Okulda Bilgisayar Olmadığı İçin Ofis Programını Tahtaya Çizerek Anlatan Eli Öpülesi Fedakâr Öğretmen

tahtaya-word-cizen-ogretmen

Hepimizin eğitim hayatında, gençliğimizde veya çocukluğumuzda bizde iz bırakan gönlümüzü kazanmış bazı öğretmenlerimiz vardır. Diğer hocalardan farklıdır onların yeri. İşte yokluklarla boğuşan Afrika ülkesi Gana’da gelecek nesillere ışık tutabilmek için, çırpınan genç bir öğretmende eğitim verdiği çocuklarda böyle bir iz bırakacak gibi gözüküyor.

Gana’nın Kumasi bölgesinde öğretmenlik yapan Owura Kwadwo çocuklara bilgisayar ve ofis programları eğitimi veriyor ancak kader bu ki, okullarında tek bir bilgisayar dahi bulunmuyor.

ganali-ogretmen

Ancak çocukların gelecekte daha düzgün ve saygın işler bulabilmesinin tek yolunun Microsoft Word gibi ofis programlarından geçtiğini bilen genç öğretmen, dersi çocuklara daha iyi anlatabilmek için çılgınca sayılabilecek bir özveri ile kara tahtaya en ince ayrıntısına kadar detaylandırdığı bir ofis sayfası çiziyor ve dersi buradan anlatmaya başlıyor!

ganali-ogretmen-2

“Ne anlatıldığını görsel olarak anlamaları çok önemli. En azından gün gelirde gerçek bir bilgisayarın karşısına geçebilecek şansa erişirlerse bu tablodan öğrendikleri onlara yardımcı olacaktır diye umut ediyorum” şeklinde konuşan genç öğretmenin bu fedakârlığı internette büyük yankı uyanırdı ve kendi ülkesinde de oldukça ses getirdi.

ganali-ogretmen-3

İnternet üzerinde okula bilgisayar yardımı yapılması için birçok bağış kampanyası düzenlendi ve birçok ünlü genç öğretmenin okuluna yardımda bulunmak istediğini açıkladı.

ganali-ogretmen-4

Mesleğini seven bir öğretmenin fedakârlığı ve öğrencilerinin geleceğine katkı yapabilmek için sergilediği özveri sayesinde, imkansızlıklarla boğuşan Afrika’da en azından bu okuldaki öğrenciler bilgisayara kavuşabilecek. Ne diyelim,  “Neden herkes öğretmen olamaz?” sorusuna bu hikayeden daha iyi bir cevap olamazdı herhalde…

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar