Spor Sütyeni Seçerken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

sutyen

Rahatlık Ve Fonksiyonellik

Spor yaparken rahat ve ter tutmayan kıyafetler giymek şart; peki spor sütyeni seçerken ne gibi kriterlere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Normal hayatınızda seçiminiz dantelli ya da saten sütyenlerden yana olabilir ancak söz konusu spor sütyeni olduğunda rahatlık ve Fonksiyonellik büyük önem taşıyor. Öncelikle ter tutmayan bir kumaştan olması şart! Bedeninize ve vücut tipinize uygun olması da bir o kadar önemli.
spor-sutyeni

Vücut Tipi

Spor mağazalarına gittiğinizde pek çok farklı modelde spor sütyeniyle karşılaşabilirsiniz. Seçim yaparken temel kriter; içinde kendinizi rahat hissetmek olsa da vücut tipini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. En büyük sıkıntıyı genelde büyük göğüslü kadınlar çeker. Sakın bedeninize küçük bir sütyen almayın. Küçük sütyenlerle göğüslerinizin desteklendiği hissine kapılsanız da bu büyük bir yanılgı. Yanlış beden seçimi, vücudunuzda zedelenmeler olmasına, omuzlarda/sırtta ağrılara ve hatta göğüslerde acıya sebep olabiliyor.
spor-sutyeni

Kuplara Dikkat!

Eğer A-B kup ölçüsündeyseniz, küçük göğüsler için ideal olan ve sıkıştıran yarım atlet şeklindeki modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Görünümle alakalı kaygınız varsa, dolgulu ve destekli tasarımların olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Eğer C-D kup ölçüsündeyseniz, yani büyük göğüslüyseniz, egzersiz esnasında göğüslerinizin çok fazla hareket etmesini engelleyecek ve iki göğsü birbirinden ayrı tutacak modelleri seçmelisiniz. İri göğüslerden ötürü sırtınızda ağrı oluşmaması için seçeceğiniz sütyenin kalın askılı olması da büyük önem taşıyor ki ağırlığı mümkün olduğunca azaltabilsin.
sports
Spor sütyenlerinizi daha uzun ömürlü kullanabilmeniz için çamaşır makinesinde yıkamamanız önerilir. İdeal olan ılık suda, sabun kullanarak elde yıkamak.

Yorumlar