Sosyal Medyada Paylaşım Yapmayan Çiftler Daha Mutlu- Sosyal Medya İlişkinizi Mahvediyor!

facebook-ve-iliskiler

Sosyal medya hayatımızın bir parçası, adeta uyuşturucu bağımlısı gibi ona bağlı yaşıyoruz. Sosyal medyaya yüklenen anlamın sonuçları  ilişkileri mahvetmeye kadar varabiliyor.

İlişkilerin maddesel baz alınıp alınmaması gerektiği tamamen başka bir konu. Sosyal medyadan önce insanların “kişiseli”, “özel hayatı” vardı. Bu kavramlar yaşadığımız çağ ile beraber tarihe gömülmüş durumda. En basit kavga ilişkisini “offline” veya “online” yaşamak isteme konusunda fikir ayrılığına düşen çiftler arasında çıkabiliyor. Bir taraf ilişkisini sosyal medyaya taşıdığında önemli olduğunu hissederken, diğer taraf ilişkiyi sosyal medyaya taşımanın ilişkiyi “önemsizleştirdiğini” düşünebiliyor. Eğer siz de ilişkinizi onaylatmak için sosyal medyaya ihtiyaç duyuyorsanız, birlikte olduğunuz insan sizin için yanlış kişi olabilir.

Anın İçinde ve Burada Kalın

klavye

Bazen çiftler sosyal medyada ilişkileri hakkında post atmaya o kadar kendini kaptırıyor ki, yaşadıkları anın tadını çıkaramıyorlar. Dışarı çıktıkları zaman telefonlarını bir kenara bırakıp önemsedikleri insanla geçirdiği zamandan keyif almaya çalışmak yerine, fotoğraf çekmek ve nerede olduklarını belirtmek için telefona sarılıyorlar. İlişki içinde olan iki insan sosyal medyadan bağımsız olarak zaman geçirdiği zaman başka insanlarla değil, birbirleriyle bir şeyler paylaşmaları gerektiğini anlayacaklar. Fakat sosyal medyadan uzak durmak böyle sonuçlanmıyorsa, birbirinizi ne yazık ki sevmiyorsunuz demektir. Paylaşacağınız bir şey, ortak noktalarınız yok demektir. Bu bir ilişkinin en önemli sorunlarından biridir.

Sosyal Medyadan Onay Almaya Çalışmak Yerine Partnerinizle İletişim Kurun

kahve

Bazı çiftler o kadar sık ilişkilerini belli eden paylaşımlar yapıyorlar ki, ilişkilerindeki her şey mükemmel gidiyormuş illüzyonu yaratıyorlar. Gerçek yaşamda birbirinden hiç sıkılmayan, mükemmel ilişkiye sahip olan bir çift gördünüz mü? Bu doğru olabilir. Fakat bazı insanlar aslında birlikte oldukları insanla hiç mutlu olmamalarına rağmen birbirlerini önemsedikleri fark edilen fotoğraflar koyuyorlar. Çok fazla beğeni alan bu fotoğraflarla birlikte mutlu olduklarını sosyal medya sayesinde onaylatmış oluyorlar. Aslında bu gerçek bir mutluluktan uzak, yapay bir mutluluk.

Eğer daha önceki bir ilişkinde sosyal medyayla birlikte ilişkini mahvettiğini düşünüyorsan, kendini suçlama. Çünkü bunu hepimiz belki hayatımızın bir döneminde yaptık. İlişkin hakkında onaya, mutlu olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyorsan bu hislerini birlikte olduğun insanla paylaşmak, sosyal medyaya özel hayatını taşımaktan daha gerçek ve mutlu hissettirecektir. Telefonunu masanın üzerine koy, iletişim sağlıklı bir ilişkinin anahtarıdır. İletişim kur.

Diğer İnsanları İlişkinizin Sınırlarından Uzak Tut

İlişkilerinde problem yaşayan bazı insanlar bunu sosyal medyaya yansıtmakta hiçbir mahsur görmüyorlar. Fakat birçok insanın bilmesine ve alakasız yorumlarla ilişkilerine karışmasına izin vermiş oluyorlar. Bu ilişkinizin kapısını bütün insanlara açmak demek.  Meraklı birçok insan problemleriniz hakkında fikir beyan edecek  ve belki de seni daha huzursuz edecek.

Lütfen ilişkinin 2 kişilik olduğunu unutmayın. İyi veya kötü her şey ilişkinizin özeli olarak kalmalı.

Sosyal Medyanın Baskısı

facebook

Sosyal medyanın problemi insanları bir günlükmüş gibi kullanmaya teşvik etmesi. Bazı insanlar sabahları kalktıklarında post atmadan veya sosyal medya hesaplarında gezinmeden uyanmış sayılmıyorlar. Sosyal medyanın bunda etkisi çok büyük. Kullanıcısıyla daha fazla ilişki kurmaya başlayan (“Ne hissediyorsun? Şuan ne yapıyorsun?” gibi) sosyal medya insanın iletişime olan ihtiyacını yapay yollarla gideriyor ve tam olarak iletişim kurmanın verdiği tatminkarlığı sağlayamayan sosyal medya yüzünden mutsuz bireyler, ilişkiler doğuyor.

Daha yakından bakarsak, her ilişkinin gökkuşağı ve kelebekleri vardır. Yağmurlar yağar sonrasınd gökkuşağı çıkar. Yağmurlar yağar fakat gökkuşağı görünmez. Kelebek oluverirler.  Bitmesi gerekir. Mutsuzluğa hapsolmak ve yapay mutluluklar içinde yaşamaktansa ayrılmak en sağlıklı karardır.

 

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar