Murathan Mungan’dan Hayata Dair Düşündürücü 11 Söz

murathan_mungan

1.Kurşun sesi kadar hızlı geçer yaşamak: Öyle zordur ki, kurşunu havada, sevgiyi de yürekte tutmak.

2.Hayat bazılarına mutsuz olmakla, duygusuz olmak arasında bir tercih hakkı tanır, daha fazlasını değil.

3.Hepimiz varoluşumuzda bir anlam ararız. Kundak ile kefen arasındaki şeyin adı ömürdür, hayat değil. Hayatı biraz da kendimiz yaparız.

4.Her insan kendi olması karşılığında bir bedel öder. Az ya da çok ama mutlaka bir bedel… Kimse bedelsiz kendi olamaz. Bu bedel çoğu kez yalnızlıktır.

munganu%cc%88

5.Herkes anlamlı anlamlı başını sallıyor. Duygulanmış gibiler, etkilenmiş gibiler, hüzünlenmiş gibiler. Hep gibiler. Hiç kendileri olamıyorlar. Olurlarsa kendilerinden korkuyorlar.

6.Az karar olmadı hiç sevmelerim, hep çoğu zarar dedikleri kadar sevdim…

7.Her zaman olduğu ve hepimizin bildiği gibi, bütün gürültülerden sonra geriye yalnızlık kalır.

8.Bütün bir geceyi uykusuz geçirmeme sebep olan şeyleri bir nefeste anlatamazsın. Önce içine atarsın, sonra da susarsın.

murathan

9.Aşkın bir yolu vardır, her yaşta başka türlü geçilen. Aşkın bir yolu vardır, her yaşta biraz gecikilen.

10.Huzurluyum. Mutluluk benim için hiçbir zaman önemli olmadı. Daha çok rastlantı gibi yaşadım mutluluğu. Kısa anların hediyesi gibi. Yaşamın karşıma çıkardığı bazı anlar benim için mutluluk demekti, o kadar.

11.Geçtiğimiz yollarda kaybettiklerimizin bize en büyük kötülüğü kendilerine bizi tekrar tekrar hatırlatmalarıdır. Bir kere kaybetmekle kurtulamadığımız şeylerdir. Yoklukları hayatımızdaki varlıkları haline gelir. Hep ama hep hatırlarız. Ne biçim kaybetmektir bu.

murathan-mungan

Ekleyen Selen Gungor

Selen Gungor

Comparative Literature student.

Yorumlar