Soğuk Su İçmek Veya Soğuk Suyla Duş Almak Zayıflatır Mı?

soğuk suyla duş almak

Soğuk Su İçmek Zayıflatır mı? – Soğuk Su Yararlı Mı?

Soğuk su içmek yada soğuk suyla duş almak metabolizmayı hızlandırıp vücudunuza ekstra kalori yaktırıyor! Basitçe açıklamak gerekirse vücudumuz statik ısısı olan 37 derecelik ısıyı koruyabilmek adına, metabolizmaya dahil olan herşeyi ısıtıyor ve sonuç olarak bu ısıtma işlemini gerçekletirebilmek için kalori harcıyor. Bir başka deyişle ne kadar soğuk yer, içer ve ne kadar çok soğuğa maruz kalırsanız, vücudunuz o denli fazla kalori yakıyor. Vücudumuz tıpkı yiyecekleri belli bir derecede tutmak için elektrik harcayan buzdolabı gibi, kendini 37 derecede tutmak için enerji harcıyor. Ancak şanslıyız ki, metabolizmamızın öncelikle enerji kaynağı buzdolapları gibi elektrik değil, yağ!

Soğuk hatta daha da iyisi buzlu su içmek bedenimizin vücut ısısını sabit tutma prensibini bozduğu için metabolizmamızı harekete geçirerek bize kalori yaktırıyor. Örnek vermek gerekirse 450-500 ml ‘lik soğuk su size hiç bir egzersiz yapmadan 18-20 kalori yaktırmakta. Yarım litre soğuk suyun dahi size 20 kalori yaktırdığını göz önünde bulundurursak, soğuk su ile duş almak yada düşük ısılı bir havuzda yapacağınız yüzme antremanının size aynı prensiple çok daha fazla kalori yaktıracağını söylemek hiç de yanlış olmaz. Ancak soğuk karşısında dirençsiz bir bünyeye sahipseniz, yada daha önce soğuktan kaynaklandığı kesin olan bir hastalığa kronik olarak sahipseniz size dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Kilo vermek için çaba harcarken sağlıksız bir bünyeye kavuşmayı kimse istemez.

soğuk su içmek kilo verdirir
soğuk su içmek kilo verdirir

Soğuk Suyla Duş Almak Faydalı mı? – Soğuk Suyla Duş Almak Zayıfaltır Mı?

Bu konuda yapılan araştırmalar hala kısıtlı olsa da çoğu bilim adamı her gün 3 dakika civarında soğuk su ile duş almanın vücuttaki beyaz kan hücrelerini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu söylemekte. Beyaz kan hücreleri bilim dünyası ve doktorlar tarafından vücudun savaşçı askerleri olarak kabul görmekteler. Vücudun zararlı enfeksiyon, bakteri ve mikroorganizmalarla savaşmasında büyük öneme sahip olan beyaz kan hücrelerinin sayısal olarak çoğalması, daha öncede belirtildiği gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına geldiğinden insan bedeni için oldukça faydalı.

Tüm bunların yanı sıra soğuk suyla alınan duş yada yüze çarpılan buzlu su sizi harekete geçirecek ve daha enerjik hissettirecektir. Tabi her şeyin olduğu gibi bununda bilimsel bir açıklaması bulunmakta. Vücudumuzu saran derimizin hemen altında, beynimize düzenli olarak çevre hakkında sinyaller yollayan sensörler bulunmakta. Soğuk su gibi vücut ısının çok altında bir ısıyla aniden karşılaşan bu sensörler, hemen beyine bunu iletmekte ve beyin bu ani duruma adrenalin pompalayarak dolayısı ile kalp ritmimizi hızlandırarak karşılık vermekte. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamaya karar verdiğimiz zamanlarda yada duşta iken suyun ani bir biçimde sıcaktan soğuğa geçtiği esnada, birden haykırarak sizi havaya fırlatan o ani sıçramanın sebebi işte tam olarak bu mekanizma.

Düzenli olarak buzlu su ile yüzlerini yıkayan bayanların ciltlerinin daha parlak ve gergin olması da, soğuk suyun bilinen etkilerinden biri. Bunun nedeni soğuk suyun özellikle yüz ve burun kısmımızda bulunan gözenekleri küçültmesidir. Bu konuda yapılan araştırmalar karışık sonuçlar vermiş olsa da, düzenli olarak soğuk su ile yüzlerine bakım yapan, yada gündelik rutinlerinde soğuk buzlu suyla yüzlerini yıkamaya özel olarak yer ayıran bayanların, öncesine oranla daha parlak ve daha sıkı bir cilde kavuştuklarını söylediği bir çok kaynak mevcut. Sıcak suyun tam tersi bir etki yaparak gözenekleri genişlettiği bilinen bir gerçek. Bunun tam tersi olarak soğuk suyunda gözeneklerini küçülteceğini söylemek hiçte mantığa ters değil. Hem cilt güzelliği hemde güne daha zinde başlamak için soğuk su altında duş almaya cesaretiniz yoksa dahi, her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkamak iyi bir başlangıç gibi gözüküyor.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar