Norveç’in İnşa Ettiği Ve Bir Dağın İçine Oyulan Kıyamet Kasası

norvec-kiyamet-kasasi

Norveç’in kuzey kısmında bulunan Svalbard adası Dünya üzerinde, içerisinde yerleşim bulunan en kuzey noktalardan birisi. Büyük bir ada olan Svalbard Avrupa’nın kuzeyde bittiği nokta olmakla beraber, Dünya için başka bir öneme de sahip. Svalbard adası üzerinde, yeryüzündeki hayatın ve bitki örtüsünün son bulması ihtimaline karşın, içerisinde 4.5 milyondan fazla bitki çeşitinin tohumu bulunan dev bir kasa bulunuyor.

norvecteki-sakli-kasa

Donmuş bir dağın içi oyularak özel materyaller ile inşa edilen bu dev kasa oldukça sağlam. Şiddetli depremlere, doğal afetlere, meteorlara ve nükleer saldırılara dahi dayanıklı olacak şekilde inşa edilen yapının giriş kısmı da tüm zorluklara karşı korumalı. Bu kasadan içeri girebilmek için 3 dev kapıdan geçilmesi gerekiyor. Tüm bu dışarıdan gelecek etkilere karşı alınan önlemlerle beraber içerideki 4.5 milyonu aşkın tohumda özel yöntemlerle saklanıyor.

norvec-svalbard

İçerisinde bulunan 4.5 milyonu aşkın bitki tohumları özel gümüş kaplamalı kutular içerisinde, asla dış dünya ile temas etmeyecek şekilde saklanıyor. Eksi 20 dereceye kadar soğukta neredeyse 1000 yıla kadar sağlam bir şekilde bu tohumların saklanabileceği belirtiliyor. Bu projenin Norveç devletine maliyeti ise yaklaşık olarak 10 milyon dolar civarında olmuş. İnsanlığın geleceği kurtarabilme potansiyeli olduğu düşünüldüğünde pekte yüksek bir maliyet değil gibi.

svalbard-norvec

Türkiye’den de giden tohum örnekleri var

Dünya üzerindeki hemen her ülkedeki bitki örtüsünden örnekler toplanarak hazırlanan Svalbard kasasına Türkiye’den de bazı örnekler götürülmüş. Bu kasada sadece Türkiye’den 21.577 gümüş paket içerisinde 7.6 milyon bitki tohumu saklanıyor. Ne diyelim, diğer tüm büyük devletler anlaşmazlıklar içerisinde, gündemlerini dolu tutarken, Norveç hem kendinin hem de Dünya’nın geleceğinin hangi yöne doğru gidebileceğini düşünmüş ve buna göre bir önlem geliştirmiş.

Dileriz ki, ne biz, ne çocuklarımız ne de torunlarımız birgün o kasayı açmak zorunda kalmayız…

Yorumlar