Sevdiklerinize Nasıl Sarılıyorsunuz? 6 Farklı Sarılma Şekli ve Anlamları

fioljoji

Soğuk ve mesafeli bir sarılma nasıl buruk hissettiriyorsa, içten ve doğru bir sarılış da o kadar içini ısıtır insanın. Sarılma esnasından karşı tarafa birçok duygu ve anlam geçirebilirsiniz bu yüzden de birine sarılıyorken, nasıl bir mesaj verdiğinizin ve ne tür bir etki bırakacağınızın farkında olmalısınız. Neredeyse tüm toplumlar ve uluslarca kabul görülmüş ve bilindik olan 6 farklı tarzdaki sarılma şeklinden hangisini daha çok benimsemişsiniz bir bakın. Bu doğrultuda da, hem sevdiklerinizin size nasıl sarıldığını keşfetmiş olur, hem de sarılma tarzlarından yola çıkarak sizde uyandırdıkları duyguları tahlil etmiş olursunuz.

Ayı Sarılması

Bu tarzdaki sarılma fotoğrafta gösterildiği üzere, sıkı ve güven vericidir ancak önemlisi, milyonlarca güzel sözle eş değer olmasıdır. Bu sarılma, birbirini gerçekten çok seven insanların benimseyeceği ve uygulayabileceği bir sarılmadır. O, büyürken ailenizin veya sevdiklerinizin sizi sarıp sarmaladığı, endişeyi ve hüznü alıp götüren, gönlünüze su serpen sarılmadır işte. Eğer hayatınızda böyle sarıldığınız biri varsa, beslediğiniz duygular derin ve içtendir. Böyle güzel sarılan insanların değeri bilinmelidir, vesselam.

Kibar Sarılma

Bu sarılma tarzında üst bedenler kısmen temas halindedir ancak, kalplerin birleştiği göğüs teması yaşanmaz. Bu sarılma dakikalarca sürdüğü takdirde rahatsız edecektir çünkü alt bedenler hiçbir şekilde temas kurmaz. Bu yüzden, bu sarılma daha çok; iş arkadaşlarınıza, komşunuza, akrabalarınıza, ayak üstü sohbetlerde veya destek gerektiren duygusal anlarda uygulayabileceğiniz güven verici ancak, aşırı samimiyet içermeyen bir sarılmadır. Bu anlamda da, böyle sarıldıklarınızla aranızda hoş, ancak mesafeli bir ilişki var demektir.

Tek taraflı Şefkat Sarılması

Fotoğraftan da görebildiğiniz üzere, bu sarılmada taraflardan biri mutlaka ilgiyi ve şefkati veren olurken, diğer taraf ilgi ve şefkati alan taraf olacaktır. Bu anlamda da, taraflar nazarında karşılıklı olarak aynı duygu ve enerji geçişi yaşanmaz. Sevdiğiniz birine genelde böyle sarılıyorsanız, bu ilişkide karşı tarafın nazını çeken taraf sizsinizdir. Bu sarılma tarzı ilişkiniz hakkındaki birçok gerçeği açığa çıkarabilirken, aslında değiştirmeniz gereken şeyler olduğunu da gösterebilir. Sevgiliniz size devamlı olarak böyle sarılıyorsa, siz de başınızı sürekli onun omzuna yaslayıp, bu ilgiden haz alıyorsanız, onun gözünde savunmasız ve aşırı hassas bir imajınız olabilir. Bu sarılmayı gerektirecek duygusal anlar mutlaka yaşanır ancak fazlasına dikkat!

Çok Yakın Temaslı Sarılma

Bu sarılmayı diğerlerinden ayıran özellerin başında, göz temasıyla birlikte iki tarafın birbiriyle çok yakın temasa geçmesi gelir. Bu özelliğiyle bedenlerden çok, ruhların sarılışı olarak da adlandırılabilir. Hem göğüsler birbirine yaklaşır, hem de gözler birbiriyle buluşur. Bu anlamda da, taraflarda oldukça derin etkiler bırakır. Eğer sevgilinizle birbirinize böyle sarılıyorsanız, aranızda çok tutkulu ve derin bir bağ var demektir.

Dostça Sarılma

Fotoğraftan da anlayabileceğiniz üzere, taraflardan biri eliyle, diğerinin omzunu kavrar ve vücutların yan taraflı olarak teması sağlanır. Bu temas veya sarılma şekli, rahatı ve güveni ifade eder. Eğer sevgilinizle böyle sarılıp gülüşüyorsanız çok şanslısınız! Çünkü aranızda hem o çok değerli dostluk bağını kurabilmiş, hem de aşkı yaşayabilmişsinizdir. İnsan, sevdiğinin yanında rahat ve huzurlu hissetmeli, azizim… Hayatınızda bu güzel sarılmayı paylaşabildiğiniz biri varsa, ilişkinizin temelleri sağlamdır ve sonsuza kadar sürme ihtimali çok yüksektir.

Arkadan Sarılma


Samimi sarılmanın başka bir yöntemi olan arkadan sarılma, karşılıklı güvenin, sahiplenme ve koruma içgüdüsünün göstergesidir. Aynı zamanda, çocukluk yıllarınıza gittiğinizde, anne/babanızın sırtına çıkıp, onların boyunlarına arkadan sarıldığınızı, onların da sizi sırtlarında taşıdığını anımsayabilirsiniz. Hala böyle sarıldığınız veya size böyle sarılan insanlar varsa, birbirinizi korumaya ve kollamaya olan isteğinizi bu şekilde ifade ediyorsunuzdur.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar