Niccolo Machiavelli’den Sizi Düşündürecek 8 Alıntı

machiavelli-1

1. …insanlara ya iyi davranmak ya da onları ortadan kaldırmak gerekir; çünkü insanlar kendilerine verilen zararın intikamını alırlar ama ciddi zararın intikamını almazlar; dolayısıyla bir insana zarar verirken, ileride intikam almasını imkansız kılmak gerekir.

guc

2.Cömert tanınmak iyidir. bununla birlikte bu konuda ün yapacak kadar cömert davranmak sizi batırır.

3.İnsanlar nankör, değişken, içten pazarlıklı, riyakar, korkak ve çıkarcıdırlar; iyilik yaptığın sürece yanından ayrılmazlar.

4.Genellikle insanlar ellerinden çok gözleriyle yargılanırlar; çünkü herkes görür, ama çok az kişi ne olduğunu duyumsar.

art-of-war-machiavelli

5.Bir sorundan kaçmaya çalışırken başka bir sorunla karşılaşılır; ihtiyatlı olmak, sorunları birbirinden ayırt edebilmek ve daha az kötü olanını seçebilmek demektir.

6.Kişinin nasıl yaşadığı ile nasıl yaşaması gerektiği arasında öyle büyük bir uçurum vardır ki, yapılması gereken uğruna yapılanı terk eden kişi, çok geçmeden korunmasını değil, yıkımını öğrenmiş olur; çünkü her zaman iyi bir insan olmak isteyen kişi, iyi olmayan onca insan arasında kesinlikle yıkıma uğrayacaktır.

kadin

7.Başkalarının güçlenmesine neden olan kişi, kendi yıkımına yol açar; çünkü o güç, ya becerinin ya zor kullanmanın sonucudur ve güçlü hale gelmiş kişi için bu iki nitelik de kuşkuludur.

8.Yapılan iyiliklerin eskiden yapılmış kötülükleri unutturduğuna inanan birisi kendini kandırmış olur.

niccolo_machiavelli_1_u

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar