Özgüveninizi Arttırmanın Ve Gerçek Potansiyelinizi Ortaya Çıkarmanın 7 Yolu

olumlu-du%cc%88s%cc%a7u%cc%88nmek

1.Kendi Hedeflerinizin Peşinden Gidin

Ergenlikten yetişkinliğe geçişte, hayallerimizi hemen hepsinin öğretmenlerimiz, ebeveynlerimiz ya da yol gösterici olarak belirlediğimiz kişilerin bize gösterdiğini farkederiz. Fakat siz kendi hedeflerinizin peşinden gitmelisiniz. Gelecekteki hayatınızın kararlarını başkaları değil yalnızca siz vermelisiniz. Şunu unutmayın ki, sevmediğiniz bir yolda yaşlanmayı kabul ettiğinizde yıllar sonra size akıl veren kişilerin hiçbiri yanınızda olmayacak.

hedef

2. Geçmişe Fazla Kafanızı Takmayın

Hafızamız yaşanan olayları bir makina misali sürekli olarak kaydetmektedir. Özellikle de bizi üzen ya da acı veren anıları oldukça belirgin olarak kaydeder. Bu sebeble geçmişte yaşadığımız hayal kırıklıkları ve üzüntüler ileri doğru her adım attığımızda bize kendilerini canlı bir biçimde hatırlatacaktır. Ancak yaşamda ilerleyiş için zihnimizin bize ısrarla hatırlattığı bu keyifsiz hatıraları göz ardı etmeliyiz. Geçmişten ders çıkarmak, gelecekten korkmak değildir.

du%cc%88s%cc%a7u%cc%88nmek

3.Kendinizle Sohbet Edin

Odak sorunu yaşıyorsanız veya hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, kendinizle sohbet etmelisiniz. Kendinizle olumlu bir şekilde konuştuğunuz zaman çok daha özgüvenli hissedeceksiniz. Kendinizle sesli bir şekilde konuşmanıza gerek yok. Otururken zihninizde gerçekleştireceğiniz bir muhakeme de kendinizle konuşmaktır.

kendi-kendine-konus%cc%a7mak

4.Negatif Düşüncelerinizden Kurtulmak İçin Pozitif Düşünün

Eğer negatif düşüncelere dalarsanız, her şey size bir tehlike gibi gelecektir. Her konuya ve olaya temkinli yaklaşacak ve anın tadını çıkaramayacaksınız. Aynı zaman da özgüveniniz pozitif insanlara göre daha az olacaktır. Kendinize güvenmek istiyorsanız, girişken olmalı ve pozitif düşünmelisiniz.

olumlu-du%cc%88s%cc%a7u%cc%88nmek

5.Meraklı Olmaya Çalışın

Özgüvensiz insanlar merak etmekten hep korkmuşlardır. Meraklı insanlar özgüvenli ve öğrenmeye açık insanlardır. Yeni deneyimlere açık olun ve kendinizi keşfedin. Keşfetmeye ve yeni şeyler öğrenmeye başladıkça özgüveninizin arttığını hissedeceksiniz.

merakli

6.Kendinizden Şüphe Duymayın

Özgüvenli olmanın en önmeli kurallarından birisi kendinizden şüphe duymamak. Şüphe duymak önünüzdeki engelleri aşamamanıza sebep olacaktır. Sonuç olarak aynı yerde sayan ve ilerleme kaydedemeyen bir insan olacaksınız. Daha öncede belirttiğimiz gibi ileri doğru atılmış bir adım yanlış bile olsa hiç atılmamış bir adımdan daha faydalıdır.

mad-men

7.Korkularınızla Yüzleşin

Kendimizi kontrol altında tutarak, rahat bölgemiden çıkmadığımız sürece korkuyu hissetmeyiz. Sınırları belli bir şekilde rahat ettiğimiz bir durum bizi korkutmaz. Ancak korkularımızla yüzleşmeden geçirdiğimiz her gün potansiyelimizin altında kalmaya razı olmuş oluruz. Gerçek kimliğimizi ancak korkularımızla yüzleşerek kendimizi zorladığımızda keşfedebiliriz. Bunu yaptığınızda göreceksiniz ki, özgüveniniz hiç olmadığı kadar yüksek olacak.

 

Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Editör at Filoji
Half time writer. Traveler. Comparative lit student.
Ebru Kabacık

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar