Kişisel Gelişimine Önem Verenlerin Mutlaka Okuması Gereken 8 Kitap

kitap-okuyan-ve-otobuste

Sizler için derlediğimiz ve faydalı olduğunu düşündüğümüz kişisel gelişim kitaplarına bir göz atın;

1. Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

evrenden-torpilim-var-aykut-ogut

Aykut Oğut, kitapta kendi yaşadıklarından yola çıkarak, gerçekten istenildiği takdirde başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığının altını çiziyor. Kendisinin daha önce 150 kg olduğunu, hiç dil bilmeden Amerika’ya gittiğini, daha sonra 70 kg’a düştüğünü, Amerika’da seslendirme işleri yapacak kadar İngilizcesini geliştirdiğini ve her eline attığı şeyin altın bir yumurtaya dönüştürdüğünü anlatan eğlenceli ve öğretici bir kitap.

2. Metin Hara – Aşkın İstilası – Yol

askin-istilasi-metin-hara

 

Metin Hara’nın Aşkın İstilası serisinin ilk kitabı olan “Yol” yazarın zorlu hayat hikayesini anlatmasıyla başlıyor. Zaman içerisinde kendi tecrübelerinden de yola çıkarak farklı teknikler geliştiren yazar olumlu düşüncenin gücüne sonsuz güvenenlerden. Doğunun öğretilerini batının bilimiyle harmanlayarak sunduğu bu kitap oldukça etkili.

3. Doğan Cüceloğlu – Savaşçı

savasci

Bedenen büyüdüğü halde, duygu ve heyecanları bakımından gelişip olgunlaşamayan insanlara psikologlar yetişkin çocuk adını verirler. Yetişkin çocuğun içinde, kendinin de bilmediği, doldurulamayacak bir boşluk vardır. Bu boşluk kişinin davranışlarında kendini belirtir. Kişi mutsuzdur ve mutsuzluğunun kaynağını dışarıda bir nesne, olay ya da kişide bulur. Örneğin, mutsuz olan kişi “Bir arabam olsa (nesne), Avrupa gezisine çıkabilsem (olay), patron beni takdir etse (kişi), ne kadar mutlu olurum” diyebilir. Fakat olanaklar ve koşullar el verip arabayı alınca, Avrupa’ya geziye gidince, ya da patron kendini takdir edince mutluluğu uzun sürmez. Bu defa mutsuzluğunun nedeni olarak daha başka nesneler, olaylar ve kişiler bulur.

4. Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

tony-buzan

Psikolog, eğitimci ve şair olan Tony Buzan’a göre “Beyniniz uyuyan bir dev gibidir.” Kitapta, beynin sağ ve sol yanının yanı sıra beynin alt ve üst kısımlarına, hızlı okuma ve not tutma tekniklerinden de özel hafıza sistemlerine kadar örneklerle birlikte oldukça kapsamlı bilgilere yer veriyor. Normalde beyin kapasitemizin çok küçük bir kısmını kullandığımız, artık oldukça yaygın bir bilgi. İşte bu kitap geri kalanın kullanılmayan muazzam gücünü geliştirmek için bir rehber niteliği taşıyor.

5. İnsan Olma Yolculuğu – Osho

insan-olma-yolculugu-osho

Osho yirminci yüzyılın en ilham veren spiritüel öğretmenlerinden biridir. “İnsan, hayvan ve kutsal olan arasında bir köprüdür ve tabiatımızın bu ikili niteliğine dair farkındalığımızdır bizi insan yapan” der Osho . Bizi huzursuz yapan, çatışmalarla dolduran ve genelde bencillikle cömertliğin, sevgiyle nefretin, kırılganlıkla gücün, umutla çaresizliğin kavşaklarında bırakan da budur. Kırılganlıkla gücün, umutla çaresizliğin kavşaklarında bırakan da budur. İnsan Olma Yolculuğu, bu çelişkiler arasında seçim yapmak yerine, onları nasıl hayat yolculuğunun her zorluğunu olmamız gereken bireye dair yeni bir keşfe dönüştürmenin anahtarı olarak kabulleneceğimizi anlatır.

6. Beynine Format At – M. Barış Uslu

beynine-format-at

“Pozitif düşün, hayallerin gerçek olsun” diyen, kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak, NeuroFormat yöntemiyle, bütün korkularınızdan, fobilerinizden, sigara bağımlılığından, kilolarınızdan kurtulmanızı, kronik ağrılarınıza, hayatınızı zorlaştıran yanlış inançlarınıza son vermenizi sağlıyor Barış Muslu bu kitabıyla.

Beynimizin ve bilinçaltımızın ne kadar güçlü olduğu sürekli söylenir. Ancak bilinçaltı çok güçlü olsa da, ne yazık ki çok da akıllı değil. Yaptığımız en büyük yanlış, onun mükemmel bir bilge olduğunu ve bir anda son haline geldiğini düşünmek. Ancak bu doğru değil. Beynimiz yenilenmeden, şu anki ihtiyaçları planlanmadan bu hale gelmiş. Ek yazılımlar, yamalar daha eski programlara eklenmiş. Milyonlarca yıl önceki ihtiyaçlara cevap veren yazılımlar hala çalışmaya devam ediyor. Bir başka deyişle yeni programlar eskilerle beraber çalışıyor.

7. Herşey Seninle Başlar – Mümin Sekman

hersey-seninle-baslar

Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var! Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Her şey seninle başlar! Hayatta ya tozu dumana katarsın,  ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!

8. Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle

simdinin-gucu

Üstat Eckhart Tolle kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişiklik yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor.Tolle,tüm ıstırap,endişe ve korkularımızın dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip,onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi,huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi,bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi anlatıyor.Eleştirmenler böyle bir kitabın çok nadir olarak geldiği konusunda görüş birliğine varırken,okurlar yaşamlarında olağanüstü değişimlerin meydana geldiğini bildiriyorlar.Şimdi’nin Gücü yaşamımızın her anının bir mucize olduğunu fark etmemizi sağlıyor ve büyük bir yetkinlikle şimdinin gücüne nasıl erişebileceğimizi açıklıyor.

Yorumlar