Son Yapılan Bir Araştırmaya Göre Unutkan Olmak Aslında Bir Yüksek Zekâ Belirtisi!

kendiyle-konusan-adam

Neuron dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre güçlü bir hafızaya sahip olmak değerli bir şeydir. Toronto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yazılan bu rapor ayrıca bir şeyleri unutmanın hafızamızı daha güçlü bir hale getirdiği kanısına varmıştır. İyi hafızasıyla övünen insanlardan biriyseniz bu araştırmanın sonuçlarından dolayı belki birazcık hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hafızamızın asıl hedefi bilgiyi uzun süre sonraya aktarmak değildir.

düşünen adam

 

Paul Frankland ve Blake Richards (Toronto Üniversitesi Araştırmacıları) şunu öne sürüyor: Hafızamızda önemli bilgileri tutarak ve diğer önemli şeylere yer açmak için önemsiz bilgileri atarak hafızayı daha zekice kararlar verme mekanizması olarak kullanabiliriz. Bu araştırma ortaya koyuyor ki, kısa süreli unutkanlık yaşayanlar, her detayı aklında tutanlara oranla yeni bir konsept öğrenirken daha başarılılar.

kitap-okuyan-adam

Yukarıda da değinildiği gibi telefon numaraları, doğum günleri ya da diğer birçok sayısal tarih ve detayı ayrıntılı olarak hatırlamanın çok güçlü bir hafızaya işaret ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine bu türlü bilgilerle zihninizi fazla doldurmak, yeni ve farklı bir konsept öğrenirken sizi daha kötü etkileyecektir. Çünkü beyninizi aynı sayısal düzende ezbere alıştırdığınızdan, alışık olduğunuz formatın dışına çıktığınızda daha fazla zorlanacaksınız. Yapılan bu son araştırma gösteriyor ki, beynimizi gereğinden fazla detayla doldurmak, öğrenme sürecimize dolayısıyla, zekamıza olumsuz etkiye sahip.

rahat-adam

Beynimiz geçmiş olaylar hakkında bir şeyleri unuttuğu zaman o olaylar hakkındaki detayları unutup, daha büyük resimleri hatırlıyorsa, bu unutkanlığın iyi bir şey olduğunu gösteren işaretlerden biridir. Araştırmacılar bu durumun bize geçmiş olayları daha iyi genelleştirmemizde yardımcı olduğunu düşünüyor.

calisan-adam

Bunu daha açık bir hale getirmek gerekirse, sürekli önemli şeyleri unutuyorsanız, evet bu bir kaygı sebebi olabilir ancak arada bir detayları unutmak yapması gerekeni yapan sağlıklı bir hafızanın işaretidir. Örneğin yeni tanıştığınız birinin adını ertesi gün unutmanız, endişelenilecek bir şey değil, aksine sağlıklı bir hafızanın işaretidir. Ancak 2-3 defa karşılaştığınız kişinin ismini hala hatırlamakta zorlanıyorsanız, bu kötü bir hafızaya işaret eder.

Yorumlar