Motive Ve Güçlü İnsanların Sırrı: Dopamin Maddesi Ve Onu Arttıran 7 Şey

mutlu-ve-orta-yasli

Serotonin ve dopamin salınımını tetikleyen besinler, beyninizi daha iyi çalıştırma ve hafif depresif durumları iyileştirme gücüne sahiptir. Moraliniz bozuk olduğunda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu iki nörotransmitter kan basıncınızı dengede tutar, daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve ayrıca gününüz için ihtiyacınız olan enerjiyi verir. Dopamin özellikle motivasyon ve pes etmeme gibi alanlarda tetikleyici unsurdur. Ödül mekanizmasını harekete geçirerek bize tatmin hissi verir.

1. Yulaf

Yulaf “akıllı” karbonhidrat kategorisine girer. Bu ne anlama geliyor? Temel olarak, bu karbonhidratlar beyninizde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Yulaf ayrıca karmaşık bir karbohidrattır (tam tahıl) ve ayrıca serotoninin sentezlendiği esansiyel bir amino asit olan triptofan üretimini tetikler.

yulaff

2. Muz

Muz yemek, serotonin ve dopamin seviyenizi arttırmak istiyorsanız yiyebileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Depresyonu tek başlarına tedavi etmeyecetir, ama size doğal bir enerji, iyimserlik ve sağlık dozu verecektir. Neden mi? Çünkü muz yemek beyninizde şu etkilere sahiptir; Triptofan üretimini tetikler, A vitamini, C, K ve B6 içerir:bunlar serotonin ve dopamin dahil olmak üzere nörotransmiterlerin sentez ve metabolizmasında temel bileşenlerdir. Ayrıca muz doğal şekerler bakımından zengindir, bu da içlerindeki doğal lifle birleşir ve güç ve enerjinin artmasını sağlar.

muz-5

3. Yumurta

Bugün birçok insan, kolesterol seviyelerini yükseltmekten korkarak yumurta yememeye çalışabilir. Ancak bilim, yumurtaların sizin için iyi olduğunu doğruladı çünkü iyi kolesterol, HDL sağlıyorlar. Anahtar, onları ılımlı olarak tüketmektir. Ayrıca, yumurtalar, tıpkı süt ürünleri gibi, vücudunuzun triptofan ve B6 vitamini üretmesine yardımcı olur. Bu maddeler serotonin ve dopamin üretiminde gereklidir.

4. Çikolata

Listemizde çikolata görmeyi umuyor muydunuz? İşte burada. Artık her gün, özellikle sabahları, suçluluk duymadan çikolata yiyebilirsiniz. Bu tabii ki, günde 30 gramdan fazla olmamalı. Ayrıca bitter çikolatayı tercih etmeniz gerek. Çikolata, serotonin ve dopamin seviyenizi arttırmak için en iyi yiyeceklerden biri olmasının yanı sıra, doğal bir ağrı kesici olan exorphin ve size enerji veren kafeine benzer bir madde olan theobromine de sağlar.

cikolatam

5. Ananas

Bazen, meyvelerin bizim için ne kadar faydalı olabileceğini unutuyoruz. Ananas, herkesin diyetinde bir yeri hak ediyor. Neden mi? İşte sadece birkaç neden: Ananas, anksiyeteyi azaltır ve anti-inflamatuardır. Yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca dolaşım, konsantrasyon ve motivasyon için iyidir. Ananas, vücudunuzun melatonin yani uyku hormonu üretmesine yardımcı olduklarından, akşam yemeği için harikadır.

6. Somon

Somon ve uskumru gibi balıklar B vitaminleri açısından zengindir. Bunlar, çok önemli besinlerdir ve serotonin ve dopamin üretiminde esastır. Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz gibi beynimizin somon balığındaki omega-3’e ihtiyacı vardır. Omega 3 dikkat, hafıza ve ruh hali ile ilgili süreçleri geliştirir.

somon

7. Nohut

Serotonin ve dopamin salınımını tetikleyen tüm gıdalar içinde nohut, yüzyıllardır farklı kültürlerce tanınan ve sevilen bir baklagildir. Ruh hâlini iyileştirme ve enerji verme gücünden dolayı tüm dünyada popüler bir yiyecektir. Belki de zeytinyağı, sarımsak ve kırmızı biber ile birlikte hazırlanan humusun Orta Doğu’da en çok sevilen yiyeceklerden biri olmasının sebebi budur.

Can Eren
Takip Et

Can Eren

Yönetici at filoji.com
Kendime düşünceler.
Can Eren
Takip Et

Latest posts by Can Eren (hepsini göster)

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar