Sizi Rahatsız Eden Düşünceleriniz Mi Var? ‘Düşünmeyi Durdurma’ Tekniğini Öğrenin

kadin-dusunuyor

Devamlı olarak tekrarlayan ve takıntılı düşünceler, hakkında bir türlü karar veremediğimiz ve sürekli bir biçimde etrafında dolandığımız korku ve endişe kaynaklı düşünceler serisidir. Bu mental süreç, bu durumu yaşayan herkes için oldukça yıpratıcı ve yıkıcı etkilere sahiptir. Çünkü bu durumu yaşayan insanlarda genel bir keyifsizlik ve halsizlik durumuna ek olarak, anksiyete bozukluğu ve stres seviyesinde de yükselme gözlenmektedir. Tüm bunlara son vermek içinse, düşünmeyi durdurma tekniği çok faydalı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

kadin-25

Düşünmeyi durdurma tekniği, birçok psikolog tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir. Döngüsel bir takıntılı düşünme sürecinin başında bulunduğumuz bir aşamada, kendimizi rahatsız edilmeyeceğimiz bir yerde izole etmemiz tavsiye edilmektedir. Daha sonraları teknikte ilerledikçe izolasyon gerekliliği ortada kalkacaktır. Çünkü yeterli pratik sonrası bu tekniği neredeyse her yerde ve her şart altında uygulama yeteneğine sahip olacağız.

Tekniğe geri dönecek olursak, takıntılı bir düşünce zihnimizde belirdiğinde düşüncelerden kaçıp uzaklaşmaya çalışmak ya da gözardı etmek yerine tam tersi bunlara odaklanacağız. Bu düşünceler bizim dikkatimizi çekmek istemiyor muydu? O halde korkularımız ve kaygılarımızı artıracak dahi olsa tüm konsantrasyonumuzu bu düşüncelere vererek en az bir dakika süreyle bu şekilde kalacağız. Bu düşünceler artık doruk noktasına ulaştığında, kaygı ve korku tüm benliğimizi sardığında ve bu durum artık dayanılmaz bir hal aldığında, hiç çekinmeden “dur artık!” ya da “yeter!” diye çok kuvvetli bir biçimde bağıracağız.

kadin-89

Elbette bu kelimeler yerine kendi seçeceğimiz ve aynı işe yarayacak başka kelimeleri de kullanabiliriz. Bu noktada önemli olan şey, bağırdığımızda kullandığımız kelimelerin aklımızdaki tüm düşüncelerin durmasının gerektiğini anlamamızı sağlamış olmasıdır. Bunu yaptıktan sonra odayı terk etmemiz gerekir. En başlarda üzerimizde bıraktığı değişiklik ve etki çok belirgin olmasa da, bir süre sonra gerçekten de daha rahatlamış olarak hissettiğimizin farkına varırız. Ancak işimiz henüz bitmedi. Çünkü odaya tekrar geri dönmemiz gerekmektedir.

kadinnnn

Bu uygulamayı bir kez daha yaptığımızda, ilk uygulamadaki sürecin aynısını takip etmemiz gerekir. Ancak seçtiğimiz kelimeyi bağırırken bunu bu kez biraz daha alçak bir ses tonunda yapmalıyız. Odaya girip çıktıkça, ortalama olarak dördüncü tekrardan sonra herhangi bir kelimeyi sesli olarak ağzımızdan çıkarmadan bu tekniği öğrenmiş olmamız çok yüksek bir olasılıktır. Yani bir süre sonra bu tekniği zihnimizden bağırmadan yapacağız ve yine de aynı etkiye ulaşacağız.

dusunen-bir-adam

Bu teknikte uzman olana kadar sık sık pratik yapmamız gerekmektedir. Böylece, ihtiyaç duyduğumuz bir anda etrafımız insanlarla çevriliyken, onlara hiçbir şey hissettirmeden bu yöntemi uygulayacak hale geleceğiz. Ayrıca, düşünmeyi durdurma tekniği sayesinde bu egzersizi ne zaman ihtiyaç duyarsak o zaman pratiğe dökebiliriz. Arkadaşlarla bir akşam yemeği esnasında, bir toplantı devam ederken ya da araba kullanırken dahi bu pratiği yapabilirsiniz.

adam-close-up

Zaten bir süre sonra bu yöntemi bilinçli olarak uygulamamız da gerekli olmayacaktır. Teknik üzerinde yeterince pratik yapınca zihnimiz “herhangi bir şey söylemeden” harekete geçerek istenmeyen düşünceyi durdurmaya başlayacaktır. Yani bu teknik, bir düşünce döngüsünün başladığını anladığı anda kendiliğinden devreye girerek reaksiyon gösterecektir. Bu sayede, tekniği uygulamak için gerekli olan zihin gücü minimum düzeyde kalacak ve biz de bu esnada devam eden sohbetimize odaklanabilecek ya da bulunduğumuz ortamda yapmakta olduğumuz aktiviteyi herhangi bir biçimde ara vermeden sürdürme şansına sahip olabileceğiz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar