Sözünü Dinletmek İsteyenler İçin Etkili Bir Biçimde Konuşmanın 7 Yolu

confident-1

Bireyler arası iletişimdeki yetenekler, iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız, aileniz ya da patronunuz gibi insanlarla iletişimi içeren ve hayatınızın büyük bir bölümünde odaklanmanız gereken bir şeydir. Uzaktan bakıldığında yapması basit ve doğal bir şey gibi gözükebilir ancak insanlarla konuşmak çok karışık bir süreçtir.

Hatta karşınızdaki kişinin nasıl tepki vereceğini bilmiyorsanız çok daha zor bir hale gelebilir. Konuştuğunuz kişinin kim olduğunun hiçbir önemi yok. Sizi dikkatli bir şekilde dinlemelerini, ne söylediğinizi açıkça anlamalarını ve konuşma süresince en önemli fikirleri hatırlamalarını istersiniz.

etkili konuşma gif ile ilgili görsel sonucu

Bu konuda aynı fikirde olacağımıza eminim. Bunda sesiniz büyük bir rol oynuyor. Yani ses tonunuzun şüpheli bir sessizlik içinde ya da güçlü bir bütünlükte olması karakter geçmişinizle alakalı birçok şeyi ortaya çıkarır. Güçlü konuşmak etkili konuşmak demektir ve bu sayede saygı duyulan biri olursunuz, aynı zamanda istediğiniz ilgiyi de kazanırsınız.

Eğer insanların dinlemek için aniden sessizleştiği bireylerden biri olmak istiyorsanız, aşağıdaki 7 kuralı uygulayın.

1- Sadece NEFES ALIN

nefes almak ile ilgili görsel sonucu

Moraliniz bozukken hissettiğiniz o huzursuzluğu hatırlayın ancak bunu ifade edemeyişinizi de hatırladınız mı? Boğazınıza oturan o “yumru”. Bu “yumru” sizi gerginleştirdiğinde sesiniz oluşan bu duyguya cevap verir. Sonuç olarak sesiniz yüksek ve tiz çıkar. Bu gibi durumlara baş etmeyi öğrenin. Nefes alarak… Derin ve ritmik bir şekilde nefes almanın terapi etkisi vardır ve gerginliği azaltarak rahatlamayı sağlar. Aynı zamanda, nefes alırken akciğerlerin tüm kapasitesini kullanmak sesinizi destekleyerek daha bütünlüklü ve güçlü çıkmasını sağlar.

2- MOTİVASYON desteğinizdir

motivasyon ile ilgili görsel sonucu

Kendinizden şüphe ettiğinizde, kendinizi motive etmek ve neşelendirmek için her zaman bir yol bulun. Size ilham veren bazı favori konuşmacılarınızı dinleyin. Hareke ederken ki hallerini, konuşma stillerini ve insanlarla anlaşma şekillerini gözlemleyin. Sadece konuşmalarından keyif alın. O etki size farkında olmadan geçecektir.

3- PRATİK sizi mükemmel hale getirir

etkili konuşma yapmak ile ilgili görsel sonucu

İşinizin bir parçası olarak ya da günlük hayatınızdaki olaylarda ne kadar sunum ya da konuşma yaparsanız yapın, hiçbir şey konuşmayı yapmanız gereken andan daha stresli değildir. Ancak, iyi bir organizasyon ya da hazırlıkla her şey mümkündür. Sunumunuzdaki ana yapıya odaklanın. Önemli başlıkları göz önüne çıkarın ve bunların sunumu yönetmesine izin verin. Her kelimeyi ezberlemeye çalışırsanız kaybolursunuz ve bu aynı zamanda yapmacık gözükmenize sebep olur.

4-  DUYGULARINIZI saklamayın

duygularını açıklamak ile ilgili görsel sonucu

“Sevdiğiniz bir işi seçin, böylece hayatınızda bir gün bile çalışmış olmasınız.” Aynı düşünce hayatınızın en küçük bölümlerinde bile geçerlidir. Tutku duyduğunuz bir konu seçin. Eğlenceli olan tek şey sizin için önemli olan bir şeyi yaratma süreci değil aynı zamanda yaptığınız işin sonucunu birileriyle paylaştığınızda tatmin olmanızdır. Duygularınızı ifade edin. Hazırlanmış bir taslak konuşmanın dışında konuşun. En önemlisi de, dürüst konuşun.

5- GÖZ KONTAĞINI koruyun

göz kontağı kurmak ile ilgili görsel sonucu

Bu benim hayat felsefem ve bundan asla vazgeçmiyorum. Konuştuğunuzda her zaman insanların gözlerinin içine bakın. Bu, karşınızdaki insana bir samimiyet ve doğruluk hissi verecektir. Uzun süreli göz kontağı kendinize emin hissettirir ve daha emin davranmanızı sağlar. Eğer sizi dinleyenlerin üzerinde daha büyük bir etki yaratacak ve sizi güçlü bir konuşmacı olarak hissettirecek bir şey varsa, o da bir insanla odaklanarak kuracağınız göz kontağıdır.

6- VÜCUT DİLİ en gerekli olandır

vücut dili ile ilgili görsel sonucu

Günlük iletişiminizin %80’i sözsüz eylemden yani vücut iletişiminden oluşur. İyi bir performansın yolu elzem etmenlerin mükemmel bir senkronizasyon kurarak birleşmesinden geçer. Gerçekten güçlü bir konuşma yapmak hareketlerinizi, jestlerini ve kelimelerinizi mesajınızı iletirken dengelemektir (uyumlamaktır).

7- Her şey SES TONUNUZA bağlıdır

etkili konuşma yapmak ile ilgili görsel sonucu

Dinleyicilerinizi kontrol edebilmek mi istiyorsunuz? Konuşmacıların uyuya kalmasını engellemek için şu “4” başlığı hatırlamaya dikkat edin. Muhteşem tempoyu tutturun. Ne çok yavaş, ne çok hızlı. Ses perdenizi kontrol edin. Çok yüksek konuşursanız gergin ve irrite edici gözükürsünüz. Es verme zamanlamanızı dikkatli bir şekilde seçin. Doğru zamanlanmış bir es, ilgi ve merak duygusu uyandırır. Sonuncu fakat en önemli olan da konunuzla alakalı tutkulu olun.

Bu 7 öneriyi takip etmek insanlara güçlü bir şekilde hitap etmede uzmanlaşmanızı sağlayacaktır.

Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️
Elif Belemir Çakın

Ekleyen Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️

Yorumlar