Okyanusların Güzel Ev Sahipleri Balinalar Neden Karaya Vurur?

j

Hayvanlar âleminin memeliler sınıfının bir takımı olan balinalar sıcakkanlı canlılardır. Bu canlılar 50 bin yıllık evrim sürecinde suda yaşama tam olarak uyum sağlamışlardır. Akciğer solunumu yaparlar, canlı doğum yaparlar ve yavrularını sütle beslerler vs vs…. Bunları neredeyse hepimiz lise günlerimizden hatırlıyoruz. Peki bu güzel canlılar neden karaya vurur?

Balinaların tek başlarına veya düzinelercesini kapsayan sürüler halinde neden karaya vurdukları ve öldükleri hayvanlar âleminin en büyük bilmecelerinden biridir. Bu her yıl yaklaşık 2000 balinanın başına gelir. Çeşitli açıklamalar önerilmiş olsa da nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bu konudaki bazı iddialar ise şöyledir:

 

1.Hasta veya Yaralı Olmaları

Her şey, tek bir hasta veya yaralı balinanın sığ sulara yüzmesiyle başlar. Bunun peşi sıra, balinayı terk etmek istemeyen sürüsünün de üyeleri ona katılır. Derken hepsi gelgit çekilmesiyle kapana kısılırlar.

yarali-balina

2.Yol Bulmalarını Sağlayan Sistemlerinin Zarar Görmesi

Canlıların yol bulmalarını ve dengelerini sağlayan sistemleri deniz radarı, Dünya’nın manyetik alanı, hastalıklar ve hatta hava koşulları nedeniyle bile aksayabiliyor! Hal böyle olunca da canlıların karaya vurup kendilerini ölüme terk etmeleri de kaçınılmaz oluyor.

balina2

3.Denizaltı Sismik Etkinlik

Denizaltı sismik etkinlik, balinaların yoldan sapmasına sebep olan akıntılar yaratır.

balina3

*2000 yılında Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri, Bahamalar’da çeşitli türlerdeki balinaların karaya vurmasına yol açmış olabilecek yoğun sualtı deniz radarı için sorumluluğu kabul etti. Fakat böyle pek çok karaya vurma olayı, bilinen hiçbir deniz radarı etkinliği ile bağdaştırılmadı.

balina5

Ekleyen Merida

freud tanısaydı severdi beni!

Yorumlar