Paranoid Kişilik Bozukluğu Yaşayan Bir Gencin Dramı

american-psycho

Paranoid kişilik bozukluğu, aslında insanların çoğunda baskın bir şekilde bulunabilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Paranoid kişilik bozukluğu yaşayan insanların bu hastalığa maruz kalmasının sebebi çocukken yaşadığı bir travma, anne-baba tarafından düzgün yetiştirilmeme veya ergenlik dönemindeki çevre etkisi olabilir. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip insanlarda aşırı kıskançlık, suçunu kabul etmeme, istemsiz olarak yalancılık, sert davranışlar; bir üst seviyesinde ise halüsinasyon görülür. Günümüzde artmakta olan bu rahatsızlığı, yaşayan ve hala yaşamakta olan bir hastamızın hikayesinden dinleyelim.

paranoidkisilikbozuklugu

“Merhabalar. Ben paranoid kişilik bozukluğu teşhisi konulan bir hastayım. Hayatımda hiçbir olay şuan düzgün gitmiyor ve ben yaşam tarzımı paylaşarak, hasta olan ve olmayan diğer tüm arkadaşlara ışık olmak istedim. 20 yaşındayım ve yakında 21 olacağım. Hayatımın en kötü dönemlerini geçiriyorum. Lise dönemlerimden beri aksi, fevri bir tip olarak görülürdüm. Sözüm sadece sevdiğim kıza geçmezdi. Çünkü gönlüm el vermezdi ona aksilik yapmaya. 3.5 yıllık bir ilişkiydi. 2016’nın kasım ayının sonuna doğru benim hal ve hareketlerimde değişim olduğunu söyledi bana kız arkadaşım. Ben de psikoloğa başladım ve hastalığımın 1. derecede paranoid kişilik bozukluğu olduğu söylendi. Klinikten çıktım, araştırdım ve bir taşa oturup ağlamaya tutuldum. Bu tip insanların iş ve özel hayatları yolunda gitmiyormuş. Çok sevdiğim kızdan ayrılmayı düşündüm, yapamadım. Bu hallerim ona zarar veriyordu. Bana da zarar veriyordu, bazı konularda haklı olduğumu düşünüyordum. Bir ara tedavime ara verdim ama şuan devam ediyorum. 2. aşama yani halüsinasyon evresindeyim. Aralık ayından beri bu evredeymişim meğerse. Ailemin benden gizlediği, özürlü doğan bir abim olduğunu öğrendim. Adı benle aynı hatta. Kendi köşesinde yaşama tutunmaya çalışıyor. Hayat 20 yaşımda benden abimi, aileme olan güvenimi, ilişkimi ve en kötüsü de beni aldı. Bunu anlatmamın sebebi insanların bu tarz hastalığı olan insanlara karşı daha duyarlı olması içindir. Bana çevren geniş, bu hastalığı atlatırsın diyen hiç kimse yanımda değil artık ve benim hastalığım ilerliyor. Bu hastalık aslında benim hayatımdaki yalanları çıkardı ve gerçekleri koydu önüme. Onlar neredeler ben neredeyim? Ama sorsanız hepsi benim hastalıklı tavırlarım yüzündendir. Unutmayınız, paranoid kişilik bozukluğu herkeste olabilen, utanılmayacak ve atlatılması mümkün bir rahatsızlıktır. Bana hikayemi anlatma fırsatı veren filoji ekibine teşekkür ederim.”

depresyon

Aslında bu hikayenin basitleştirilmiş hali. Ben bu hikayeyi dinlerken gözyaşlarıma hakim olamadım doğrusu. En çok dikkatimi çeken şey ise psikoloğun bu şahsa dediği şu cümleydi: “Eğer yaşadıklarını bir başkası yaşasaydı intihara bile meyletmişti çoktan.” Ne kadar acı bir güçlülük duygusu. Paranoid kişilik bozukluğu da böyle bir illet işte!

Yorumlar