Naziler Bunu Da Yaptı: Hollanda’da Açlık Kışı!

Doğmamış Bebeklerinin Geleceğini Belirlediler!

nazilerin-ac-biraktigi-cocuklar

Psikolojide her zaman sosyal çevrenin bebeğin gelişimi üzerindeki etkisinden sıkça bahsedilir durulur. Peki size, bebeğin anne karnındayken beslenmesinin ilerideki yaşamını şekillendirdiğini kanıtlayan tarihten bir parça sunsak nasıl olurdu?

Hollanda’da ki Tüm Yiyecekler Almanya’ya Taşındı!

Yahudi düşmanlığıyla tanınan Adolf Hitler Almanya’da iktidara geldiğinde Almanya’yı dünyanın en güçlü ülkesi yapma niyetiyle bir çok Batı Avrupa ülkesine saldırdı ve işgal edilenler arasında Hollanda’da mevcuttu. Uygulanan stratejilerden birisi olarak Hollanda’daki yiyeceklerin Almanya’ya yönlendirme kararı alındı ve milyonlarca insan 3 ay boyunca açlıktan ölecek duruma geldi.

adolf-hitler

En Büyük Hasarı 3 Aylık Ceninler Gördü!

Hollanda Açlık Kışı olarak literatüre geçen bu olayın en büyük etkisini 3-4 aylık ceninler görmüştür. O dönemdeki ceninler sayesinde sosyal psikoloji camiası da çok şey ‘öğrenmiştir’. Hamileliğin o aylarında çevresinden bilgi toplamaya başlayan bebekler, yaşanan ortamın ne kadar tehdit edici ya da sefalet içinde olduğu bilgisini kazanmış ve vücutlarını ona göre programlamıştır.

hollanda-aclik-kisi-1

Bu dönem süresinde acı çeken ceninler, anne karnındaki yetersiz beslenme yüzünden vücudundaki şeker ve yağ miktarının azalacağı korkusunu duyarlar. Yemeğin ne zaman geleceğini bilmeyen minik bedenlerin metabolizmaları, aldıkları miktarların tamamını depolama komutu verir. Böylece doğuma da bu komutla giden bebeklerin yaşı 50’lerine geldiğinde, diğer insanlarla tüm olanakları eşit bile olsa yüksek kan basıncı, obezite ya da metabolik hastalıklara sahip olma olasılığına daha fazla sahiptirler.

Anne Karnında Metabolizmamızı Şekillendiriyoruz!

Çünkü anne karnındayken yaşanan o açlık ve sefalet bebeğin vücudu tarafından öğrenilmiştir ve yaşam, geçmişten gelen o bilgilerle başlar. İleride ise kendisi farkında olmasa da alınan kiloların veya yaşanan sağlık sorunlarının temelini oluşturur.

hollanda-aclik-kisi

Hollanda Açlık Kışı bebeklerinin bizlere kattığı bu bilgiler, doğum öncesi etkenlerin insan gelişimine bazen hiç beklenmeyen bir yerden bile bir etkisinin olduğunu gösterir. Hamile annelerimize beslenmelerini düzenli yapmalarının ileride çocuklarının gelişimi için çok önemli olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Yorumlar