Ruhunuza Dokunup Anlam Arayışınıza Katkıda Bulunacak 6 Harika Kitap

okuyan-adam-resmi

Hepimizin farklı zevkleri olmasına rağmen bazı kitaplar vardır ki okuyan kişi her kim olursa olsun onda izini bırakır. İşte mutlaka okunmalı listemizin başlıkları.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor Frankl

2. Dünya Savaşı sırasında bir Nazi toplama kampında hayatın korkunç yüzüne bizzat tanıklık etmiş bir psikiyatrist olan Frankl savaş bittiğinde kendisini bekleyecek olan sevdiklerini düşünerek güç bulmuştur. Üzücü bir şekilde ailesinin diğer üyeleriyle tekrar bir araya gelememesine rağmen Frankl’ın kamplardaki deneyimi kendisine hayatının anlamını yeniden keşfetme imkanı vermiştir. Kitapta sadece tarih değil, zor zamanlarda nasıl güç bulacağımız konusunda hepimize yardımcı olabilecek bir teori de paylaşıyor. Frankl’ın kitabındaki güçlü hayat derslerinden hepimiz yararlanabiliriz.
insanin-anlam-arayisi

Siddhartha, Herman Hesse

Siddartha isimli bir adam ve onun aydınlanış yolu hakkındaki romanının yayınlanmasıyla birlikte Herman Hesse kendi jenerasyonunun genç insanları ve takipçileri arasında bir idol haline geldi. Her ne kadar bu kitap bir Buddha biyografisi olmasa da, Hesse kesinlikle Buddha’nın hayat hikayesinden etkilendi. Hikaye insanoğlunun gururunu ve bireyselliğini eleştirirken, hepimizin içinde bulunan gizli manevi potansiyele ve bunu nasıl açığa çıkarabileceğimize de vurgu yapıyor.

Simyacı, Paulo Coelho

150 farklı dile çevrillmiş okuyanların büyülendiği birçok ülkede en çok satanlar listesinden yıllarca inmemiş bir kitap. Evinden çok uzaklara seyahat eden bir karakter, macera ve şanssızlık dolu bir hazine arayışına çıkıyor ve sonunda aradığı hazinenin başından beri evinde olduğunu keşfediyor. Sizi düşündürecek bir roman.
paulo-coelho

Sofie’nin Dünyası, Jostein Gaarder

Şüphesiz felsefe ve psikoloji birbirlerinden ayrılamaz bir bütündür. Gaarder’ın kitabı Sofie isimli genç bir kız ve kendisine felsefe yoluyla hayatı öğretmeye çalışan orta yaşlı bir filozofun hikayesi üzerinden felsefenin tarihini keşfe çıkıyor. Hem en çok satanlardan hem de lisede okunması gereken kitaplar listesinin vazgeçilmezlerinden olan Gaarder’ın kitabı insan olarak kendimizi daha bütün bir şekilde anlamamıza yardımcı oluyor.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman

“Duygusal Zeka” 1995’te Goleman’ın kitabının yayınlanmasının ardından kullanımı yaygınlaşan yeni bir kelime haline geldi ve popülaritesi hala azalmış değil. Kendimizi ve diğerlerini nasıl anlayacağımıza yönelik temel görüşlerle birlikte, bu kitap duygular ve öğrenme arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı oluyor. Kitabı okumak sizin kendi duygusal zeka seviyenizi merak etmenize neden olacak. Bunun yanında duygusal zekayı geliştirmenin sizi daha büyük mutluluklara nasıl ulaştırabileceğini gösterecek ve hayatınızdaki olaylara farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak.

duygusal-zeka-daniel-goleman

Optimizmin Gücü, Luis Rojas Marcos

Bu kitapta optimizmin hayatın çeşitli zorluklarına karşı size nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz. Seçkin bir İspanyol psikolog olan yazar, duygularımız hakkında basit ve açık bir şekilde konuşma konusunda oldukça becerikli. Sadece kitabını değil televizyondaki ender ama her daim enteresan olan görüntülerini izlemenizi tavsiye etmemizin nedeni Rojas Marcos’un kendine özgü mütevazı ve sakin aynı zamanda da otoriter sesidir.

Yorumlar