Neden Daha Fazla Arkadaş Edinmek Sizi Daha Fazla Yalnız Kılıyor?

yalnızlık

Kronik yalnızlık modern bir salgındır. Çok yoğun bir dönemde yaşıyoruz ve daha fazla çalışma, daha fazla para, daha fazla şey için ilişkileri feda etmek çok olası bir durum haline geliyor.

Yalnız hissetmek, gerçekten yalnız kalmak değildir.

Bu yaygın durumu düşünün: Bir aile toplantısında bir avuç akrabanız başkalarıyla birlikte masada oturuyor ancak Facebook’tan ya da telefonla, olmayan insanlara mesaj atıyorlar. Bu senaryodaki hiçbir insan gerçekten yalnız değil fakat yalnızlık yaratıyor.

Bir diğer ilgili örnek hastanelerdeki hastalardır. Bu hasta insanlar tam anlamıyla destekle çevrili iken, akrabaları sık sık uğramazlarsa sıklıkla yalnız ve unutulmuş hissederler.

Her türlü ayrım, ister gerçek ya da duygusal olsun bizi çok yalnız hissettiriyor.

yalnızlık

Bağlanmak Kolaydır Fakat Bunu Derinleştirmek Zordur

Hiper-sosyal olmanın veya boşlukları dolduracak yeni “arkadaşlar” yapma konusundaki sorunun bir kısmı, bu bağlantıların aslında boş olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni, yeni insanlarla bağlantının ne kadar basit olmasıdır.

Facebook veya SnapChat gibi bir uygulamayı her açtığınızda, insanlarla bağlantı kurmaya başlarsınız. Bu insanlar uzun süredir tanıdığınız kişiler ya da çok az tanıdığınız kişiler olabilir. Fakat internet ortamı, gerçek dostluk ve tanışıklık arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Bir kişi Facebook’ta binlerce arkadaşa sahip olabilir, ancak yalnızca 50 tanesini iyi tanıyabilir.

yalnızlık

Fazla Arkadaş Edinme Amacından Kurtulun

Zihninizi paylaşabileceğiniz birkaç kişiyle bağlantı kurmayı amaçlayın. Hedefiniz, sağlam bir temel üzerinde gerçek ilişkiler kurmak olmalıdır. Ayrıca insanlarla dostluğun ve bağlantıların sizin için ve mutluluğunuz için yapılması, başkalarını etkilemek değil ya da popüler görünmesi gerektiğini not etmek de önemlidir.

arkadaşlık

Kalabalık İçindeki Yalnızlık Yaratıcılığını Düşürebilir

Bu his sizi öyle bir girdabın içine alabilir ki, farketmeden bütün hayatınızı huzursuz hale getirebilirsiniz. Beyninizi saran yalnızlık hissi, yaratıcılığınızı ve düşüncelerinizi engeller. Çok arkadaş enerjinizi emer, gerçek iki dost ise tam aksine enerjinizi arttırır. Bunun farkında olarak, daha fazla arkadaş hevesinden sıyrılın. Gerçek mutluluk içinizdedir ve onu bir kişiyle de paylaşsanız bazen yeterli olabilir.

yalnızlık

Genlerimiz De Yalnızlık Hissi Üzerinde Etkilidir

Tabi,her şey sadece kafanızın içinde de değil, nitekim uzmanlara göre bu hisse sahip olmanızda genetik biliminin de bir payı var. “Yalnızlık ruhuma işlemiş” cümlesinin dolaylı yoldan gerçek olabileceği kimin aklına gelebilirdi ki?

Çevresi geniş olanlar da, dar olanlar da aynı oranlarda yalnızlık hissettiklerini belirtmiş. Kişilerin genleri de incelendiğinde, yalnızlık belirten kişilerin çoğunda bazı genlerin hep ortak olduğu görülmüş. Uzmanlar bu genlerin bir araya gelerek yalnızlık üzerinde etkili olduğunu fark etmiş. Yani yalnızlığın nedeni olarak tek bir gen öne çıkmıyor, tespit edilen genlerin hepsi az miktarda katkı sağlıyor.

yalnızlık

Son bilimsel araştırmalara göre yalnızlık hissi, kısmen de olsa sahip olduğumuz genlerimize göre ortaya çıkıyor olabilir. Genlerin yalnızlık hissi üzerinde etkili olduğu kabul edilse de bu oran %25 dolaylarında. Kalan kısmın hayat şartlarıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

 

Yorumlar