Soğuk Algınlığına ve Gribe Karşı Evde Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz 11 Farklı Şifa Yöntemi

filoji-grip-soguk-alginligi

İnsanın evinde kendi korunaklı yatağınızda bile hasta olabilmesi gerçekten gülünç olabiliyor. Vücut ağrıları, kırılganlık, burun tıkanıklığı , ateş gibi şikayetler insanı tam anlamıyla perişan etmeye yetiyor.

Ancak umutsuzluğa kapılmayın! Çünkü belirtilerinizi hafifletecek ve sizi normal halinize geri getirecek, üstelik evde uygulayabileceğiniz birçok şifa yöntemi mevcut.

Aşağıda yer alan şifa yöntemlerini uyguladıktan sonra bile şikayetlerinizde bir azalma, bir iyileşme görmüyorsanız, doktorunuzdan bir randevu almanızda fayda vardır. Nefes almada güçlük, tansiyon, kalp çarpıntısı, baygınlık hissi veya bu gibi ciddi semptomlar yaşıyorsanız en yakın zamanda tıbbi bir yardım alın.

Bakalım evde soğuk algınlığını/ gribi tedavi etmek için uygulayabilecekleriniz nelermiş;

1. Tavuk Çorbası

İlgili resim

Hastalığınızı tamamen iyileştirecek bir şifa yöntemi olmasa da, tavuk çorbası hasta olduğunuz zaman mükemmel bir seçenek olabilir. Araştırmalar, sıcak bir kase tavuk çorbasının vücuttaki nötrofil hareketini yavaşlatabileceğini gösteriyor. Nötrofiller, beyaz kan hücresinin türüdür ve vücudu enfeksiyona karşı korur. Yavaş hareket ettiklerindeyse, vücutta enfeksiyona maruz kalmış alanlara yoğunlaşarak tedaviyi hızlandırırlar.

Araştırmalar aynı zamanda, tavuk çorbasının üst solunum yolu enfeksiyonları şikayetlerini azalttığını da gösteriyor. Düşük sodyum içeren çorbalar yüksek besin değeri taşıdığından dolayı vücudunuzu dinç tutmaya yardımcı olur. Hasta olsanız da olmasanız da, tavuk çorbasını veya tavuk suyundan yapılan çorbaları tüketmek, iyi bir seçim olacaktır.

2. Zencefil

ginger ile ilgili görsel sonucu

Binlerce yıldır grip ve soğuk algınlığı üzerine ilaç niyetine kullanılan zencefil, yapılan araştırmalara göre, günde 2-3 defa, iyi parçalanmış zencefil tüketmek, grip ve soğuk algınlığı iyileşme sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

Kaynayan suyun içine atacağınız çiğ birkaç dilim zencefil, öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerinizi dindirebilir. Araştırmalar zencefilin aynı zamanda, mide bulantısına da son verebilen bir grip savar olduğunu göstermektedir. Hem de yalnızca 1 gram zencefil, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen mide bulantınızı hafifletebilir.

3. Bal

honey ile ilgili görsel sonucu

Bal tüketimi, kış aylarında vücudun bağışıklık sistemini artırarak gripten ve soğuk algınlığından korunmak için en etkili şifa yöntemidir. Bal, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir gıdadır. Limonlu çayın içerisine ilave edeceğiniz bal, boğaz ağrısını ve şişkinliğini hafifletir.

Öksürük nedeniyle uykusuzluk çekiyorsanız, bir bardak ılık suya, bir yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı limon suyu karıştırıp içebilirsiniz. filoji.com Doğal bir antibakteriyel olan bal, boğaz tahrişine neden olan bakterilerden kurtulma sürecini hızlandırarak, su tutucu özelliği ile boğaz kuruluğunu alarak boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü keser.

Araştırmalara göre, çocuğunuza uyumadan önce 10 gram bal yedirerek öksürük semptomlarının şiddetini azaltabilirsiniz.

Ancak, 1 yaşın altındaki çocuklara kesinlikle bal yedirmemelisiniz çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi için bal oldukça zararlıdır.

4. Sarımsak

sarımsak ile ilgili görsel sonucu

İçeriğindeki mineral ve vitaminler açısından doğal bir antioksidan olarak tanımlanan sarımsağın mucizevi bir bitki olarak her öğüne dahil edilmesi sonucu gribal semptomlarınızı azaltabilirsiniz. Bazı araştırmalara göre ise, sağlıklıyken düzenli olarak tüketeceğiniz sarımsak, hasta olmanızı tamamen önleyebilecek özelliktedir. Tansiyon veya sarımsak tüketiminin sizi olumsuz yönde etkileyebileceği herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, sarımsağı günlük beslenme programınıza eklemeniz faydalı olacaktır.

5. Ekinezya

ekinezya ile ilgili görsel sonucu

Ekinezya, sağlıklı kalmak için kullanılan güçlü ve faydalı bir bitkidir. Bitkinin köklerinden çiçek yapraklarına kadar her bölümü faydalı besin maddeleri ile yüklüdür. Soğuk algınlığını doğal yoldan tedavi etme gibi bir özelliğe sahip olan ekinezyayı, birçok insan, çay, takviye veya çiğ olarak tüketmektedir.

Amerikalılar 400 yıldan fazla süredir enfeksiyon tedavisinde ekinezyayı kullanmışlardır. İçeriğindeki flavonoidler, bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı koruma geliştirmektedir. Aynı zamanda, ekinezya yüzde elliden daha fazla bir oranda hasta olma riskini düşürür.

Sağlıklı bir yetişkinseniz, hastalıklara karşı 1-2 gram ekinezya bitkisini veya kökünü bir haftadan fazla kullanmamak suretiyle günde üç öğün olarak tüketebilirsiniz.

6. C Vitamini

İlgili resim

C vitamini vücudun dinç ve sağlıklı kalmasında büyük bir rol oynar. Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyveler çok kuvvetli birer C vitamini kaynağıdır. Sıcak çayın içine taze limon suyuyla birlikte bal katarsanız balgam sorununu çözebilirsiniz. Soğuk veya sıcak olarak tüketeceğiniz doğal limonata da hastalığınıza iyi gelecektir.

Bu öneriler soğuk algınlığınızı veya gribinizi tamamen ortadan kaldıramasa da, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitamini tavsiyesini sağlayacaktır. Yeterli miktarda C vitamini alımı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

7. Probiyotik

İlgili resim

Probiyotikler yararlı bakteriler olarak geçen, vücudumuzda, bazı yiyecek ve takviyelerde bulunan bir şifadır. Probiyotik içeriğinde vitamin ve enzimler bulundurduğundan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, zararlı mikroplardan vücudu korumaya yardımcı olarak hastalanma riskini azaltır.

Lezzetli ve besleyici bir seçenek olarak, beslenme programınıza probiyotik yoğurt ekleyin. Bağışıklık sisteminize sağlayacağı olası faydaların yanı sıra, sağlıklı bir gıda olan yoğurt oldukça kaliteli bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

8.Tuzlu Su

tuzlu su gargara ile ilgili görsel sonucu

Tuzlu suyla yapacağınız gargara veya sinüs temizleme üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmakla birlikte, hastalık belirtilerinizin şiddetini azaltır. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığına iyi gelir.

Soğuk algınlığı, grip ve alerjiler, mukus tabakasının sinüslerde ve burun boşluğunda birikmesine neden olur. Sinüs kanallarında biriken mukus tabası, bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlar. Bu durumda, tuzlu suyla burnunuzu yıkamak aşırı mukus tabakasının incelmesi için faydalı olacaktır.

Boğazınız için ise, 1 çay kaşığı tuzu bir bardak suya ekleyip karıştırdıktan sonra yudum yudum ağzınıza alarak karışımı gargara yapın.

9. Buhar Banyosu

buhar banyosu ile ilgili görsel sonucu

Buharlı ve sıcak bir ortamda yapacağınız buhar banyosu, burun tıkanıklığınızı azaltarak, daha rahat bir uyku sağlayabilir. İlacın yan etkilerinden korkuyorsanız ve doğal şifa yöntemlerine başvurmak istiyorsanız, buhar banyosu en eski ve en etkili yöntemlerden biridir. Burun tıkanıklığı şikayeti olan çocuğunuz için de gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde tıkanık burun kanalları nemlenerek açılacaktır.

10.Nem

İlgili resim

Son yıllardaki araştırmalar, kışın ortaya çıkan kuru hava koşullarının grip virüsü için çok ideal ortam oluşturduğunu gösteriyor. Bu anlamda, ortamı nemli tutmak gripten korunmak için idealdir. Odadaki nemi artırmak burun tıkanıklığını azaltarak daha kolay nefes almanızı sağlayacaktır. Rahat bir uyku için, uyumadan önce yastığınıza bir iki damla okaliptüs yağı damlatabilir ve nemi artırabilirsiniz. Buharlı bir banyoda uzun ve sıcak bir duş almak da gribal semptomlarınıza iyi gelecektir.

11.Sıcak Suyla Banyo

warm bath ile ilgili görsel sonucu

Ateşiniz yoksa, sıcak bir banyo yaparak soğuk algınlığı ve gribe dair şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Şikayetleriniz arasında vücutta kırılganlık da varsa, banyo yaptığınız suya kabartma tozu veya karbonat ekleyerek kırılganlığa son verebilirsiniz. Veya suya biberiye yağı, çay ağacı yağı, kekik yağı, portakal yağı, lavanta yağı ve okaliptüs yağı gibi doğal yağlardan birkaç damla ilave ederseniz şikayetlerinizin yatıştığını göreceksiniz.

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar