Saçlarınız Çok Sık Mı Yağlanıyor? İşte Bunu Önlemenin 8 Yolu

filoji saç

greasy hair ile ilgili görsel sonucu

Yağlı bir saçla uğraşmak bazen yağlı bir cilde sahip olmak gibidir. Bu konudaki alışkanlıklarımıza, kullandığımız ürünlere veya saçlarımızın gördüğü işlemlere bağlı olarak, yağlı görüntüyü önleyebilir veya dengeleyebiliriz. Ancak tabii ki, saç tipimiz; saçlarımızın yağlanması veya yağlı görünmesi konusunda oldukça büyük bir rol oynar. İnce telli saçlara sahip olan insanlar, yağlı saç sorununu çok iyi bilir. Saçlarınızın dilinden anlarsanız aslında, yağlanma süresini uzatabilirsiniz veya saçlarınızın eskisine oranla daha az yağlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız gün içinde yağlanmasın diye kendinizce geliştirdiğimiz veya bilinen bazı yöntemleri uyguluyor olabilirsiniz. Örneğin; gün içinde, saçlarınızı yıkadığınız saati doğru seçerek akşamki randevunuzda saçlarınızın güzel görünmesini sağlamaya çalışıyor veya gün içinde saçlarınıza olabildiğince az dokunuyorsunuzdur. Bazenleri ise, saçlarınızın yağlı görünüp görünmediğine karar veremeyip, ayna karşısında dakikalarınızı harcayıp sonunda şapka takmaya veya saçlarınızı toplamaya karar veriyorsunuzdur.

Bildiğimiz bir şey varsa o da, yağlı saçların yol açabileceği öz güven kaybıdır! En kötüsü de; insanlar saçlarınızı yağlı bulmasa da, siz kendinizi ve saçlarınızı bildiğiniz için size son derece yağlı görünür. Ne yaparsanız yapın saçlarınızın yağlı kalacağını düşünüyorsanız, umutsuzluğa kapılmak için çok erken! Çünkü, yağ üretimini kontrol altına alabileceğiniz ve bu sayede saçlarınızın yağlanma süresini dengeleyebileceğiniz birtakım yöntemler mevut. Öğreneceğiniz yöntemler saçlarınızın yağlanmasına uzun veya kısa süreli olarak çözüm olsa da, daha kalıcı çözümler adına sizin saçlarınız konusundaki alışkanlıklarınızı iyice tespit edip ve yanlışlarınızı düzeltip, doğru yöntemleri izlemeniz gerekir.

İşte bu yolda size yardımcı olacak 8 yöntem;

1)Saç Bakım Kremini Yalnızca Saç Uçlarınıza Uygulayın

İlgili resim

Saç bakım kremini dipten uca uygulamak, saç diplerinin yağlanmasına sebep olur. Hem yumuşak hem de yağlı görünmeyen saçlarınız olsun istiyorsanız, diplere gelmeyecek şekilde ortadan başlayıp saç uçlarınıza doğru uygulayabilirsiniz.

2)Bebek Pudrası Kullanın

baby powder hair ile ilgili görsel sonucu

Kuru şampuan kullanmaktan ziyade eski yöntemleri tercih ediyorsanız, bebek pudrası tam size göre! Tıpkı kuru şampuan uyguluyor gibi saç diplerinize dökün ve parmak uçlarınızla hafifçe yedirin. Eğer saçlarınız koyu renkliyse, bebek pudrası saçlarınıza beyazlamış görüntüsü verecektir. Bunu önlemek adına, bronzerınızı makyaj fırçasıyla saçınıza hafifçe uygulayın. Bronzer kullanmıyorsanız bebek pudrasına biraz toz kakao karıştırabilirsiniz.

3)Kuru Şampuan Kullanın

dry shampoo before after ile ilgili görsel sonucu

 

 

Kuru şampuan gün kurtarıcı olabilir! Saç köklerinizdeki yağı emmekle kalmayıp, saçın yağlı ve parlak görüntüsünü ortadan kaldırır. Aynı zamanda, normalde saçlarınızı her gün yıkamak zorunda hissedecek kadar yağlanma probleminiz varsa, kuru şampuan sayesinde saçlarınızı yıkama aralıklarınızı uzatabilirsiniz. Bu sayede, saç dökülme probleminiz varsa azalacaktır.

4)Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

hair washing gif ile ilgili görsel sonucu

Bu ilk okuyuşta anlamsız gelse de aslında saçlarınızın yağlanma sıklığıyla alakalı bir durumdur. Saç dipleriniz ne kadar sıklıkla yağından arındırılırsa, o kadar kuvvetli bir biçimde yağlanma probleminizi arttırmış olursunuz. Bu durum saçların normalinden daha kısa sürede yağlanmasına sebep olur. Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız, bu süreyi iki günde bir olacak şekilde arttırabilirsiniz. Eğer saçlarınızı iki günde bir yıkıyorsanız, bu süreyi üç- dört günde bire çıkarabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız kendi yağıyla beslenerek daha sağlıklı bir görüntü kazanacaktır.

Ayrıca şampuan seçiminize dikkat etmelisiniz. Parlaklık veren ve kuru saçlar için olan şampuanları tercih etmemek sizin için doğru bir seçim olacaktır.

5)Saçlarınızı Çok Sık Taramayın

hair brushing gif ile ilgili görsel sonucu

Saçlarınızı yeterince taramadığınız zaman saç diplerinizdeki doğal yağın saçlarınızın uçlarına doğru yayılmasına engel olarak, yağın sadece saç diplerinde kalmasına neden olursunuz. Bu durum da saçlarınızın beslenmesini önler. Diğer bir yandan, saçları çok sık taramak, yağ üretimini harekete geçirip yağlanmayı arttırabilir. Bundan dolayı, saçlarınızı doğru aralıklarla taradığınızdan ve bu konuda bir denge sağladığınızdan emin olun.

6)Saç Bakım Ürünleri Konusunda Doğru Seçimler Yapın

şampuanlar ile ilgili görsel sonucu

 

Saçlarınızın yağlanmasını arttıracak saç kremleri, maskeleri vb. ürünleri, miktarlarına da dikkat ederek çok sık kullanmadığınızdan emin olun. Aynı zamanda, ürün seçiminizi yaparken “parlaklık verici, ışıltı katan şampuan/saç kremi” ürünlerinden uzak durmalısınız. Çünkü bu ürünler, saçlarınızın olduğundan daha yağlı bir hal almasına neden olacaktır. Eğer yapabiliyorsanız, kullandığınız saç şekillendirici ürünleri de kullanmayı bırakabilirsiniz.

7)Saçlarınızla Oynamayın

İlgili resim

Aslında konu yağlanma problemi olduğu için. Saçta ve yüzde yağlanma problemi yaşıyorsanız, o halde yüzünüze de, saçlarınıza da çok sık dokunup, oynamayın. Çünkü parmak uçlarınız, saç diplerinizdeki ve yüzünüzdeki yağ hücrelerini harekete geçirecek ve yağlanmaya sebep olacaktır. Saçlarınıza sürekli dokunma ihtiyacı duymayacağınız saç modellerini kullanmayı tercih etmek, yağlanma probleminizle başa çıkmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

8)Saçlarınızı Düzleştirmekten Kaçının

hair gif ile ilgili görsel sonucu

Saç telleriniz kafanıza ne kadar yapışık ve yakın olursa, bu temas sonucu yağlanma o kadar artar. Siz mutlaka saçlarınıza şekil vermek istiyorsanız, saçlarınıza maşa yapıp dalgalandırın. Böylece, köklere biraz volüm vermiş olursunuz. Aynı zamanda, saçlarınızın çabuk yağlanmasını da önleyebilirsiniz.

 

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar