Neden Eczane ve Sağlıkla İlgili Kuruluşlarının Logolarında Hep Yılan Bulunur?

eczane-yilan

Avrupalıların tarihte sahip olduğu ilk evcil hayvanlardan birinin yılan olması (kediden bile önce) ufkunuzu açabilir. üstelik o dönem evlerde beslenen yılanlar bir kutu veya kap içinde takılmaktansa bizzat odalarda serbestçe gezebiliyormuş, mutfaktan salona, salondan mutfağa istediği gibi geçebiliyormuş.

Bugün hastaneler, tıp merkezleri, tıpla alakalı dernek ve kurumların logolarında mutlaka yılan sembolü bulunur çünkü eski çağlarda avrupalılar yılanın şifa veren bir hayvan olduğuna inanmışlar.

yilan-ve-eczane

Peki Neden Yılan?

Çünkü Avrupa’da ne zaman veba veya başka bir hastalık salgını olsa evinde yılan besleyenlere bu hastalık pek dokunmuyormuş. bu yüzden avrupalılar yılanların insanları hastalıklardan koruyucu bir etkisi olduğunu düşünmüşler. bu da doğru sayılır çünkü o dönemde hastalık yayan fare, sıçan, sincap gibi ufak kemirgen hayvanlarla yine hastalık yaymakta önemli olan birçok böcek ve sinek çeşidi yılanların en önemli besin kaynakları arasında yer alıyor. yılanlar yaşadıkları evin çevresinde bu tür hayvanları avladıkları için evlere onların taşıdığı hastalıklar da giremiyormuş. o dönem insanlar mikrop, bakteri gibi şeylerin varlığını bilmedikleri için yılanların sihirli ve güce sahip olduğunu düşünüyormuş.

yilan-ve-bilim

Aynı dönemde mısırlılar, persler ve araplar ise evlerinde kedi besliyordu

Çünkü kedi de aynı şekilde fare ve sıçanları avladığı için hastalıkları uzak tutuyor. bu yüzden mısır ve pers gibi kültürlerde kediler kutsal canlılar olarak görülüyordu. Avrupalılar o esnada kediyi uğursuz bir hayvan olarak niteledikleri için kedilerin iyi bir ev hayvanı olduğunu görmesi epeyce uzun süre aldı ve evde yılan beslemeye devam ettiler. Özellikle Antik Yunan’da hemen hemen her evde yılan besleniyormuş.

karakedi

Avrupa’da ortaçağda veba hastalığı deli gibi yayılırken insanlar bu hastalığın neden bu kadar hızlı yayıldığını anlamamışlar. bugün bu hastalığın sıçanlar ve fareler yüzünden bu kadar hızlı yayıldığını biliyoruz ama bunu o dönemki insanlar bilseydi belki hastalık bu kadar yayılmadan ve milyonlarca can almadan önce bir önlem alabilirlerdi…

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar