Nadir Görülen Bu Psikolojik Sendromları Biliyor Muydunuz?

yatan-adam

1.De Clerambaut Sendromu

Bu sendrom erotomanik tip bir sanrısal bozukluktur. Genelde bireyden daha yüksek bir sosyal konumdaki kişiye karşı duyulan gizli bir aşk vardır. Her iki cinsiyette de görülmesine rağmen kadınlarda daha sık olarak rastlanır. Hastaların çoğu aşık oldukları kişiyi mektuplar, telefon konuşmaları, beklenmedik ziyaretler ile taciz ederler ve rahatsızlık verirler. Bu sanrı, seksüel bir atraksiyondan ziyade romantik bir aşk veya “ruhsal birleşme” ile ilgilidir.

a-lafolie-pas-du-tout

Bu sendroma sahip bir kadının yaşadıklarını anlatan “À la folie pas du tout” filminden bir kare.

2.Couvade Sendromu

couvade-syndrome

Semptomlar hamileliğin 3. ayına yakın herhangi bir dönemde ortaya çıkar. Daha çok primitif toplumlarda görülür. Bebek bekleyen baba eşinin hamileliği boyunca aynı onun gibi yatar, aşerir, doğum sancıları çeker.

3.Mitomani

mitomani

Mitomaniye sahip hastalar, herhangi bir sebepleri ya da amaçları olmaksızın sürekli yalan söyleme eğilimindedirler. Mitomanikler, söyledikleri yalanların gerçek olduğuna inanırlar ve bu gerçeklikleri meşru kılabilmek için kafalarında durmadan yalanlarını gerçekliklere bağlayabilecekleri mitler üretirler. Patolojik bir yalancı, devamlı olarak çevresindeki kişileri kendi anlattığı hikayelerin gerçek olduğuna inandırmaya çalışır ve bu şekilde ilgi çekmek için çabalar. Yalan söyleyen insanlardan farkları, tamamen kendi hayal dünyalarında var olan sanal bir dünyada, söyledikleri yalanları gerçek gibi algılayarak ve yalan söylediklerinin farkında olmadan yaşamaları.

4.Munchausen Sendromu

muchausensendrome

Bu hastalığa sahip kişiler dikkat çekmek ve sempati kazanmak amacıyla ciddi bir hastalıkları ya da psikolojik bir travmaları var gibi davranırlar. Zaman zaman psikolojik etkilerin vücutta etkili olduğu ve kişinin gerçekten hasta olduğu da görülebilir. Munchausen Sendromu, halk arasında hastane bağımlılığı ya da ‘hastalık hastalığı’ olarak da bilinir.

5.Dilde Aksan Bozukluğu

cocuk

Dilde aksan bozukluğu, genelde beynin hasar görmesiyle gerçekleşen ve çok nadir görülen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, ana dillerini aldıkları ani hasarla birlikte, hiç bir öğrenme süreci olmadan şimdiye kadar hiç konuşmadıkları ya da duymadıkları aksanlarda konuşabilirler. 1941 ve 2006 yılları arasında bu rahatsızlığa sahip yalnızca 50 vaka kaydedildi.

6.Othello Sendromu (Patolojik Kıskançlık)

kiskanclik

Adını ünlü yazar William Shakespeare’in “Othello” adlı eserinden alan bu rahatsızlık, kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade edilmektedir. Othello Sendromu yaşayan kişi, hep eşinin kendisini aldattığını,sadık olmadığını düşünür. Bu kişiler karşısındakilere zarar verebilir. Bu aldatılma tehdidine karşı önlemler almaya çalışır. Eşini takip eder, evden dışarı çıkmasını, camdan bakmasını istemez, perdelere ve çarşaflara işaret koyar, giydiklerine ve arkadaşlarına karışır.

7.Fregoli Sendromu (Binbir Surat Sendromu)

fregol-sendromu

Fregoli sendromunda hasta, etrafındaki birçok insanın aslında aynı insan olduğunu; ama farklı kılıklarda kendisini izlediğini düşünür. Buna göre, “kılık ustaları”, hastanın çevresinde dolaşır ve hastayı takip eder. Fregoli sendromunda hasta, bundan büyük rahatsızlık duyar. Rahat hareket dahi edemez. Sürekli takip edildiği hissine kapılır.

8.Williams Sendromu

williams-sendromu

İlk kez 1961 yılında Williams ve Beuren tarafından teşhis edilmiş bir hastalıktır. Dünyada çok ender görülen bir hastalık olup, kız ve erkek çocuklarında eşit olarak ortaya çıkabilmektedir.7 numaralı kromozom çiftinin herhangi birinde meydana gelen hatadan dolayı meydana gelir. WS olan bireyler yaşama sürekli olumlu bakmaya çalışırlar. İçlerinde hüzün, acı, sıkıntı gibi negatif duygular olsa dahi yüzlerinden asla tebessüm eksilmez. Aslında bu çocuklar dünyaya gelirken bile gülümseyerek gelirler yüzlerindeki gülümseme ruhsal durumlarını ve yaşama bakışlarına da olumlu yönde etkileyebilir. Birlikte oldukları insanlara da mutluluk kaynağı olmalarının yanı sıra insanlarla çok çabuk kaynaşabilirler. Sosyal yetenekleri ve becerileri bir hayli gelişmiştir. Özellikle zihinsel düzeyi yüksek olanlarında olumsuz bir ortamdan ya da üzülecekleri yerden uzak kalmayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Dünyaya gelirken bir çok sağlık problemlerini beraberinde getirmelerine karşın bir çok sağlıksız insanın aksine hep güler yüzlüdürler. Doğum kiloları düşük olur. Kendilerine özgü yüz ifadelerinden dolayı peri yüzlü çocuklar da denilir. Yanakları dolgun, gözleri çekik, ağız açık ve geniş, kulakları sivrimsidir. Yaşları ilerledikçe peri yüzleri daha belirginleşir. Türkiye’de 500 kadar Williams sendromuna sahip çocuk olduğu düşünülmektedir.

9.Stockholm Sendromu

stockholm-sendromu

Bir kaçırma veya alıkonulma durumunda, rehinenin kendisini kaçıran kişiye karşı hissettiği sempati ve bağlılık şeklinde tanımlanan bir ruhsal rahatsızlıktır. Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır. Banka soyguncusu tarafından altı gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanır. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler. Stockholm sendromu bunun gibi birçok rehine olayında yaşanmıştır.

 

 

Ekleyen Merida

freud tanısaydı severdi beni!

Yorumlar