Sosyal Medyayı Bıraktığınızda Hayatınızda Olacak 8 Şey

sosyal-medyanin-etkisi

Mark Zuckerberg Facebook’u düşünmeden öncesinde de ailemizle ve arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyorduk. Sosyal medya çağından önce hayat yine yaşanıyordu, gökyüzü hala maviydi ve güneş her sabah doğuyordu. Eğer sosyal medyayı kullanmayı bırakırsanız, ay gökyüzünden üstümüze düşmeyecek, güneş doğmaktan vazgeçmeyecek, çimler hala yemyeşil olacak ve her bir kar tanesi aynı eşsizlikte yağacak. Fakat sosyal medyadan uzak durmayı başarabilirseniz olabilecek 8 şey işte bunlar;

1.Daha mutlu ve hayatınızdan daha memnun olacaksınız.

lgercek-bir-hayat-yasamak

Sosyal medyanın derinine indiğimizde, kişinin gerçek kimliği ve sosyal medya kimliğini karşılaştırabiliriz. Sosyal medyada kendisi gibi olabilen çok az insan varken, olmak istediği kişi veya başka sebeplere bağlı olarak olduğundan daha farklı görünmeye çalışan kişiler kendi kimlikleri dışında bir de “sosyal kimlik” sahibiler. Onlar ülke ülke gezerken, hayallerindeki mesleğe sahipken, evliyken, bebekleri varken sosyal medyayla ilgisi olmayan kişilerin hayatı sığ ve hareketsiz bir biçimde sürüyor çünkü.

Sosyal medyada herkes en güzel fotoğraflarını, en mükemmel anlarını, en şahane manzaraları çekip hesaplarına yüklüyor. Fakat hiçbir insan haliyle kötü anlarını fotoğraflayıp koymak istemez. Birkaç insan belki bunu yapıyor olabilir ama o ayrı bir inceleme konusu. Psikoloji kategorisinde hem de. O çok mükemmel görünen hayatın arka perdesinde belki de o fotoğraftaki şahane gülümsemenin kira borcu var ve bundan sosyal medyada asla bahsetmez. Sosyal kimlikle gerçek kimliği karşılaştırdığımızda hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Sosyal medyayı kullanmayı bıraktığınızda daha mutlu, daha kendiniz gibi olacaksınız. Daha çok kendinize vakit ayıracak, kendinize daha çok değer katacaksınız. Mutlu ve “havalı” görünme kaygısı, beğenilme kaygısı olmayacak. Bunu bir düşünün.

2.Daha yaratıcı olacaksınız.

yaraticilik2

Hayatınızda ekran kaydırmak ve sayfa yenilemek dışında da yapılacak şeyler olduğunu keşfedecek ve yaratıcı olmaya başlayacaksınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için daha gerçekçi yollar bulacaksınız. Çünkü sosyal medyayla iletişiminizi kestiğinizde hayatınızla ve hayallerinizle, ideallerinizle ilgili bir şeyler yapmak için çok zamanınız olacak. Hiç yeni bir dil ya da bir müzik aleti çalmayı denediniz mi? Neden yetenekli olmayasınız? Piano çalabildiğinizi düşünün. Ne kadar yetenekli olacaksınız belki de. Herkes pir parçanızı dinlemek isteyecek. Eminim kendinizi fotoğrafınızın beğenilmesinden daha çok değerli hissettirecek.

3.Hayatınıza değer katacaksınız.

degerli-hissetmenin-yollari

Sosyal medyayı bırakmak dünyaya daha gerçekçi gözlerle bakmanızı sağlayacak. Hayatınızdan daha memnun olacaksınız. Başkasının hayatı daha çekici gelmeyecek, İnstagram veya Facebook’taki hayatlara özenmeyeceksiniz. Sadece sizin kendi, gerçek dünyanız olacak. Hayatınızın yaşamaya değer, kıymetli ve eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Daha değerli olduğunuzu, hayatınızın mükemmel olduğunu fark etmeniz için insanların onayını almanıza gerek kalmadığını anlayacaksınız.

4.Sahip olduklarınızın kıymetini bilmeye başlayacaksınız.

hayatin-degerini-bilmek

Eğer giysiniz, yiyeceğiniz, başınızın üstünde bir çatınızda varsa dünyadaki insanların %75’inden daha zenginsiniz. Eğer bir banka hesabınız varsa, dünyadaki varlıklı insanların olduğu  %8’lik bir kesimdesiniz demektir. Eğer bu sabah sağlıklı uyandıysanız, bu hafta hayatını kaybeden 1 milyon insandan daha şanslısınız. Eğer açlığın verdiği acıyı çekmediyseniz, dünyadaki 500 milyon aç insandan daha zenginsiniz.

Eğer sosyal medya hesaplarınızı kapatırsanız, ne kadar şanslı ve değerli olduğunuzu fark etmeniz hiç uzun sürmeyecek. Siz arkadaşınızın Ferrari’siyle çekildiği bir fotoğrafa uzun uzun bakarken, başkaları sizin Toyota’nız olduğu için sizi şanslı görüyor. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin.

5.Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha güçlü bağlarınız olacak.

arkadaslik-bagi

Sosyal medya sevdiklerinizle sizi birleştirme imkanı sunuyor, fakat bu gerçek mi? Ne kadar sıklıkla telefonunuzu kenara bırakıp yanınızdaki insanla iletişim kuruyorsunuz? Arkadaşınız size bir şey anlatırken konuşmanın ortasında telefonunuzu elinize almak yerine hiç tamamen dinliyor musunuz? Eğer öyleyse siz gerçek bir dostsunuz demektir. Çünkü bunlar artık çok az yapılan şeyler.

Sodyal medya insanlarla olan iletişiminizi canlı tutmayı vaat ediyor olabilir. Ama aslında sizi birbirinizden uzaklaştırıyor. Sosyal medyayı kullanmayı bıraktığınızda hiçbir engel olmadan canlı bir iletişime, diyaloğa ve arkadaşlığa sahip olacaksınız, dolayısıyla bağlarınız güçlenecek.

6.Daha yenilikçi olacaksınız.

creative

Sosyal medyayı bıraktığınız zaman, gerçek hayata adapte olmaya çalışırken yapacak yeni aktiviteler bulacaksınız. Değişik hobiler edinmeye olan eğiliminiz artacak ve kendinizi geliştirmeye açık olacaksınız. Daha hareketli, maceralı, canlı bir hayatınız olacak. Oturmak ve sosyal medyada vakit geçirmek yerine daha yararlı işler yapmaya başlayacaksınız. Bu değişik bir ülkenin mutfağına ait yemekleri yapmayı denemek bile olabilir!

7.Daha kültürlü ve bilgili bir insan olmaya başlayacaksınız.

asci

Sosyal medya hesaplarınızdan çıkış yapıp, kendi hayatınıza giriş yaptığınızda vaktinizi yeni bilgiler öğrenmeye harcayacaksınız. Kitap okumaya, sizin kültürel dünyanızı zenginleştirecek makaleler okumaya girişeceksiniz. Boş vaktiniz olacak ve egzersiz yapmaya yöneleceksiniz belki. Daha sağlıklı ve formda olmak isteyeceksiniz ve bunun için adımlar atmaya başlayacaksınız. Diğerleri sosyal medya boş bir şekilde vaktini harcarken, siz donanımlı bir birey haline geleceksiniz. Hayatınız değişecek ve daha yeniliklere açık biri olacaksınız. Mükemmel değil mi?

8.Gelecekteki benliğiniz şimdiki halinizden daha dolu, zengin ve donanımlı bir yaşama sahip olacak.

gelecek

Eğer sosyal medyayı bırakıp hayatınıza değer katmaya başlarsınız, bunlar birikecek ve gelecekte sizi şimdi olduğunuzdan daha zengin, daha canlı, kültürlü bir insan bekliyor olacak. Sosyal medyayı kullanmayı ve vakit öldürmeyi bir kenara bırakın. Hayallerinizi gerçekleştirmek için ufak da olsa adımlar atmaya başlayın. Herkes daha güçlü, kültürlü ve sevilen bir insan olmak ister. Engellerinizden kurtulun. Zor gibi görünüyor olabilir ama bu sizin hayatınız ve zor gelse bile harcadığınız çabaya değecek.

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar