Sokrates Yöntemini Kullanmayı Öğrendikten Sonra Girdiğiniz Her Tartışmayı Kazanacaksınız

sokrates-metodu

Sokratik metod adı verilen bu düşünce yönlendirme şekli, antik döneminin en meşhur filozoflarından Sokrates’in bilgiyi sınayarak öğretme yöntemidir. Bu metodda, Sokrates aslında karşısındakine yeni bir şey öğretmemektedir. O sadece bilineni anımsatmakta ve aslında ortada olan ancak gözardı edilen hakikati tekrar buldurmaktadır. Sokrates bunu ebelik olarak nitelendirir. Çünkü düşünceyi sorular sorarak ortaya çıkarır. Tıpkı bir bebeği yardımıyla doğurtan ebe gibi.

sokrates-filoji-1

Sokratik metod genellikle yanlış varsayımları yıkma konusunda oldukça başarılıdır. Çok basit ve eğlenceli bir örnek vermek gerekirse, “müzik evrenseldir” iddiasındaki birine, sırasıyla şu soruları sorarsanız, söylediği savın tersini kendi kendi doğrulayacaktır.

1. İç anadolunun bir köyünde afrika kabile müziği dinlenir mi? – Dinlenmez.

Peki Grönland’da igloda yaşayan eskimolar, ege türküleri dinleyerek eğleniyor olabilirler mi? – Hayır, olamazlar.  (Soru aşaması)

2. Müziğin evrensel olması için her yerde aynı şekilde dinleniyor olması gerekli değil midir? – Evet, öyledir.  (İroni aşaması)

3. Öyleyse müzik evrensel midir? – Hayır değildir….  (Fikri doğurtma aşaması)

sokrates-filoji

Sokratik yöntem 3 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. İlk aşamada karşıdaki kişiye sorular sorularak onun neyi bilip neyi bilmediği araştırılır. İkinci aşama ironi (ironie) yani alaydır. Son olarak ise fikir doğurtulmaya (maieutique) başlanır. Kişi, bildikleri ve sorulan sorulara verdiği cevaplardan çıkarsadıkları sayesinde karşısındakinin bilgilerine ulaşır. Günümüz eğitim sisteminde Sokratik yöntem, buldurma yöntemi olarak uygulanmaktadır.

sokrates-in-olumu

Bu yöntem günümüzde aktif öğretim yöntemlerinden birisi olarak etkili bir biçimde kulanılmaya devam etmektedir. Sizde bir dahaki münazara veya tartışmanızda sokratik metodu kullanmaya çalışın. Kendi fikrinizi tepeden inme bir şekilde empoze etmeye çalışmak yerine karşınızdaki kişinin fikrinin çarpıklıklarından yola çıkarak sorduğunu sorular ile sizin bakış açınızı karşınızdaki kişiye yansıtmaya çaba sarfedin. Bir süre sonra, kendinizi çok daha başarılı ve etkili bir biçimde ifade edebildiğinizi farkedeceksiniz.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar