Pilotların Sadece 2 Saniyede Çözdüğü Test – Pilot Olabilecek Göz Becerisine Sahip misiniz?

pilot-goz-testi

Çeşitli çevresel etkiler, elektronik aygıt kullanımı ve yaşlanmanın etkisiyle zamanla biz farkına varmasakta görme yetimizde eksiklikler meydana gelmekte. Bu eksiklerin kendini en fazla belli ettiği alan ise tekrar eden durum ise gözlerin görüş yeteneğinde, özellikle de göz keskinliğindeki düşüştür. Ancak pilotluk gibi üstün göz becerisinin gerektiği meslek dallarında çalışanlar için görüş kabiliyetindeki eksiklik, haklı olarak kesinlikle kabul edilemez. Aşağıda hazırlanmış basit testler göz becerinizi kısa yoldan ölçme amaçlı tasarlanmıştır. İlk resimleri inceledikten sonra, uyumsuz parçaları tespit etme sürenizi not edin.

0 – 2 saniye arası : Üstün göz becerisi (Pilot seviyesi)

2 – 5 saniye arası : İyi göz becerisi

5 – 8 saniye arası : Standart göz becerisi

8 saniye ve üzeri : Yetersiz göz becerisi

Not: Bu testin resmi bir geçerliliğinin olmadığını ve temel amacının eğlence olduğunu lütfen unutmayın.

1.

goz-testi-1

CEVAP;

goz-testi-1-sonuc

2.

goz-testi-2

CEVAP;

goz-testi-2-sonuc

3.

goz-testi-3

CEVAP;

goz-testi-3-sonuc

4.

goz-testi-4

CEVAP;

goz-testi-4-sonuc

4.

goz-testi-5

CEVAP;

goz-testi-5-sonuc

Özellikle üstteki pembe baloncuk testini 2 saniyenin altında tespit edebiliyorsanız, oldukça keskin bir göz görüşüne sahipsiniz. Göz becerinizi test ettiniz peki ama gözünüzün renk ayırt edebilme yeteneği?

Gözlerinizin renk ayırt edebilme yeteneğini ölçün

Her bir insanın renkleri ve renk tonlarını ayırt etme konusunda farklılıklar gösterdiği artık bilinen bir gerçek. Gözün retina tabakasındaki ışığa duyarlı “cone cell” yani “koni” adı verilen hücreler her insanda miktar olarak farklılıklar göstermekte. Bu hücreler fotoreseptör olarak görev görür ve kaç renk ayırt ettiğinizi sahip olduğunuz hücre sayısı belirler.

eye

Aşağıda Profesör Diana Derva tarafından hazırlanmış olan, farklı tonlarda yayılan renk tablosundan yola çıkarak gözünüzün renkleri ayırt etme başarısını ölçebilirsiniz. Basitçe, aşağıdaki tabloyu soldan sağa doğru inceleyin ve fark ettiğiniz her renk tonunu sayın ve çıkan sayıyı aklınızda tutun;

renk-testi

Peki, kaç farklı renk gördünüz?

20’den az renk gördüyseniz; Dünya’yı sarı, mavi ya da bunların karışımı yeşil tonlarında gören ve dikromat adı verilen sınıftasınız. Ancak bunu kötü bir durum olarak endişelenmenize gerek yok. Renkleri ayırt etme konusunda pek iyi olmamanız, görüş keskinliği konusunda da iyi olmayacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin köpeklerde iki rengi karşımı olan dikromat görüş biçimine sahiptir. Siyah ve koyu mavi kıyafetleri daha çok sevmeniz gayet olası. Ayrıca dünya nüfusunun yüzde 5’i dikromatlardan oluşmaktadır.

renk-farklari

20 ile 33 arasında renk gördüyseniz; Dünya’yı  sarı, mavi, kırmızı veya bunların karışımı karışımı olarak gören ve trikromat adı verilen gruptasınız. Gözü 3 koniden oluşan kişiler bu grupta kendinize yer buluyor. Bu gruptakiler koyu mavi, yeşil, mor ve kırmızı renkleri ayırt etme konusunda iyidirler. Sevdikleri renk tercihleride bu yönde olabilir. Dünya nüfusunun yüzde 80’i trikromat görüşe sahiptir.

trikromat

34 ile 40 arasında renk gördüyseniz; Eğer bu gruptaysanız normal insanların aksine rengi 4 farklı kaynaktan algılayabilen bir göz yapısına sahipsiniz. Tetrakromat adı verilen bu gruptaysanız tıpkı arılar gibi gözünüzde 4 koni bulunmakta ve ışık spektrumda diğer insanların ayırt edemediği birçok rengi görebiliyorsunuz demektir. Bilim insanları tetrakromasinin son bin yılda gelişen bir mutasyon olduğunu düşünmekteler. Bu durum sizi ayrıcalıklı bir sınıfa sokmaktadır. Renk spektrumunu algılama şekliniz bir çok insandan üstündür. Gündelik hayatta arkadaşlarınızın farkedemediği birçok ayrıntıyı görüyor olmanız gayet olası.

renk-testi-1

Çünkü normal şartlarda insanoğlu sadece mavi, yeşik ve kırmızı renginin tonlarından oluşan bir renk spektrumunu algılayabilirken bu gruptakiler yaygın teoriye ters düşerek çok fazla renk tonunun ayırt edebiliyorlar. Bu oranın yüzde 25 olduğu sanılsa da, aslında dünya nüfusunun sadece yüzde 12’si tetrakromat görüşe sahiptir.

Kaynak: Diana Derval

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar