Sosyal Medyanın Sizi “Aptallaştırmaması” İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

Young student woman alone at desk with computer crying desperate suffering cyber mobbing and bullying

Gün içerisinde sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken hiç kendinizi kötü hissettiğiniz oldu mu? Başkalarının hayatlarının sizinkinden daha güzel ve huzurlu olduğu hissine kapıldınız mı? Muhteşem tatil fotoğrafları, görkemli düğünler, evlilik teklifleri, doğum günü partileri, cumartesi gecesi eğlenceleri… Bunların hepsi sizin diğer hayatlara imrenmenize ve kendi hayatınızla karşılaştırıp depresif olabilmenize neden oluyor.

Sosyal Medya Kıskançlığının Belirtileri

telefon

İlk ve en belirgin belirtisi sosyal medyada gezindikten sonra ruh halinizde oluşan değişikliktir. Telefonu elinize alıp başka hayatlara göz atmadan önceki halinizle sonraki haliniz arasında fark varsa siz de sosyal medyadan negatif yönde etkilenen insanlardansınızdır. Bunu fark ettiğinizde de kıskanç olduğunuz için kötü biri olduğunuzu düşünebilirsiniz. Başkalarının hayatlarındaki güzellikler için onlar adına mutlu olmayı neden denemiyorsunuz?

İnsanlar sosyal olarak birbirlerine bir şekilde bağlı kalmak zorunda olurlar. Fakat aynı zamanda iç güdüsel olarak birbirlerini yarıştırırlar. Toplum içerisinde sürekli yarış halinde olan birey ya hırsının kurbanı olur ya da ömür boyu mutsuzluğa mahkumdur. Çünkü her zaman bizden daha iyileri olacaktır. İdol olarak belirlediğimiz, belli bir alanda en iyi olan bir bireyden daha iyisi mutlaka çıkacaktır. Hırs, yarış halinde olmak gibi kavramlar doğru bir şekilde değerlendirildiğinde isteklerinize ulaşmanızı sağlayabilir.

Kıskançlık sandığınızdan daha tahrip edici bir duygudur.

Kıskançlık hissettiğiniz anda size zarar vermiyormuş gibi görünür. Fakat sürekli kendinizi bu duyguyu hissediyorken buluyorsanız bu sizin için kötü bir durum. Çünkü kıskançlık duydukça kendi bedeninizde oluşturduğunuz enerji vücudunuzda birikerek ruh sağlığınızı kötü yönde etkilemeye başlar. Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kıskançlık ve fiziksel acı duyduğunuzda beyninizde uyarılan bölge aynı. Yani kıskanç olmak size sandığınızda daha çok zarar veriyor. İşin kötüsü bu duygu bir alışkanlık haline gelebiliyor ve karamsar bir insan olmaya başlıyorsunuz. Zaman geçtikçe kendi hayatınızı yaşamak yerine sürekli diğer insanların hayatlarındaki detaylara takılıp kendinizi bunlarla yoran, ruhu yaşlı bir insana dönüşüyorsunuz.

Sosyal medya kıskançlığına son vermek için ne yapmanız gerekiyor?

1. Gösterişi seven insanları takip etmeyin.

kim-kardashian

Belki bu durum size kıskanç olduğu için arkadaşını takip listesinden çıkaran, kendine güveni olmayan bir insanmış gibi hissettirebilir. Ama bu kıskançlık ciddi bir boyuttaysa bunun farkına varıp kendinize zarar vermeyi bırakmanız en iyi seçenektir. Kendinizi düşünmelisiniz. Sosyal medya artık hayatın bir parçası ve ömrünüzün sonuna kadar insanları kıskanmakla meşgul olamazsınız. Eğer baş edemiyorsanız, silin gitsin.

2. Hayatınız hakkındaki güzel gelişmeleri paylaşmaktan çekinmeyin.

Celebration Education Graduation Student Success Learning Concep

Başkalarının mükemmel hayatlarını izleyip sonrasında telefonu kenara fırlatmaktan vazgeçin. Siz de hayatınızdaki olumlu gelişmelerden bahsedin. Güzel haberleri arkadaşlarınızla paylaşmaktan kendinizi alıkoymayın. Hayatınızda eminim bir sürü başarılı adımlar atıyor, güzel haberler alıyorsunuzdur. Belki de sosyal medyadaki hayata kendinizi o kadar kaptırdınız ki orada yer almadığınızı düşünüp üzülüyorsunuz. Sizin için sosyal medya mecralarında yer almak önemli bir şeyse, değerlendirmekten çekinmeyin. En basitinden işe alındıysanız, bunu arkadaşlarınızla bir şeyler içerken çektiğiniz bir fotoğrafla duyurabilirsiniz. Bu kadar basit.

3. Sosyal medya hesaplarınızda geçirdiğiniz zamanı azaltın.

sosyal-medya

Kendinize sınırlar koyun. Hayatınızda yapacağınız gerçek aktivitelere yer açın. Yapboz yapmaya başlayın, enstrüman çalmayı öğrenin. Kendi hayatıyla ilgilenmeyen bir insan hiçbir zaman kendi hayatını ilgi çekici bulamaz. Bu bahçesiyle ilgilenmeyen birinin diğer bahçelerin güzelliğinden bahsetmesine benzer. Kendi çiçeklerinizi sulamazsanız tabii ki gülümseyerek baktığınız bir bahçeniz olamaz. Zaten orayla ilgilenir ve güzelleştirmeye çalışırsanız, siz de imrenilecek bir hayata sahip olacaksınız.

4. Gördüğünüz fotoğraflarla insanların hayatları hakkında hiçbir bilgiye sahip olamazsınız. Aslında kimsenin mükemmel bir hayatının olmadığının farkına varın.

selena

Kimse aldatıldığı anı fotoğraflayıp sosyal medya hesabında güle oynaya ilan etmez. Ailesiyle aslında hiç iyi ilişkilere sahip olmadığını ve ortada bırakıldığını yazmaz. Gördüğünüz fotoğrafların kaçı gerçek? Gerçek bile olsa bir insanın tümüyle hayatını yansıtmaz. Çok güzel, alımlı, fiziği düzgün, harika giyinen bir kadının hiç derdi olmadığınızı düşünürsünüz. Fakat insanlar o fotoğraflarda yaşamıyorlar. Herkes hayatındaki yüzde 1’lik kısımdan kesitler sunup kendi mükemmel olmayan hayatında akmaya devam ediyor. Siz evinizde veya kafede oturup o fotoğrafa bakarken hayatınızın berbat olduğunu düşünüyorsunuz. Kıskançlığın sizi yanıltmasına ve sizi ön yargılı bir insan yapmasına izin vermeyin.

 

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar