Reklamlarla Bilinçaltınıza Kodlanan Akıl Oyunlarından Haberiniz Var Mı?

Reklam İşinin İncelikleri

reklam-hileleri

TV, radyo, internet, gazeteler, devasa tabelalar… Her yer reklam dolu. Peki reklamcılar tüketiciyi ürün satın almaya ikna edebilmek için hangi akılda kalıcı sloganları ve gösterişli görsel malzemeleri kullanıp hünerlerini sergiliyorlar? İşin inceliklerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Yeni Sürüm Daha Çok Bayt

Reklamcılar seni ikna etmek için yeni çıkan aletlerin hayatına sağlayacağı faydaları anlatırlar. İmalatçılar da satışları arttırmak için, o cihazın üstünde aslında çok ufak değişiklikler yapıp bir öncekinin yeni ve geliştirilmiş sürümü diye pazara sürer.

iphone-karsilastirma2

İdeal Ev

Bir sandalye satmak için etrafına büyüleyici bir dekorasyon kondurulur. Sandalyenin kendisi ne kadar sönük olsa da, kafana sokulmak istenen fikir, bu sandalyeyi almakla ne muhteşem bir evde oturabileceğin fikridir.

2016-avangard-yemek-odasi-modelleriavangard-2016-yemek-odasiavangard-yemek-odasi-takimlariyemek-odasi-takimlarioyma-bacakli-yemek-masasi-modelleri

Açık Yollar

Çoğu insan arabasını kısa şehir yolculuklarında ve düzgün bir biçimde kullanır. Ancak hiç araba reklamlarına dikkat ettiniz mi? Araçlar çöl güneşi altında, dağ geçitlerinde, trafik kurallarına aldırış etmeden atak sürüşler yaparken gösterilir. Bunun amacı izleyicilerin bilinçaltına eğer o araca sahip olurlarsa hiç bir kurala uyması gerekmeyen, hayatları akıl almaz maceralarla dolu olan ayrıcalıklı insanlar arasına katılacakları fikrini aşılamaktır.

2015-land-rover-discovery-sport-4

Rüyalar Gerçekleşiyor

Reklamcılar senin bir ürünü o tip bir kişilikle özdeşleştirebilmen için çekici ve cazip kişileri kullanırlar. Çoğu reklamda ünlülere yer verilir. Düşünmeni istedikleri şey, o ürünü almakla zengin ve ünlülerin göz kamaştırıcı yaşam tarzına sahip olabileceğindir.

247275_660_320

Ucuz Numara

Ucuz uçak bileti vaat eden bir reklamın altında yer alan küçük yazılara bak. Genellikle ücret ya tek yön uçuş içindir ya da ekstra havaalanı vergilerini kapsamıyordur.

pegasus-erken-rezervasyon-ucak-bileti

Hollywood Tebessümü

Reklamlarda rol alan modeller muhteşem görünürler. Oysa bu görünüm, kusurları gizleyen uzman ışıkçılar ve zayıflatmaya, cildi pürüzsüzleştirmeye, dişleri beyazlatmaya ve kırışıklıkları saklamaya olanak veren bilgisayar programları sayesindedir.

optik_beyaz_mamacim

Nefis Dondurma

Reklamlarda gördüğümüz yiyecekler çok iştah açıcıdır. Oysa genellikle margarinden, üzerine pudra şekeri serpilmiş, yapay boyalarla renklendirilmiş ve asla erimeyen dondurma gibi sahte malzemeler kullanılarak yapılırlar.

dondurma-cesitleri

Susuzluk Giderici

İçecek reklamcıları çekimlerde sıcak ve güneşli gökyüzü, bardakta tıngırdayan buz küpleri ve bir şişeden dökülen içecek gibi insana susuzluğunu hatırlatacak birçok öge kullanırlar.

Taste the Feeling 3

Başarının Kokusu

TV’de gördüğün maddelerin kokusunu gerçekten alabilmen bilim-kurgu filmlerine özgüdür. Koklatamayan parfüm reklamları, koku dışındaki duyuları hedef alır. Kullanılan görseller parfümü gençlik ruhu ya da sıradışılık sunan bir ürün olarak tasvir eder.

burberry-body-182837203egt54iu3jgtiujh54gt

Sahte Burger

Bir hamburgerin, reklamda lezzetli görünmesi için kahverengi gıda boyası kullanılır. Hamburger ekmeği hamur gibi olmaması için su geçirmez bir maddeyle kaplanır, ekmek üstündeki susam tanecikleri de yerlerine yapıştırılmıştır. Afiyet olsun!

Double patty hamburger with a variety of ingredients

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar