Bu İnsanlar Bildiğimiz Soğanı Bakın Neler İçin Kullanıyor

soğan neye iyi gelir

Soğan mutfağımıza kattığı lezzetlerin ötesinde birçok farklı kullanışa sahip. Yüzyıllar boyunca çeşitli tedaviler için kullanılan soğanın faydaları gerçektende saymakla bitmiyor. Mikrop karşıtı ve antiseptik özellikleriyle soğan, özellikle kulak enfeksiyonları için, antibiyotiklere ve diğer ilaçlara mükemmel bir alternatif oluşturmakta. Bu özellikleri sebebiyle aynı zamanda soğan mutfak araç gereçlerini dezenfekte etmek içinde kullanılır. Yani mangal öncesi çiğ soğanla mangal tellerini temizleyen babalarımızın gerçekten de bir bildiği var.

Soğan, sarımsak gibi allium bitki familyasının bir üyesidir. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor, potasyum, vitamin C, vitamin B6, kükürt, antioksidanlar ve flavonoidler için iyi zengin bir kaynaktır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol tedavisinde faydalı ve kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu bir çok antioksidan içerir. Ayrıca bağışıklık hücrelerinin histamin salgılamasını önleyerek alerji semptomlarını hafifletir. Günlük öğünlerinizde soğan tüketimini arttırarak, astım ve diğer bir çok kardiyovasküler hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz.

sogan-yararlari

Soğanın Mucize Faydaları

1. Kulak Enfeksiyonları

Soğanı kulak enfeksiyonu tedavisinde kullanmak için, soğanları ince ince dilimleyin ve bir tülbentin içine koyun. İçi ince dilimlenmiş soğanlarla dolu tülbenti, enfeksiyonlu kulağınıza bastırarak sıkıca tutun ve bir bez bandaj veya rahat bir şapka, bere kullanarak yerine sabitleyin. Bu tülbenti kulağınızda 12 saate kadar tutun ve gerektiğinde taze soğanla değiştirin.

 

2. Ateş Ve Soğuk Algınlığı

Ayağınızın tabanlarına soğan dilimleri koyarak soğuk algınlığınızı tedavi edebilirsiniz. Mutfak folyosu veya başka bir sargı ile soğan dilimini ayak tabanınıza sabitleyin ve çorapla örtün. Soğanlar ayaklarınızın altından toksin atmanıza yardımcı olacaktır ve iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. İyi bir etki için gece boyunca soğanları ayağınızda tutun.

 

3.Mide bulantısı

Büyükçe bir soğanı ince ince rendeleyin ve rendelenmiş soğanı bir tülbente sarıp, sıkıca sıkarak suyunu çıkarın. Ardından, bir bardak aktardan alınmış nane çayını demleyin ve soğumaya bırakın. Ardından elde ettiğiniz soğan suyundan 2 tatlı kaşığı su için ve 5 dakika bekleyin. Ardından 2 çay kaşığı nane çayı için ve 5 dakika daha bekleyin. Bulantınız geçene kadar bunu tekrarlayın. Bu esnada başka bir şey yiyip içmeyin. Mide bulantınız 15-20 dakika içinde ortadan kalkacaktır.

 

4.Öksürük ve Bronşit

İnce kıyılmış soğanları hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karışımı göğsünüze uygulayın, havlu ile göğsünüzü örtün ve sabitleyin. Gece boyunca havluyu yerinde bırakın ve sabahları temizleyin. Bu, hastalığınızın süresini kısaltarak akciğerlerinizdeki balgamın atılmasına yardımcı olacaktır.

 

5.Kesikler

Kesik olan bölgeye hemen soğan uygulayın. Soğan sadece kanamayı durdurmakla kalmaz, yaralı bölgenin enfeksiyon kapmasını da önler.

 

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar