Seks Alışkanlık Haline Gelirse – Seks Bağımlılığı Üzerine

kibritler

Seks çok zevk veren, insanların vazgeçilmez ihtiyacı olabilir ya da tam tersi bir bela haline gelebilir. Planlanmayan hamilelikler, seks yoluyla bulaşan hastalıklar ve tek gecelik ilişkilerin getirdiği birtakım dramalar… Bunların dışında başka sorunlara sahip birçok insan var. Ya seks eylemi kontrolünüzden çıkarsa ve sizi yönetmeye başlarsa? Olur olmadık zamanlarda hayatınıza ve ilişkilerinize hükmedip sürekli sizi rahatsız ederse? Seks sizin bir alışkanlığınız olmaya başlamışsa? Ya bir seks bağımlısıysanız?

üzgün-adam

Seks Bağımlılığının Belirtileri ve Semptomları

Çoğu insan bunun bir hastalık olduğuna inanmaz. Seks insanların zevk aldığı bir aktivite olduğundan bunun bir zararı olacağına inanmakta güçlük çekerler. Ne kadar zararlı olduğunu bilmesine rağmen içindeki alkol kullanma dürtüsüne karşı koyamayan, yasa dışı maddeler kullanan biri, seks bağımlılığının sadece ahlaksız bir davranış olduğunu düşünebilir.

Seks bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığına benzer. Fakat toplumumuz madde bağımlılığını anlayabiliyorken, ortada nesnesi olmayan bir rahatsızlığı çoğunlukla görmezden gelir. Her ne olursa olsun bu problem kesinlikle aldatmanın bir bahanesi değildir. Bu hastalıktan muzdarip kişiler de diğer bağımlılar gibi belirtiler gösterirler:

1. Birden fazla kişiyle cinsellik yaşama arzusu duyarlar.

2. İlişki içindeyken sürekli kaygı duyarlar.

3. Seksi diğer bütün aktivitelerden daha gerekli görürler.

4. Devam etmek istememelerine rağmen sürekli olarak seksi sürdürmeye çalışırlar.

5. Daha çok seks yapmak ve her seferinde aynı etkiyi hissetmeyi bir başarı olarak görürler ve buna ihtiyaç duyarlar.

6. Seks yapmadıkları zamanlarda kaygılı ve rahatsız olurlar.

Ayrıca bu rahatsızlık, bipolar bozukluğa sahip olan insanlar arasında daha yaygındır ve mani dönemleri çok risklidir.

Zarar Gören İlişkiler, Seks Yoluyla Bulaşan Hastalıklar, Zedelenmiş Bir Ego.

Çevrenizdeki bazı insanlar seks bağımlısı olmanın çok eğlenceli bir şey olduğunu düşünebilirler. Sürekli hareketli olan bir seks hayatı onlara çok cazip gelebilir ve bundan çok mükemmel bir durummuş gibi bahsedebilirler. Seks hayatı ortalama derecede aktif bir insanın seks yoluyla bulaşan hastalıkları taşıma riski yüksektir. Seks bağımlısı olan bir insanın ne kadar riskli bir seks hayatı olduğunu siz düşünün.

İçindeki dürtülere göre hareket eden biri için yeni tanıştığı ve geçmişini hiç bilmediği biriyle korunmasız seks yapmak çok normal gelir. Ne yazık ki bazı insanlar için “sadece eğlence” olan bu durum çok kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Kendinizi böyle bir durumun içine sokmanız sadece kendiniz için değil, birlikte olacağınız diğer insanların hayatı için de tehlike oluşturur.

ayaklar

Sağlığı tehdit eden risklerin yanında seks bağımlılığı hayatınızı karmaşık hale getirebilir. Arkadaş çevresine açıklamakta zorlanan ve içine kapanıp bu hastalıklarla tek başına mücadele etmeyi seçen insanlar psikolojik olarak da çok fazla zarar görmüş oluyorlar. Sağlam görünen ilişkiler de seks bağımlılığı yüzünden talep edilen cinsel arzular karşısında sağlam duramayabilir. İlişkideki karşılıklı güven duygusunu zedeleyebilir ve çiftlerin kendilerine olan güvenini de tehlikeye atabilir. Yani hayatınızın her alanında sizi savunmasız bırakacak bir durumla karşı karşıya kalmamak sizin elinizde.

Bir Seks Bağımlısına Nasıl Davranılır?

Eğer kendinizin ya da bir arkadaşınızın bu hastalığa sahip olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel bir yardım almanız/önermeniz önemlidir. Seks bağımlıları için grup terapileri ve bireysel terapiler veren kurumlar mevcuttur. Tedavi olmaktan kaçınmayın. Vücudunuzun içinde bir esir gibi yaşamak zorunda değilsiniz.

psikolog

Seks bağımlısı olup olmadığını anlamak bazıları için kolay olmayabilir. Sadece çok belirgin bir semptom ortaya çıktığında anlarsanız çok geç kalmış olabilirsiniz. Hem kendiniz hem de partneriniz için çok zorlu bir dönem olabilir. Aynı zamanda bu olayın dışında kalan insanların tavrı da önemli. İşte bir seks bağımlısına nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili birkaç ipucu;

Suçlamaktan ve seks bağımlısı olan kişinin üzerine gitmekten kaçının.

Destekleyici görünün, negatif olmayın.

İlgilendiğinizi belli edin ve çözümler üzerine konuşmayı deneyin.

İçten bir dinleyici olun. Çünkü bu konuları konuşmak karşı taraf için kolay olmayabilir.

Bunun dışında bu hastalıktan muzdarip olanlar için daha birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Ne tür bir hastalıkla mücadele ettiğiniz değil, bununla mücadele etme isteğiniz önemlidir. Kendiniz için doğru olanı seçtiğinize emin olun ve mutlaka bir uzmandan yardım alın. Sadece seks bağımlılığından değil, bağımlı olduğunuz ve size zarar veren tüm alışkanlıklardan kurtulmanız yalnızca size bağlı. Kendinizi “bir şeyin” kölesi haline getirmeyin. Hayatınızı yönetmek için iplerinize sarılın.

hurriyet-ozgurluk

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar