Öğrenmeye Doyamayan Bilim Severler İçin Yaşadığımız Evrenle İlgili 15 Olağanüstü Bilgi

mona-lisaa

Kısa ve net bilgilerle Dünya ve evren hakkında bilgi edinmeyi sevenler için 14 ilginç bilgiyi bir araya getirdik.

1. Ahududuya tadını veren kimyasal bileşen tüm evrende bulunuyor. Yani evrenin tadına bakabiliyor olsaydık ağzımıza ahududu tadı gelirdi.

2. Gezegenin en kaygan maddelerinden biri, dizimizde bulunan sinoviyal sıvıdır.

diz-kapagi

3. Dünyada yaşayan en büyük organizma Armillaria ostoyae adı verilen, ABD’nin Oregon eyaletinde bulunan bir mantar türüdür. 2400 yaşında olan bu canlı, toplam 9.000 km2’ye yakın bir alana yayılmıştır.

4. Bir mürekkep balığının beyni halka şeklindedir çünkü yediği yiyecekler sindirim sistemi kapsamında beyninin içinden geçer.

5. Bir pire, uzay mekiğinden daha hızlı fırlar. Milisaniyede 8 cm atlayan pire, uzay aracının tam 50 katı hızla hareket eder.

pire

6. İnsan akciğerinin doku alanı bir tenis kortuna eşittir.

7. Kız kardeşi olan erkeklerin daha çok kız çocuk sahibi olduğu, erkek kardeşi olanların da daha çok erkek çocuk sahibi olduğu gözlemlenmiştir.

8. Balıklar sandığınız kadar aptal değil. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre okçu balıkların insan yüzünü tanıyabildikleri ortaya çıktı. Doğruluk oranları ise %80.

balik-1

9. Eyfel Kulesi tamamen metal bir aksama sahip olduğu için yaz ve kış mevsimlerinde boyu uzar ve kısalır. Değişiklik payı ise yaklaşık 13 cm’dir.

10. Tayland’da yaşayan Cryptotora thamicola balığı kayalara tırmanabilir. Yürüyebilen tek balık olan Cryptotora thamicola, yüzgeçlerini sürüngenlerin uzuvlarını kullandığı gibi kullanır.

11. Ünlü tablo Mona Lisa üzerinde çalışma yapan sanat uzmanı Pascal Cotte, aslında kadının yüzünde daha belirgin kaşlar olduğunu tespit etti.

mona-lisaa

12. Beynimiz hem uyurken hem de uyanıkken 10 Watt’lık bir ampülle aynı enerjiye ihtiyaç duyar.

13. Sık kahve tüketimi göğüs ölçüsünde küçülmeye sebep olabilir. Günde 3 fincan kahve içenler belli süre sonra ölçülerinde bariz küçülme görmektedir.

14. Eğer gezegendeki atomların hepsindeki boşlukları doldurabilecek olsaydık, tüm insan ırkı bir elmanın içine sığardı.

Can Eren
Takip Et

Can Eren

Yönetici at filoji.com
Kendime düşünceler.
Can Eren
Takip Et

Latest posts by Can Eren (hepsini göster)

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar