Öğrenmeye Meraklılar İçin: Hayatınızı Değiştirecek 5 Psikolojik Bilgi

mental

1) İhtiyacınız olan tek şey sevgi

Harvard Grant, 268 adet Harvard’lı üniveriste öğrencisi erkeğin yer aldığı bir çalışma yürüttü. Bu çalışma da 1938- 1940 yılları arasındaki sınıfların 75 yıl boyunca verilerini topladı. Bu büyük ve önemli çalışmanın sonucu peki nedir? Sonuca göre hayattaki en önemli şey “sevgi”. Eğer sizi tatmin eden bir ilişkiniz yoksa, size ne para ne de başarı mutluluk getirecektir. Birçok psikolojik teori ve çalışmaya göre bizi gerçekte sadece insanlarla olan bağımız mutlu ediyor.

sevgi

2) Mutlak güç kötü yola sürükler

Bir çalışma gücün davranışlarımızı nasıl etkilediğini incelemiştir. Katılımcılar üç ayrı gruba ayrıldılar ve grubun içindeki belirli kişiler lider olarak seçildiler. Liderlerin görevi diğer katılımcıların görevlerine olan katkılarını puanlayacaklar. Deney boyunca araştırmacılar ellerinde beş adet kurabiye ile geldiler. Liderler neredeyse iki kurabiyeyi de kaba bir şekilde yediler. Araştırmanın ortaya koyduğu tek istenilmeyen davranış bu değildi. Araştırmacılar lider olarak belirlenen kişilerde ciddi bir öfke sorununu da tespit etmişlerdir.

hitler

3) Konuşma şeklin senin kim olduğunu gösterir

Dil insanların bizi algılama biçimini etkileyen bir faktördür. Lera Boroditsky ve Aneta Pavlenko Avustraya’lı ilkel bir dil olan Guugu Yimithirr’i örnek olarak kullanmışlardır. Bu dil de sağ ve sol sözcüklerinin bir karşılığı yoktur. Bu yüzden onlar sağ ve sol demek yerine; güney ve kuzey diyorlar. Fransızlar ve İspanyollar nesneleri cinsiyetlerine göre ayırmaktadırlar. Ruslar ise nesneleri yaptıkları malzemeden ziyade şekillerine göre ayırmaktadırlar. Boroditsky’nin dediğine göre dil bizim dünyayı nasıl algıladığımızı göstermektedir. Dil sayesinde düşüncelerimiz şekil alıyor. Birden çok yabancı dil bilen insanların dünya görüşü bu yüzden çok geniştir.

konus%cc%a7mak

4) Sadece tek bir şeye dikkatimizi verebiliriz

Sizce erkekler mi yoksa kadınlar mı birden fazla şeye dikkatlerini verebilirler? Cevap her ikisi de veremiyorlar. Christopher Chabris ve Daniel Simons adlı iki psikolog, ‘gorilla test’ adlı bir çalışma yürümüşlerdir. Bu çalışma bir adet beyaz ve bir adet siyah giyinmiş basketbol takımlarından oluşuyor. Bu iki takım birbirine top atıyorlar. Katılımcılara beyaz takımın birbirine kaç tane pas attığı sorulmuştur. Video’nun tam ortasında gorilla kostümlü bir kadın sahneye çıkıyor ve göğsünü yumrukladıktan sonra gidiyor. Kadın toplam da dokuz saniye görülüyor. Binlerce insan izlemiş olsa da, sadece %40’lık kısım kadını fark ediyor. Bunun sebebi ise insanların aynı zaman dilimi içerisinde baskın olarak sadece tek bir şeye odaklanabiliyor olmalarıdır.

gorilaa

 

5) Hayatta ufak şeyler önemlidir

Birçok kişi için çocuk sahibi olmak, evlenmek veya iyi bir kariyere sahip olmak önemlidir. Fakat araştırmalar hayatta daha farklı şeylerin önemli olduğunu vurguluyor. Hayata anlam katan asıl şeyler daha ufak detaylardır. Gün içinde bizi ufakta olsa heyecanladırmaları esasında bizi etkiliyor. Mesela, işiniz de mutlu olmanız sizi her gün etkilemektedir. Aile bağlarının kuvvetli olması, güzel uyumak veya gündelik hayatta aldığımız bir iltifat bizi büyük şeylerden daha çok etkiliyor.

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar