Sıradan Bir Hafta İçi Gününü Bile Aydınlatacak Güçte 5 Alıntı

kadin-elma

Genellikle ne kadar şanslı olduğumuzu anlayamayız. Bir yatağımızın, bir çatımızın, her gün yiyecek yemeğimizin olması aynı dünyayı paylaştığımız insanların birçoğu için yalnızca hayaldir. Fakat çoğumuz bunuelde etmek için hiçbir çaba harcamamış olsak bile rahata o kadar alışmış bir şekilde yaşıyoruz ki bunları hak ettiğimizi düşünüyoruz.

denizde-adam-e1535063983912

Birçoğumuzun ebeveynleri ya da büyükbaba ve büyükanneleri zor zamanlar geçirmiştir. Bugün oldukça doğal karşıladığımız ve kıymetini bilmediğimiz şeyleri elde etmek için çaba harcamışlardır. Onlar azmin ve kişisel gelişimin resmidir ve bizim övgü ve saygımızı sonuna kadar hak ederler. Biz de minnetle alakalı ilk alıntımızı onların azmine adıyoruz. Birçok durumda eğer onların cesareti olmasaydı maddi ve manevi olarak güçlü bir çevrede yetişmiş olamazdık.

Minnettarlık ile ilgili 6 söz

“Minnet sadece erdemlerin en büyüğü değil aynı zamanda hepsinin de temelidir.”
Bu söz, Romalı siyasetçi ve yazar Marcus Tullius Cicero’ya ithafen söylenmiştir. Ona göre tüm minnettar insanlar iyi kalpli ve erdemlidir. Minnet duygusu olmayan insanlar başkaları ile empati kurma yeteneğinden yoksundur.

sukretmek-adam

“Minnettar biriyle tanışmanın zevki öyle büyüktür ki minnettar olmamayı riske atmaya değer.”

Bu derin anlam taşıyan söz büyük filozof Seneca’ya aittir. Bencilce bir düşünce olsa bile hepimiz bir başkası minnet duyduğunu ifade ettiğinde mutlu hissederiz. O teşekkür ve sarılma bize daha samimi hissettirir.

Bir başkasının yaptığımız şeyi onayladığını ve buna müteşekkir olduğunu bilmek harika bir histir. Bu aynı zamanda öz saygımızı güçlendirir çünkü değerli bir şey başarmış hissini yaşarız. İşte bu yüzden bizden yardım isteyen insanlara yardım etmeli ve onlara nezaket ve anlayışla yaklaşmalıyız. İyi hissettiren şeyler sayılıdır.

adammm

“Küçük iyiliklerin kıymetini bilmeyen büyük iyiliklerden mutlu olamaz.”
Bu sözler çok uzun zaman öncesinden Hz. Muhammed’e aittir. Bizi minnettar hissetmeyen insanlara güvenmememiz konusunda bizi uyarır. Hayattaki küçük şeyler için minnettar olmayan bir kişiden daha büyükleri için minnettar olması beklenemez. Ayrıca, bu kişiler sizin yaptığınız iyilikten bir çıkar elde edemediklerinde o iyiliğe karşılık vermezler.

dusunen-adam-1

“Su içtiğinizde kaynağını hatırlayın.”
Bu Çin atasözü bizi algıladıklarımız üzerine derinlemesine düşünmeye iter. Eğer biri size yardım ederse bunu unutmayın. Başarıya ve kendimizi keşfetmeye doğru çıktığımız yolda hepimiz başkalarının yardımına ihtiyaç duyacağız.

Unutmayın ki şu an dağın tepesindeyseniz çok kısa bir zaman öncesinde de yerdeydiniz. Yukarı tırmanmanıza yardım eden herkes sizin onları hatırlamanızı ve minnet duymanızı hak ediyor. Onlara size güvenebileceklerini hissettirin.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar