Her Gün 2 Dakika Soğuk Suyla Duş Alırsanız Neler Olur?

soguk-suyla-dus-almak

Üşümekten kimse hoşlanmaz, fakat araştırmalar biraz soğukla haşır neşir olmanın çok faydasını göreceğimizi söylüyor.
Özellikle soğuk suyla alınan bir duş;

1. Enerjinizi Yükseltir ve Canlanmanızı Sağlar

bungee-jumping

2. Stresi Azaltır

3. Kahverengi Yağ Dokusunu Yani Kalıtımsal Şişmanlığa Sebep Olan Yağ Dokularını Düzenler

ssman-adam

4. Kabızlığa İyi gelir

saglikli-yasam

5. İştah Kaybını Önler

saglikli-yemek

Araştırmalar 30 gün boyunca günlük duşunu soğuk suyla yapan insanların bağışıklık sisteminin daha güçlü olmaya başladığını ve herhangi bir hastalığa yakalanma riskinin %30’a kadar az olduğunu ileri sürüyor.

SOĞUK SU TERAPİSİ YENİ BİR YÖNTEM DEĞİL

Soğuk suyun faydaları daha yeni keşfedilmemiş olmalı ki, Finli ailelerin geleneklerinden birisi saunadan sonra soğuk bir göle atlamak veya soğuk suyla duş almak. Bana göre oldukça mantıklı bir yöntem, vücudunuzu belli bir ısıya maruz bıraktıktan sonra soğuk suyla üstünden geçmek şok etkisi yaratacaktır ve kan dolaşımınızı anında hızlandıracak, canlanmanızı daha dinç hissetmenizi sağlayacak. Hatta bizim kültürümüzde de var olan bir terapi yöntemi bu. Bazı insanlar hala hamamdan çıktıktan sonra soğuk suyu başlarından aşağı dökme işlemini uygularlar. Eskilere güvenmek lazım.
Ruslar ise kışın dahi soğuk suyla duş almayı ihmal etmiyor. Parlak ve pürüzsüz ciltlerini bu yönteme borçlu olabilirler. Denemek de fayda var.
Eğer hala ikna olmuş değilseniz, Trombosit Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu Profesör Vijay Kakkar’ın önerisine kulak verin. Profesör Vikkay, soğuk suyun metabolizmayı tetikleyerek vücuttaki kan sirkülasyonunu bir hayli yükselttiğini ve capcanlı bir görünüme ve enerjiye kavuşacağımızı söylüyor.
Kısa bir terapi yapmak istiyorsanız ve soğuk suyla bir türlü barışamayan bir insansanız, işten veya okuldan eve geldiğinizde ayaklarınızı soğuk suyun içerisinde 10-15 dakika bekletmek de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar