Sağlıklı Ve Yüksek Bir Zekâ İçin Uyumadan 15 Dakika Önce Yapmanız Gereken 7 Şey

uyku-gece

Sabahları her şeyin istediğiniz doğrultuda gitmesini istiyorsanız sadece akşamları yatmadan önce yaptığınız şeyleri ve alışkanlıkları gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Akşamları yatmadan önce kendinize ayıracağınız 10 dakika sayesinde çok daha mutlu bir sabaha uyanmanız mümkün.

Teknolojik cihazlardan uzaklaşın

Telefon, tablet, bilgisayar ya da telefon… Teknolojik cihazlarınızın hepsiyle yatmadan 10 dakika önce aranıza mesafe koyun. Kendinizle biraz yalnız kalarak düşüncelerinize odaklanarak -ya da hiçbir şey yapmayarak uyumadan önce kendinize zaman ayırın.

uyku-yatak

Zihninizi boşaltın

Bitmek bilmeyen düşünceler uyumanızı engelleyebilir ya da gecenin bir yarısında uykunuzdan uyanmanıza sebep olabilir. Yatağa girmeden önce bunları düşünmeyi bırakın ve kısa bir zaman ayırarak bunları aklınızda tutmak yerine kağıda aktarın.

Mutfağınızın temiz olduğundan emin olun

Bulaşıkları toparlayıp mutfağınıza iyi bir şekil verdiğinizi bilerek uyumak gibisi yoktur. Ancak ana işler bitse daha yatmadan önce sadece 10 dakika ayırarak hızlı bir düzenleme daha yapabilirsiniz. Hiçbir dağınıklığın olmadığı mutfağınızda sabah kahvenizi hazırlamak çok daha keyif verici olacaktır.

temiz-mutfak

Yarın giyeceğiniz kıyafetleri hazırlayın

Bir yere yetişecekseniz sabah uyanıp gardırobun başında vakit geçirmek sizi daha çok strese sokacak bir vakit kaybıdır. Bu sebeple ayakkabıdan aksesuarlara kadar yarın ne giyeceğinizi akşamdan tasarlayın ve sabah düşünmeden sadece giyinin.

Duyularınıza odaklanın

Farkındalık kazanmak adına birkaç dakika da olsa duyma, koklama, dokunma, tat alma ve görme duyularınıza odaklanın. Bunu yatmadan önce bir rutine dönüştürün. Mesela yüzünüzü yıkarken suyu hissedin, vücut yağınızın kokusunu içinize çekin ya da içtiğiniz suyun tadına varın. Her akşam yaptığınız rutin şeyleri gerçekten hissederek gerçekleştirin.

kadın

Okuyun

Bir hikayeyi okumak yürümek ya da bir fincan çay içmekten daha iyi gelebilir. Günlük işlerin ve yaşamın stresiyle olan bağlantıyı kesmek için uyku saatinden daha iyi bir zaman olabilir mi? Uyku saatinden hemen önce okumanın uykuya geçişi kolaylaştırdığı da bilinen bir gerçektir.

kitap

Alarmınızı ideal uyku sürenize göre kurun

Eğer uyku döngünüzü ayarlayabilirseniz sabah yorgun kalkma ihtimalinizi de ortadan kaldırmış oluyorsunuz. İdeal uyku süreniz ne kadarsa ona göre yatarak yeterli uykuyu alabilirsiniz. Tabii bunu her gün tekrarlamanız da size büyük bir katkı sağlayacaktır.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar