Sizi Diğerlerinden Farklı Kılan Gösteren ve Nadir Hissedilen 7 Duygu

ayna

1. Geçici olarak kendinize olan güveninizi aniden yitirmeniz

Bu rahatsız edici duygu, özünde aşağılanma duygusunu barındırır. Bu hisse utanç ve korku da eşlik eder. Bir anlığına da olsa kendinizi yetersiz ve işe yaramaz hissedersiniz ve neden böyle olduğunu anlayamazsınız.

Bu duygu sıklıkla “küçük hissetmek” olarak da tarif edilir. İlginç bir şekilde bir başkasının herhangi bir konuda sizden daha yetenekli olması veya sizin o kişinin öyle olduğunu sanmanız bu şekilde hissetmenize neden olur. Bunu tam olarak kelimelere dökmek zordur. Ancak çoğu zaman bu nedenle bir anda kendinize olan güveniniz yerle bir olur. Bunu hissetmenizin nedeni, o kişiyi bir tehdit olarak görmeniz değildir. Sadece bir anlığına da olsa çok savunmasız ve zayıf hissedersiniz.

ayna

2. Aynı anda hem sevinç hem de üzüntü hissi

Bu yazıda bahsedeceğimiz en garip duygulardan biri, sevincin ve üzüntünün karışmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Hangi duygunun daha yoğun, hangisinin daha baskın olduğunu bilmeniz neredeyse imkansızdır. Sadece bu iki duygunun birlikte ortaya çıktığını hissedersiniz. Sevinç ve üzüntüyü aynı anda hissederek ağlamanız ise kaçınılmaz olabilir.

Bu duygu genellikle bir şeye karşı güçlü bir ilgi gösterdiğinizde ortaya çıkar. Bir sanat eseri veya tarihi bir anıt buna neden olabilir. Bazen de bizim için kötü anlamlar taşıyabilecek işaretleri güzel objelerde gördüğümüzde bu hisse kapılabiliriz. Mesela parçalanmış veya çiçekleri kopmuş bir gül demeti hayal edin. Peki ne hissettiniz?

3. Etrafınızdaki her şey çok hızlı gelişiyor ve siz bir şeyleri kaçırdığınızı düşünüyorsunuz

Bu duygu özellikle yaşla bağlantılı olarak farklı dönem geçişleri yaşadığınızda ortaya çıkar. Bu hisse genellikle “orta yaş krizi” de denir. Bu dönemlerde zamanın çok hızlı geçtiğini sanmanız oldukça normaldir.

Ancak olan şey sadece bu değildir. Zamanın hızlı geçmesini sanmanızın yanında, “büyük fırsatları kaçırdığınızı” da düşünmeye başlarsınız. Hatta çoğu zaman, kaçırdığınız bu “büyük fırsatların” neler olduğunu tam olarak bilemezsiniz bile. Bu his en basit şekliyle geri gelmeyecek bir treni kaçırmaya benzer. Bu hissi yaşamanıza neden olan şey, içinizdeki acele etme anksiyetesidir. Kendinizi geride kalmış hissederken bu hisle motive olarak yeni fırsatları da yaratabilirsiniz.

saat

4. Hiç öyle görünmese bile her şeyin düzeleceğine inanmak

Bu his ne kadar garip görünse de bu listedeki en hoş duygulardan birisidir. Bu hissi hepiniz hayatınızın br noktasında hissetmişsinizdir. Bu hissi tam olarak açıklayan bir kelime de mevcuttur: pronoia. Bu kelime teknik bir anlama sahiptir ve paranoyanın tersi olarak ifade edilebilir.

Bu his sayesinde dünyaya daha iyimser bakarsınız ve umutla dolarsınız. Bu duyguyu yaşarken içinizde bulunan güçlü bir his size her şeyin düzeleceğini ve daha iyi olacağını söyler. Sanki yolunuza hiçbir şey çıkamayacakmış gibi hissedersiniz. Bu his, aklınıza gelebilecek en büyük engellerden veya sorunlardan çok daha büyüktür.

5. Sizi ziyaret eden kişi gittikten sonra hissettiğiniz boşluk

Sevdiğiniz biri sizi bir süreliğine ziyaret ettiğinde, o gittikten sonra üzgün hissetmeniz oldukça normaldir. Ancak, bu duygu bazen ekstrem boyutlara ulaşabilir. Sevdiğiniz bu kişi sizi tamamen terk etmese bile bu hissi yaşarsınız.

Bu kişi sizin yanınızdan ayrılır ve geriye kalan tek şey ruhunuzdaki o büyük boşluk hissidir. Bazen sanki o kişiyi bir daha göremeyeceğinizi sanırsınız. Böyle bir düşünceye sahip olmanıza neden olabilecek herhangi bir şey yoktur aslında. O kişiye son kez veda ettiğinizi sanırsınız ve bu durum üzülmenize neden olur. Ancak bu his hızlı bir şekilde yok olur.

6. Yüksek bir yerdeyken kendinizi boşluğa bırakmak istersiniz

Bazen çok yüksek bir yerde durursunuz ve sanki aniden boşluğun size seslendiğini duyarsınız. O an iki zıt duygunun arasında kalırsınız: Bir taraftan kendinizi aşağı bırakmak isterken diğer taraftan bu düşüncenin kendisi bile sizi korkutmaya yeter.

Bazı insanlar bu garip duygunun gizli bir tutkudan kaynaklandığını söylüyor: hayatı riske atma tutkusu. Bir başka deyişle, tehlikeyle ulu orta ve düşünmeden yüzleşmek istiyorsunuz. Bazı kültürlerde bu hisse “boşluğun çağrısı” da denmektedir.

 

bosluk-hissi

7. Sizi seven birine aniden kendinizi emanet etme isteği

Bu garip his, çoğu zaman sizi mutlu eder. Bu hissi oluşturan en güçlü etken, kişinin o an son derece bağımlı ve zayıf bir halde olmasıdır. Sizi seven ve kendinizi güvende hissettiğiniz biriyle birlikteyken bu istek ortaya çıkar.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar