Parfümünüzün Tüm Gün Kalıcılığını Koruması İçin 4 Püf Nokta!

parfüm

parfüm

 

Parfümlerin birbirinden güzel, eşsiz kokularını seviyorsunuzdur. Özellikle artık sizinle özdeşleşmiş bir koku, diğer bir deyişle; bir “imza parfümünüz” varsa, bunun ne kadar muhteşem olduğunu biliyorsunuzdur! Hatta insanlar, sizi hep bu kokuyla anımsıyorsa veya o kokuyu duyduklarında, gözlerinde siz ve size dair anıları canlanıyorsa…

Çok havalı değil mi?

Koku alma duyusu, sizi maziye götürüp anılarınızı canlandıran kuvvetli bir duyudur. Belirli bir kokunun ufak bir esintisi bile sizi alıp, hayatınızdaki bir döneme, özel biriyle ilgili yaşadıklarınıza veya özel bir yere götürmeye yeter. Son zamanlarda çok severek kullandığıınız o parfümden sonra başka bir parfüme geçtiğiniz zaman fark edeceksiniz ki; hayatınızın hangi döneminde olursanız olun, üzerinden haftalar, aylar ve hatta yıllar bile geçse o kokuyu duyduğunuz zaman şuanda yaşadığınız dönemi anımsayacaksınız.

Parfümlerle ilgili asıl meselemiz de şu; bir türlü, tüm gün kalıcı olmalarını sağlayamıyor gibi hissetmemiz! Sabah evden çıkarken sıktığımızda koku yoğun ve hoş gelirken, saatler geçtikçe sabahki etkisi git gide azalıyor ve sonunda tamamen yok oluyor. Değil mi?

Fakat birkaç zahmetsiz parfüm püf noktasıyla bu işi çözebileceğinizi unutmayın! Ayrıca bu sayede doğru diye bildiğiniz yanlışları da görebilecek ve parfümünüzün üzerinizde tüm gün muhteşem kokmasını sağlayabileceksiniz. İşte püf noktaları;

1)Cildinizi nemlendirin!

 

body lotion tumblr ile ilgili görsel sonucu

 

Eğer zaten yağlı bir cildiniz varsa, bu konuda şanslısınız demektir. Çünkü kuru ciltlere kıyasla yağlı ciltlerde parfüm kalıcılığını çok daha uzun bir süre korur. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, kullandığınız parfümün vücut losyonunu bulabilirseniz, kokunun kalıcılığını kat kat artırmak için cildinize losyonu sürdükten sonra parfümü uygulayabilirsiniz. Eğer kullandığınız parfümün vücut losyonu yoksa, duştan sonra cildinizde parfümü uygulayacağınız bölgeleri, klasik bir nemlendirici ile nemlendirebilir ardından parfüm sıkma aşamasına geçebilirsiniz.

2)Nabız noktalarına uygulayın!

 

pulse points perfume ile ilgili görsel sonucu

 

Isı parfümü aktive eder. Vücudunuzdaki nabız noktaları ( Kalp atışının hissedildiği bölgeler) parfümünüzü uygulayabileceğiniz en iyi bölgelerdir. Bu noktalardan bazıları kulak arkası, boyun, el bileği, dirsek içi ve diz kapağı arkasıdır. Bu bölgelerdeki kan dolaşımı ve sıcaklıktan dolayı parfümünüzün kokusu daha iyi yayılır ve uzun süre kalıcılık sağlar.

3) Kokuyu elinizle cildinize yedirmeyin!

 

 

Birçok insan parfümü cildine sıktığı gibi, kokuyu yayma ve cildi ısıtma amacıyla parmak uçlarıyla veya bilek içlerini birbirine sürterek kokuyu yedirme ihtiyacı duyar. Bu aslına bakılırsa, büyük bir hatadır! Bunu uygulama, parfümün koku taneciklerinin karışmasına sebep olur ve özenerek sıktığınız o kokudan eser kalmaz.

4) Doğru yerlerde saklayın!

 

perfume storage ile ilgili görsel sonucu

 

Parfümünüzün saklama koşullarını dikkate alın. Neden mi? Çünkü; ısı, ışık ve nem parfümünüzün bileşenlerini bozar ve kokusunun değişmesine sebep olur. Bu nedenle, parfümleri kapalı serin ve direk güneş ışığına maruz kalmayacağı yerlerde saklamak en iyi yöntemdir. Özellikle, nemin ve ısının yüksek olduğu banyonuzda saklamanız parfümünüzün bozulmasına sebep olur.

Severek kullandığınız parfümlere iyi bakın!

 

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar