Profesörden Ukala Öğrenciye İnce Ayar

mantik-dersi-hikaye

Yeni öğretim yılına başlayan öğrenciler, haftalık ders programlarına yeni giren mantık dersini görürler ve biraz gereksiz bulurlar. Sonuçta bekledikleri ilk mantık dersi başlar ve dersin profesörü oldukça kibar bir adamdır. Profesörün bu kibarlığını fırsat bilen ve dersin gereksiz olduğunu düşünen öğrencilerden biri elini kaldırır ve ukala bir tavırla sorar:

sinif

— Profesör, siz şimdi bize ne öğreteceksiniz? Ülkenin girilmesi en zor okullarından birinde okuyan öğrencilere mantık öğretmek için geldiniz. Sizce girdiği testlerde tek yanlış bile yapmamış öğrenciler için “mantık” dersi gerçekten de gerekli mi? Mantık bize bilmediğimiz ne öğretebilir? Lütfen her şeyden önce bize bunu anlatır mısınız?

dusunen-adam

Profesör, derse, şüpheyle ve gereksiz gözüyle bakan öğrencilerine döner:

— Mantık dersinin insana ne katacağını ve insan düşüncesine yaptığı etkiyi açıklamak biraz güçtür. Aslında belki de siz haklı olabilirsiniz. Sonuç olarak, hepiniz yüksek derecelere sahip, belli seviyedeki yetişkin öğrencilersiniz. Doğru cevabı vereceğinize şüphem yok ancak bu derse gerçekten de ihtiyacınız olmadığını kanıtlaması açısından size şu basit soruyu yöneltmeme izin verin;

maden-ocagi

— Farz edin ki, işleyen bir maden ocağından iki insan çıkıyor, birisinin üzeri tertemiz, diğerinin ki ise kömür karası içinde. Bunlardan hangisinin yıkanması gerekir?

Öğrenci, mantık dersinin onların seviyesindeki öğrenciler için basitliğini ve gereksizliğini kanıtlamış olduğundan emindir. Hiç tereddüt etmeden cevap verir:

— Elbette ki, kirli olan kişi yıkanmalıdır… Bunu ilkokuldayken bile hemen cevaplayabilirdim der.

sikilan-adam

Profesör, gülümseyerek konuşmasını sürdürür:

— İşte evlatlarım, mantık ilkokuldayken hemen cevapladığınız soruları, etraflıca düşünerek cevaplamayı öğreten derstir. Size gelince sevgili öğrencim, mantık dersinin süzgecinden geçmiş biri olsaydınız, bu soruya yanıt vermeden önce şu soruyu sorardınız:

“Nasıl olur da işleyen bir maden ocağından çıkan iki kişiden birinin üzeri tertemiz iken diğerinin ki kirli olabiliyor?”

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar