Modern Hayata Direnen Topluluk Himbaların Yaşantısından 15 Harika Fotoğraf Karesi

himbalar-one-cikan

Kuzey Nabimya’nın Kaokoland adı verilen saklı bölgelerinde yaşayan bu Afrika kabilesi modern hayatın tüm getirilerine karşın atalarından gördükleri yaşayış biçimlerini hala sürdürüyor.

1.

himbalar-1

Bu kabilenin en ilgi çekici yönü Himba kadınlarının ergenliğe eriştikleri yaştan itibaren tüm vücutlarını ve saçlarını kil ve diğer birçok toprak çeşidinin karışımıyla kaplayarak yaşamlarına devam etmesi.

2.

himbalar-one-cikan

İrlandalı fotoğrafçı Trevor Cole bu uzak kabilenin arasına karışarak onların yaşayış biçimlerini, günlük hayatlarını ve daha birçok şeyi fotoğrafladı.

3.

himbalar-3

Himbalar tüm vücutlarını ve saçlarını kille kapladıkları gibi el yapımı olan takı ve mücevherleriyle de diğer Afrika kabilelerinden oldukça farklılar.

4.

himbalar-4

Hayvancılık Himbaların ana geçim kaynağı ve onlara göre hayvanlarla aralarında bir çıkar ilişkisinin ötesinde sevgi bağı var.

5.

himbalar-5

Himba kızlarının ergenliğe erişene kadar saçlarını sadece iki tutam şeklinde öne doğru örmelerine izin veriliyor.

6.

himbalar-6

Himbaların bugüne kadar diğer birçok kabilenin aksine atalarının yaşayış biçimini terketmeyişi çok uzun yıllar süren izolasyon ve bunun sonucu kabile içinde oluşan gurur olgusuyla açıklanıyor.

7.

himbalar-7-filoji

Himba çocukları öncelikli olarak anneleri sonrasında ise diğer tüm Himba kadınları tarafından ortak yetiştiriliyor.

8.

himbalar-8

Himbalar çok eşliliğin azda olsa gördüğü bir toplum. Ancak sadece çok fazla hayvanı olan erkeklerin bunu gerçekleştirmesine izin veriliyor ve kadınında rızası olması gerekiyor.

9.

himbalar-9

10.

himbalar-son-son

 

 

11.

himbalar-11

12.

himbalar-12

13.

himbalar-13

14.

himbalar-10

15.

himbalar-filoji-son

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar