Satranç Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Satranç Ve 570 Milyar Ton Buğday!

Satrancın Ortaya Çıkış Hikayesi

11703340_1023330811040319_7376088121035343793_n

Satrancın ilk kez M.S. 570 yıllarında Hindistan’da ortaya çıktığı biliniyor ancak hepimiz bu oyunun hikayesini biliyor muyuz?

Save The King!

Rivayete göre bundan yıllar yıllar evvel Hindistan’da tek zevki savaşmak olan bir kral hüküm sürmekteymiş. Bu kral savaş stratejilerini komutanlarına denetmekten büyük keyif alıyormuş. Girilen savaşlar yıllarca sürüyor, karşılıklı olarak halklar büyük zarar görüyormuş. Ancak bu durum kralın umurunda değilmiş, bir süre sonra barış olsa da kral huyundan vazgeçemeyip sebepsiz yere bir başka komşusuna savaş açarmış. Yıllarca süren bu savaşlar elbette halkı perişan edip içten içe isyanlara sürüklermiş ancak krala karşı gelmek öldürülmekle, en iyi ihtimalle zindanda çürümekle sonuçlandığından ellerinden pek bir şey gelmezmiş.

Bunalmış halk, isyan edememenin çaresizliği içerisinde Hindistan’ın en bilgili kişisi olan “Yüce Bilgin”e gitmeye karar vermiş. Yüce Bilgin, yaşamı boyunca yüzlerce kitap okumuş oldukça bilgili, bir hayli de tecrübe sahibi birisiymiş. Halk, Bilgin’in kapısını çalmış, dertlerini ona anlatmış ve bir şekilde kralı savaşmamaya ikna etmesini istemiş.

Yüce Bilgin düşüncelere dalmış çünkü kralı ülkenin geleceği için en mantıklı olan bu davranışa ikna etmenin zorluğunun farkındaymış. Bilgin, “Bana düşünmem için biraz zaman tanıyın.” demiş.

Halk umut ve heyecanla Yüce Bilgin’in kapısında beklemiş. Bir gün, iki gün, üç gün derken bir hafta geçmiş ve Yüce Bilgin evinden çıkmış ve “Beni krala götürün.” demiş.

Krala Yüce Bilgin’in geldiğine dair haber verilmiş. Kral, Yüce Bilgin’i takdir edermiş; onu tahtında güzel bir şekilde karşılamış.

Yüce Bilgin’in kucağında bir kutu varmış. Yüce Bilgin’i izleyenler, içlerinden “Bilgin belki krala akıllansın diye bir kitap getirmiştir,” diye geçirmiş. “Ya da içinden zehirli bir yılan çıkacak da kralı mı ısıracak?” diye türlü düşüncelere dalmışlar.

Hayır, hiçbiri değilmiş. Yüce Bilgin sorunları zekice ve barışçıl bir şekilde halledecek kadar akıllı birisiymiş.

361529

Bilgin kutuyu açmış, içinden değişik şekillerde taşlar çıkmış. Kral ne olduğunu anlamamış ancak daha sormaya kalkmadan Bilgin anlatmaya başlamış:

– Kralım, savaşmaya olan düşkünlüğünüzü hepimiz biliyoruz. Pekala size aynı gün içerisinde defalarca savaşma imkanı verecek bir şey olduğunu söylesem? Bu ufak taşlar askerleriniz. Eh siz de oyunda şahsınız! Ve de yanınızda baş yardımcınız vezir var. Bu gördüğünüz satranç tahtası üzerinde karşı taraftaki düşmanla savaşacaksınız!

Kral oyunla oldukça ilgilenmiş. Taşların nasıl hareket ettiğini, oyunun bütün kurallarını öğrenmiş. Oyunu öyle sevmiş ki bir daha komşularıyla savaşmamış çünkü satranç tahtasında savaşmak hem masrafsız hem de daha eğlenceliymiş.

Hindistan halkı böylece büyük bir beladan kurtulmuş. Öte yandan kral bu oyunu öyle beğenmiş ki Yüce Bilgin’e dile benden ne dilersen demiş.

Parada pulda gözü olmayan Yüce Bilgin “Kralım sizden çok fazla şey istemem, buğday verseniz yeter. Bakın bu satranç tahtası altmış dört kare. Birinci kareye bir buğday, ikincisine iki, üçüncüye dört, dördüncü kareye de sekiz ve sonrasında hep böyle iki misli artacak şekilde her kareyi doldurmaya yetecek kadar buğday yeterli.” demiş.

Kral kızmış. “Yüce Bilgin ben sana altın, elmas, toprak verebilirdim. Sen sadece buğday mı istiyorsun, hayret.” demiş.

Ne var ki toplam buğday hesaplanınca 570 milyar tondan daha fazla olduğu ortaya çıkmış. Bu kadar buğdayı üretmek için oldukça uzun yıllar gerekirmiş. Bilgin’in ömrünün bu kadar buğdayı almaya yettiğini sanmıyoruz ama bu hesabı duyan kralın Yüce Bilgin’in zekasına bir kez daha hayran kaldığı söylenir.

 

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar