Sağlığınız İçin Hangi Tarafa Yatmanız Gerektiğini Mutlaka Öğrenin!

uyku

Uyku süresinin zihinsel ve fiziksel refah için kritik önem taşıdığını biliyoruz, ancak uyku pozisyonunun optimum sağlık arayışında önemli bir faktör olabileceği ortaya çıkıyor. İnsanlar farklı pozisyonlarda uyurlar. Genellikle insanlar uyumak için en rahat hissettikleri konumu seçerler. Fakat eğer sol tarafınıza doğru yatarsanız, bu vücut sağlığınız için çok daha faydalı olabilir.

Sol tarafınıza doğru yattığınızda vücudunuzda oluşacak 7 olay:

1. Normal Kalp İşlevi

uyku2

Kalbin sol tarafı vücuda doğru kan pompalar. Bu da neden sol tarafımıza yatarak uyumamız gerektiğini gösterir. Bu sayede kalp siz uyurken bile düzgün şekilde çalışmaya devam edebilir.

2. Gece Mide Yanmasını Önleme

uyku-1

Gastroözofageal reflü hastalığı veya asit reflüsü olması durumunda sol tarafınıza yatarak uyumanın faydasını görürsünüz. Bu konumdayken, mideniz kardiyak sfinkterinin(büzücü kas) altına yerleştirilir. Kardiyak sfinkter, yemek borusunu mideye bağlar. Sol tarafa doğru yatmış bir şekilde uyuyorsanız, midede bulunan yiyecekler yemek borusuna geri akmaz ve bu da gece gastroözofageal reflü veya asit reflüsünü önleyecektir.

3. Hamile Kadınlara Faydalı

hanile

Hamilelik sürecinde sağ tarafta uyumanız da kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Fakat, eğer sol tarafta uyuyorsanız, birkaç avantajın keyfini çıkarabilirsiniz.. Kan dolaşımınızın artmasını sağlar. Karaciğer ise istenmeyen ağırlığından kurtularak çeşitli işlevlerini yerine getirme konusunda rahatlayacaktır.

4. Lenfatik Sistemin Boşaltımını Arttırma

uyku3

Lenfatik sistem vücuttaki yabancı maddeleri ve toksinleri uzaklaştırır. Uzmanlara göre, lenfatik sistem soldaki göğüs kanalına akar. Bu nedenle sol tarafınıza doğru uyuyorsanız gece uykusu esnasında bu özellikten daha rahat yararlanabilirsiniz. Çünkü bu şekilde toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmaya ve kolaylaştırmaya yardımcı olursunuz.

5. Karaciğerin Tıkanmamasına Yardımcı olma

uyu5

Karaciğer vücudunuzun sağ tarafındadır ve sağ tarafınıza doğru yatmış bir şekilde saatlerce uyursanız maalesef ki bir süre sonra bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.Tehlikeli madde ve toksinleri tutmak ve vücudun dışına çıkmadan önce karaciğer tarafından nötrleştirilebilmesi için sol tarafa doğru uyumanız daha faydalıdır.

6. Dalağın İşlevlerini Arttırma

temiz-saglikli-kaliteli-uyku-1

Dalak, lenfatik sistemin bir parçası olan organdır. Vücudunuzun sol tarafında bulunur ve eğer o tarafta uyuyorsanız dalağınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olacaksınız.

7. Bağırsağınızın Daha Düzgün Çalışmasını Sağlama

uyku5

İleoçekal valf,  kalın bağırsağın ve ince bağırsağın bulunduğu sol tarafınızdaki bir birleşme yeridir. Atık ürünlerin uygun bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamak için sol tarafta uyumalısınız. Sol tarafta uyurken, atıkların küçük bağırsaktan büyük bağırsağa daha rahat geçmesine yardımcı olursunuz. Böylece düzenli bağırsak hareketleriyle düzgün bir sindirim elde edersiniz.

 

Kaynak: https://lifespa.com/amazing-benefits-of-sleeping-on-your-left-side/

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar