Neden Bazı İnsanlar Issızdır? Güvenemeyen İnsanların Anatomisi

hayat

“Kimseye güvenme.” Bu cümle size mutlu bir hayat yaşamanın püf noktalarını sayarlarken sarf edilmiş olabilir. “Aman ha, bu hayatta babana bile güvenmeyeceksin.”, cümlesi hepimize söylenmiştir eminim. Fakat güven eksikliği yaşayan bireyler ilişkilerinde başarılı olamazlar. Genelde çok az insanla bir arada olmayı tercih edebilirler.
Öte yandan eğer herkese çok güvenirseniz, kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. Çünkü sonu hayal kırıklığı olabilir.
Güven kavramı ne kadar gerçekçi bir yapınız olduğuyla, dürüstlüğünüzle ve karşınızdaki insanla ne kadar güçlü bir bağınız olduğuyla ilişkilidir.
Önemli bir diğer nokta ise; duvarlarınızı ne kadar yüksek örerseniz, o kadar yalnız ve ıssız hissedersiniz.

Güven kavramı kişide çok erken yaşlarda oluşmaya başlar.

bebek-ve-ailesi
Duygularımızın şekli bebeklik dönemi ve yürümeyi öğrenme dönemleri boyunca oluşur. Güven kavramı bize kazandırılan ilk verilerdendir. Çocukluk dönemi bu yüzden sağlıklı bir güven duygusuna sahip olmamız açısından çok önemlidir.
Yeterli ilgiyi görmemiş, dikkatle dinlenmemiş, uygun disiplinleri alamamış, ebeveynleri tarafından umarsız bir tavra maruz bırakılmış çocuklarda sağlıklı bir güven duygusu oluşması zordur. Bu çocuklar ileriki yaşamlarında ilişkilerinde zorlanabilirler. Çünkü ailesinden temel duygularını sağlıklı bir şekilde alamayan birey, gelecekte çevresinden istediği tepkileri göremeyecektir ve kendini güçsüz hissedecektir.
Öz güven kavramı da eksikse problemli ilişkiler yaşamaya, kendini yalnız hissetmeye başlayan birey başarısız hissetmeye de başlayabilir.

Güven kavramı ve mental sağlık birbiriyle doğrudan ilişkilidir.

arkadaslar
Bebeklik döneminden itibaren kendini büyüdüğü ortamla birlikte şekillendiren birey eğer karakteri sağlıklı temeller üzerine inşa edilmediyse, kendi hayatı hakkında karar verme zamanı geldiğinde yani yetişkinlik döneminde kendisini yabancı ve farklı hissedebilir.
Üstelik hayat her zaman kolay değildir. Herkes zor zamanlar geçirir. Sağlıklı bir çocukluk dönemi yaşamayan kişi zor zamanlarında hayatın ortasına bırakılmış ve yanından geçen insanlardan sürekli darbelere maruz kalıyormuş hissine kapılır. Güçsüz hissedebilir. Bunun sonucunda kendini soyutlaması ve etrafına duvarlar örmesi gerektiğini düşünür. Aslında herkes en yakın dostundan, sevgilisinden hatta ailesinden dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. Fakat bunlarla başa çıkmak için güçlü olmak gerekir. Erken çocukluk dönemi sadece güven kavramının oluşmasında değil diğer kavramların inşa edilmesinde de önem taşıyan bir süreçtir.
Umutsuzluğa kapılmayın. Güven duygusunu geri kazanabilirsiniz.
Ne yazık ki, bu problemin hızlı bir çözümü yok. Güven derin bir kavramdır. Fakat bu her şeyin sonu değil. Güven eksikliğinizi onarabilirsiniz.

1. Terapiye gidin.

psikolog-ve-hastasi
Bunu çok duymuş olabilirsiniz. Hatta terapinin derdinize çare olmayacağını da düşünmüş olabilirsiniz. İşin uzmanıyla konuşmak ve ondan yardım almak en etkili çözüm olacaktır. Geçmişinizi bir terapistle iyileştirebilir ve bunun sonrasında inanılmaz etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bugüne kadar varlığından haberdar bile olmadığınız bastırılmış duygularınız gün yüzüne çıkabilir. Kendinizi yenilenmiş gibi hissedebilir ve kendinize sağlıklı bir sayfa açabilirsiniz.

2. İletişim kurun.

iletisim-kurmak
Bir önceki ilişkinizde sorunlar yaşamış olmanız her zaman yaşayacağınız anlamına gelmez. Hayatınızda olan insanlarla iletişim kurun. Onlarla konuşun. Nasıl hissettiğinizden bahsedin. Bir insanla böyle şeyleri konuşmak için ona sonsuz güvenmeniz gerekmiyor. Kendinizi birine güvenmek zorunda olmadığınıza inandırın. Ne kadar kolay olduğunu fark edince kendiliğinden güvenmeye başlayacaksınız. Endişelerinizi bir kenara bırakarak iletişim kurmaya çalışın.

3. Kendinizi serbest bırakın.

kendini-rahat-birakmak
Bazen her şeyi oluruna bırakmak en iyi seçimdir. Hiçbir yöntemi uygulayamıyorsanız bile sadece akışına bırakmayı deneyin. Bir şey düşünmeyin. Kalıplarınızdan sıyrılın. Zihniniz sürekli konuşuyor ve partnerinizin size doğruyu söyleyip söylemediğini sorgulatıyorsa; bırakın gitsin. Onu beslemeyin. Onunla ilgilenmeyi sürdürürseniz sizi sürekli içine çeker.
Mutlu olmayı hakediyorsunuz. İnsanlara güvenmenin rahatlığıyla yaşayacağınız bir ömür dileğiyle…

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar