Nadir Bulunan İnsanlardan Olup Olmadığınızı Anlamanıza Yardımcı Olacak 6 Özellik

az-bulunan-insanlar

Etkili ve adından söz ettirmiş insanlar incelendiğinde belli başlı bazı ortak noktalara sahip olduklarını görülüyor. Bahsi geçen bu özelliklerden en çok göze batanlar ise şu şekilde;

 Çalışkan olmaları

Aslında en çok yanlış yorumlanan ve tek bir boyuta indirgenen özelliklerin başında çalışkan olmak gelir. Çalışkanlığın tek bir konu üzerinde olması gerekli değildir. Bir insanın sevdiği işe duyduğu ilgi ve araştırma da çalışkanlık göstergesidir. Fark yaratan nadir insanlara baktığımızda hemen hepsinin belli konular üzerine eğilerek büyük bir zevkle çalıştıklarını görebilirsiniz.

writing-1149962_640

Mantığa ve duygulara eşit ağırlık vermeleri

Toplum genelinde zeki bir insan olmanın mantıktan geçtiğine dair geniş bir inanış vardır. Bu temelde doğru bir inanış olsa da, gerçekten nadir bulunan ve potansiyeli yüksek olan insanlar mantıklarına güvendikleri kadar da duygularına güvenirler. Duyguların taşıdığı gücün farkındadırlar. Bir insan için gerektiği yerde mantıklı seçimi yapabilmesi beklenen bir olgudur. Ancak bazı durumlarda duyguların yönlendirmesini ve çağrısını duyabilmekte büyük bir yetenek gerektirir.

buz-ve-ates

Yalanı çabuk anlarlar

Aslında bu durum yukarıdaki madde ile bağıntılıdır. Çünkü sanılanın aksine sadece mantığına güvenen insanlar, birçok yalanı farkedemez. Ancak mantığı ve duygularına eşit derecede güvenen bir kişi söylenen yalanı daha rahat fark edecektir. Çünkü mantık sanılanın aksine yalan gibi durumlarda pek kullanışlı değildir. İnsani olgulara ve duygu durumlarına hakim olmak sizi daha gözü açık biri haline getirir.

Sıfırdan yaratabilirler

Fark yaratan ve nadir bulunan insanların en belirgin özelliklerinden biri de, sıfırdan yeni bir şeyler yaratabilecek vizyona sahip olmalarıdır. Yaratıcı fikirler, akla gelmemiş çözümler hep bu insanların eseridir. Bu grupta olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu farklı ve denenmemiş fikirler geliştirip geliştirmediğinize göz atmaktır. Ancak yeni fikirlere sahip bir birey olmanız sizi bu gruba soksa da, bu fikirlerin ardından sistematik bir biçimde gidebilecek kararlılığa ve azme sahip olmak herkesin harcı değildir.

elon-musk-simulasyon

Okumayı ve yazmayı çok severler

Kendilerini geliştirebileceğini düşündükleri şeyleri okumaktan büyük zevk alırlar. Okumak onlar için doğal bir eylem halidir. Tek bir kitaba bağlı değildirler ve okuma, bilgi edinme adına kullanabilecekleri tüm kaynakları kullanırlar. Aynı şekilde yazma eylemide onların hayatlarında olmazsa olmazdır. Hayatlarının belli bir dönemlerinde mutlaka yazı yazarak birşeylere yaratmaya eğilimleri olmuştur. Bunun dışında gündelik şeyleri, edindikleri bilgileri ufak notlar şeklinde tutmayı severler.

haber okumak

Çözüm odaklıdırlar

Bir problemle karşılaşıldığında, birçok insan etrafı suçlayıcı bir tavra bürünür. Problemin neden kaynaklandığını bulma konusunda hemen herkesin bir fikri olur. Ancak çok az kişi içerisinde bulunan durumun çözümü üzerine söz söylecektir. Karşılaşılan acil durumlarla veya problemlerle ilgili ilk olarak çözüm önerisini sunan kişiler genellikle nadir ve az rastlanan bir kişilik tipine sahip kimselerdir. İlerleyerek durumu düzeltmenin, geçmişe takılı kalarak sorumlu aramaktan daha faydalı olacağının bilincindedirler.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar