Saygınlık Ve Erkeklik Üzerine Ders Verecek Nitelikte 6 Alfa Erkeği Örneği Ve Özellikleri

dominic_toretto-resim

1. Lawless – Forrest Bondurant (Tom Hardy)

lawless-tom-hardy

Kaçakçılıkla nam salmış Bondurant kardeşlerin gerçek hikayesinin anlatıldığı film, Amerika’da ki ekonomik kriz döneminde Virginia eyaletinde yasa dışı yollarla zengin olan alkol üreticilerini ve kaçakçılarını odağına alıyor. Bondurant ailesine mensup 3 kardeşin birbirine olan sadakati, kaçakçılıkla kazandıkları iyi paradan kendilerine pay isteyen devlet görevlileri karşısında da sınanıyor.

Filmde Bondurant ailesinin reisi konumundaki Tom Hardy tarafından canlandırılan Forrest karakterinin kendi ve kardeşleri için çizdiği sınırları nasıl koruduğunu, saygınlığını ve sevdiklerini korumak için neler yaptığına şahit oluyoruz. Tüm gözü karalığının ve korkutuculuğunun yanında oldukça sakin ve uzlaşmacı tavırlarıyla saygı da toplayan Forrest tüm film boyunca oldukça güçlü ve yenilmez bir erkek profili çiziyor.

2. The Godfather – Don Vito Corleone (Marlon Brando)

don-carleone-1

İtalya’dan Amerika’ya göç etmiş ve büyük bir mafya babası olmuş olan, Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Babası ona aileyi bırakarak asker olduğu için dargındır. Ardından bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına eski asker Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

Marlon Brando’nun unutulmaz oyunculuğuyla hayat verdiği Don Corleone karakteri daha filmin ilk sahnelerinden itibaren büyük bir ağırlığı olduğunu hissetirir. Yanına gelen ve ondan kızına kötü davranan bir adamı öldürmesini isteyen Bonasera isimli adamla yaptığı konuşma bir alfa erkeğinin zihin yapısını açıklar niteliktedir. Bonasera, Don Corleone’ye istediği kadar para verebileceğini söylemesine rağmen Don Corleone buna tamah etmez ve karşılığında ondan istediği tek şeyin “dostluk” olduğunu söyler. Yani kısa süreli yüksek bir kazanç yerine uzun vadeli stabil bir dostluğun daha önemli olduğunu öğütler. Daima sakin kalan ve tezcanlılıktan uzak tarzı onu “The Godfather” yani “baba” yapmıştır.

3. Fast And Furious Serisi – Dominic Toretto (Vin Diesel)

dominic-toretto

Neredeyse adını duymayan kimsenin kalmadığı The Fast and Furious serisinin hemen her filminde yer alan Dominic Toretto, korkutucu bir fiziğe ve kötü bir şöhrete sahip olmasına karşın tüm film serisi boyunca mutlak bir lider olarak göze çarpıyor. Yeri geldiği zaman sevdiklerini korumak adına kendini feda eden Dominic’in otoritesinin kaynağı, kendinden daima emin olmasının yanı sıra mütevazi ve yeri geldiğinde attan alan biri olması.

Örneğin Hızlı ve Öfkeli serisinin sekizinci filminde bir yarış sonrası arabasını almaya hak kazandığı diğer yarışcının ona saygı göstermesinden ötürü, adamın arabasını almayı redderek ona dostluğu teklif etmesi bir alfa erkeğin zihin yapısını göstermesi açısından oldukça anlamlıdır.

4. Ocean’s 11/12/13 – Danny Ocean (George Clooney)

george-clooney-oceans

Birbirinden yetenekli ve üst düzey soyguncunun milyon dolarlık vurgunlarının anlatıldığı Ocean’s serisinde ekibi bir araya getiren isim olarak George Clooney’nin canlandırdığı, Danny Ocean’ı görüyoruz. Danny ekipteki herkesten daha az yetenekli olmasına karşın, iletişim ve ikna yeteneği, anlayışlı ve uzlaşmacı tavırları ve karizmasıyla etrafındaki herkesin saygısını kazanmayı başarıyor ve hepsine komut verebiliyor. Bu yönüyle Danny Ocean bir alfa olmak için safi güç ve yeteneğin hiçbir anlam ifade etmediğini, iyi iletişim kurabilmenin, anlayışlı olmanın ve zekanın da ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte bir karakter olarak göze çarpıyor.

5. Ip Man Serisi – (Donnie Yen)

ip-man

Japon ve İngiliz istilası altındaki Çin ve Hong Kong zamanlarını anlatan bu film serisi gerek bir hikayeden uyarlanmıştır. Baskı gören ve ikinci sınıf muamele gören Çinlilerin arasında yolsuzluğa ve haksızlığa dik duruşuyla Çinliler arasında bir efsaneye dönüşen Donnie Yen tarafından canlandırılan Ip Man aslında oldukça naif karaktere sahip ve saygılı bir profil çizmesine rağmen etrasındaki herkesin mutlak saygısını kazanmıştır.

Sevdiği kadına davranış şekli, etrafındaki çocuklarla ve yaşlılarla olan diyalogu ile yumuşak bir insan izlenimi veren Ip Man’in buna rağmen saygı duyulan ve dediği yapılan bir alfa olmasının sebebi, mutlak güç ve zor kullanarak kısa vadeli üstünlük kurmak adına korkulan biri olmak yerine, yumuşak başlı ve sevecen olarak saygı duyulan biri olmayı seçmesi ve bu yüzden önderliğinin herkes tarafından kabul görmesidir.

6. Fight Club – Tyler Durden (Brad Pitt)

tyler-durden

İşinden ve hayatından memnun olmayan bir adamın bir uçak yolculuğunda tanıştığı Tyler Durden, fikirleriyle adamın hayatını değiştirir. Brad Pitt’in canlandırdığı bu kült karakter, söylemleri, düşünceleri ve düşüncelerini eyleme dökme biçimiyle tam bir alfa erkeği profili çizmekte. İyi bir aile kurmak, topluma faydalı olmak gibi külfetlerle ezilmiş genç erkek neslini aykırı düşünceleri ile etrafında toplamayı başaran Tyler Durden’ın düşüncelerine katılmasanız bile, kendi fikirlerine sahip çıkmak ve diğerlerinin ne düşündüğünü umursamayarak özgürleşmek adına örnek alınacak bir karakter olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar