Romantik Ressamları Merak Ediyor Musunuz?

Romantizm Akımını Romantik Ressamların Tablolarından Öğrenin!

alexandre_cabanel

Carl Spitzweg

Carl Spitzweg (5 Şubat 1808, Germering – 23 Eylül 1885, Münih), Romantizmin ve Biedermeier çağının temsilcilerinden Alman şair ve ressamdır.

Eczacılık fakültesinde okurken boş zamanlarında resim yaptığı bilinmektedir. Tablolarında küçük toplumların yaşamlarından esinlenmiştir.

carl_spitzweg

der-liebesbrief

der_witwer

Alexandre Cabanel

Alexandre Cabanel (28 Eylül 1823 – 23 Ocak 1889), Fransız ressam.

Cabanel, Montpellier’de dünyaya geldi. Tarihi, klasik ve dini konularda akademik stilde tablolar yaptı. Ayrıca, portre ressamı olarak ünlendi. Diccionario Enciclopedico Salvat‘a göre L’art pompier’in en önemli temsilcisi ve III. Napolyon’un favori ressamıydı.

1863 yılında, William-Adolphe Bouguereau ile birlikte izlenimciliğin öncüsü olan ressam Édouard Manet ve diğerlerinin tablolarını Salon’a kabul etmemesi Reddedilenler Salonu’nun kurulmasına sebep oldu.

Başarılı bir akademik ressam olan Cabanel’in 1863 yılında çizdiği Venüs’ün Doğuşu isimli tablo on dokuzuncu yüzyıl akademik resminin en bilinen örneklerinden biridir. Yapıldığı dönemde eser, III. Napolyon tarafından satın alındı. Ayrıca, 1875 yılında John Wolf isimli bir banker için yapılmış daha küçük bir kopyası da bulunmaktadır. Bu kopya şu anda New York’taki Metropolitan Museum of Art’ta sergilenmektedir.

alexandre_cabanel

alexandre-cabanel1

alexandre-cabanel

Francisco Goya

Francisco José de Goya y Lucientes ( 30 Mart 1746 – 16 Nisan 1828), Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan; İspanyol ressam ve gravür sanatçısıdır. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya’nın eserlerinin yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgeler olduğu düşünülür. Portreleriyle de ün kazanmış olan ressam, sanatındaki yaratıcı ve yıkıcı öğeler ve cesur resimleriyle kendisinden sonra gelen Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkiledi.

Modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilen ressamın eserlerinin büyük bir bölümü Madrid’de Museo del Prado’da sergilenmektedir.

francisco-goya

francisco-goya1

Francesco Hayez

Francesco Hayez (10 Şubat 1791, Venedik – 21 Aralık 1882, Milano), 19’uncu yüzyıldaki Romantizm döneminin en önemli sanatçılarından biriydi. Büyük ve tarihi resimleri ile, politikaya dokundurmaları ile, ve oldukça detaylı ve düzgün portreleriyle tanınırdı.

Hayez oldukça fakir bir aileden geliyordu. Babası Fransız kökenli iken; annesi Chiara Torcella ise Morano’dandı. Francisco, beş kardeşin en küçüğüydü ve zengin armatör ve sanat koleksiyoncusu Giovanni Binasco ile evlenen annesinin kardeşi tarafından büyütüldü. Çocukluğundan beri çizmeye hevesliydi, ve amcası ona eski eserleri nasıl restore edebileceğini öğretti. Daha sonra, Francisco Magiotto’nun öğrencisi oldu ve O’na 3 yıl boyunca çıraklık etti. 1806’da Güzel Sanatlar Yeni Akademisi’ne kabul oldu ve orada Teodoro Matteini’den dersler aldı. 1809’da Venedik Akademisi’nin yarışmasını kazanarak Roma’daki Accademia di San Lucia’da bir yıl eğitim hakkı kazandı. 1814’e kadar Roma’da kaldı ve buradan Napoli’ye taşındı. Burada Joachim Murat’a çalıştı. 1850’de Brera Akademi’sinin başına atandı.

Hayez’in kariyerini tanımlamak çoğu zaman zordur, lakin eserlerine genelde imza ve tarih atmazdı. Çoğu zaman eserin ne zaman yapıldığı, satıldığı veyahutta elde edildiği güne değindi; çizildiği güne değin değil. Birçok kez de, aynı eseri birkaç kez küçük değişikliklerle çizdi, bazılarında da ise hiçbir fark olmadan çizdi.

francesco-hayez

francesco_hayez_mostra_milano

francesco-hayez-1

 

Yorumlar