Sanatçılar Fırça Yerine Yeni Alternatifler Geliştiriyor!

Bu Sanatçılar Sınır Tanımıyor!

dudak ile resim

Sanatçılar özgür bir ruha sahiptir ve yaratıcıdır. Sadece fırça ve kalem kullanarak özgürlüklerini kısıtlamak istemeyen sanatçılar parmaklarıyla hatta ayaklarıyla eserini oluşturarak yaratıcılıkta sınır tanımıyorlar. Boya yerine kum, kar hatta kan kullanarak bile eserini oluşturan sanatçılar var!

Kendi parmaklarını fırça yerine kullanan İtalyan sanatçı Paolo Troilo, birbirinden güçlü eserleriyle görenleri şaşkına çeviriyor. Sanatçı, parmaklarına aldığı boyaları tuale bastırarak çalışmalarını oluşturuyor. Troilo, bedenini dahil ettiği eserlerinde, toplumsal katmanları yıkmayı ve cinsiyet, ırk gibi ayrıştırıcı söylemlerin üzerine eleştirel bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor. Toplumsal normların, kişiyi bir boşluğa sıkıştırmaktan başka bir faydasını olmadığını, ve bu rahatsız edici durumun yaşamın her alanı için geçerli olduğunu ifade ediyor. Troilo; kıyafet, renk veya nesnenin faydasız olduğu ve bunların sadece bir aksesuar olduğun görüşündedir. Eserlerinde bunlardan kurtulmanın bir yolu olduğunu yansıtmaya çalışıyor.

Troilo’nun eserlerinden bazıları :

finger-paintings-paolo

finger-paintings-paolo

paolo-troilo-4cgnv

Sınır tanımayan bir başka sanatçı ise: Vincent Castiglia!

Vincent Castiglia, kuralları bir kenara iterek, eserini oluşturmak için insan kanını tercih eden Amerikalı bir sanatçı.

Çalışmaları genellikle yaşam, ölüm ve insanın halleri üzerinde şekillendiren sanatçı, çizimlerini ‘monochrome’ yani ‘tek renkli’ bir şekilde oluşturuyor.

Bazı sanat eleştirmenleri Vincent’ın çizimleri ile çizim tekniğinin kendi içinde bir felsefe yarattığına bile inanıyorlar.

Boyama tekniği ise şu şekilde: Çizimlerinde sadece kendi kanını ve su kullanıyor. Bir keresinde o kadar çok kan kullanıyor ki akciğerlerinde sorun yaşayıp hastaneye kaldırılıyor, şimdilerde ise kan kullanırken çok daha dikkatli davrandığını söylüyor. Kendinden aldığı kanı tüpler içinde bir buzdolabında saklıyor ve çizimlerine başlamadan hemen önce bu dolaptan ihtiyacı olan kadarını çıkartıyor. Teknik açıdan bir doku sayılan kanın kullanıldığı resimlerdeki figürlerin ‘sıvı deri’ ye sahip olarak adlandırılabileceğini söylüyor.

tablo

Vincent: ‘Her tablo benim bir parçam.’

vc

 

Hintli Ressam Ani K ise resimlerini diliyle yapmayı tercih ediyor. Küçükken ayağı ile resim yapan bir ressamdan etkilendiğini belirten Ani, 10 yaşından beri dilini kullanarak sanatını icra ediyor. Boyaların tadının acı olduğunu ve baş ağrısı yaptığını söyleyen Ani’ nin çalışmalarına ise ilgi büyük.

ressam

 

Kanadalı ressam Alexis Fraser ise resim yaparken fırça yerine dudaklarını kullanıyor. Resim yapmak için boya olarak farklı renkler tercih etmeyen Fraser, sadece ruj kullanıyor. Sanatını dudaklarıyla konuşturan Alexis Fraser, dudaklarıyla birçok ünlü ismin portresini çizdi.

Farnaser

14792990510-10325500

 

 

 

 

 

Yorumlar