Stresten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

stres

Zihin ve vücut birbirini sürekli besler, bu nedenle stresle karşı karşıya kalmanız, genel sağlık durumunuzu etkileyebilir. Uzun vadeli stres vücudunuzda önemli değişiklikler meydana getirebilir ve kısa süreli stres patlaması bile genel sağlık durumunuzu geçici olarak düşürebilir.

Stresten tamamen kurtulmak zor olabilir, ancak bu hızlı tempolu dünyada, yönetilmeyen stresten kaynaklanabilecek ciddi sağlık etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilecek, başa çıkma becerileri geliştirmek hayati önem taşımaktadır.

Hayat çok kısa ve stresle paylaşılmayacak kadar değerlidir. Sağlıklı yaşamak paha biçilemez. Her gün, sakin ve huzurlu hissetmeyi hak ediyorsunuz.

1. Derin Bir Nefes Almanın Gücünü Öğrenin

Nefes almak hepimizin yaptığı bir şeydir ve yine de nadiren dikkat ettiğimiz bir şeydir. Solunum üzerine odaklanmak akıl, beden ve ruhu sakinleştirmenin ve bağlamanın en güçlü yollarından biridir. Nefes üzerine yoğunlaştığımızda, stres seviyemizi kontrol etmeyi, kendimizi sakinleştirmeyi ve zihnin berraklığını kazanmayı öğrenebiliriz.

Sıklıkla strese eşlik eden endişe ve panik duygularını azaltmaya yardımcı olmak için de basit ama güçlü bir yol.

girl

2. İyi Bir Gece Uykusunun Değerini Hafife Almayın

Kronik stresi gerçekten uyku engelleyebilir. Uyku, sağlığımızın hemen her alanını doğrudan etkiler, bu yüzden huzursuz bir gece uykusu, stres düzeylerimizi dramatik bir şekilde artırabilir. Uyku ortamınıza da dikkat edin. Huzurlu bir uykuyu destekleyen dinlendirici bir atmosfer yaratın.

Odada televizyon, bilgisayar veya elektrikli cihaz bulunmamasını sağlayıp, yastığınıza küçük bir lavanta yağı serpiştirerek dinlendirici bir ortam oluşturun.

girl

3. Enerjinizi Yönetin

Her günün her dakikasında, enerjinizi tüketen şeyler ya da enerjinizi yenileyecek fırsatlar sunuluyor. Negatif ilişkiler, olumsuz ortamlar, dedikodu ve olumsuz düşünme: Bunların hepsi enerjinizi boşaltacak şeyler. Sağlıklı ilişkiler, üretken ortamlar, olumlu düşünme ve sizi artıracak etkinliklere katılmak, enerjinizi yükseltecek şeylerdir. Hayır demeyi öğrenin, sınırlar koyun ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmak için hayatınızın her alanında olumlu seçimler yapın. Enerjik vücudunuzu sağlıklı tutmak, yorgun bir ruhun yenilenmesinin en doğru yoludur.

friends-

4. Basit Zevkler İçin Zaman Ayırın

Çoğu kez, stresle dolup taştığımız zaman, en basit şeyler bakış açımızı ve ruh halimizi geliştirebilir. Stres içinde boğulduğunuzda, basit zevkler için zaman ayırın. Gün batımına veya gün doğuşuna tanıklık etmek, hayatı tekrar perspektif haline getirebilir. Doğaya geri dönmek ve güzel bir park ya da ormanda yürümek ya da toprağa yalın ayak basmak stresinizi azaltır. Yaşamın tüm streslerine en derin çözümleri tutan şey, genellikle en basit işlemlerdir. Yönetilmeyen stres; sağlığınızı, ailenizi etkileyebilir ve hayatınızın kalitesini düşürebilir. Stresinizi ne kadar iyi yönettiğiniz hayatınızın kalitesini belirler.

hiker

5. Güzel Kokularla İlgilenin

Beynin kokuları işleyen kısmı, duyguların yanı sıra anıları da barındıran parçaya çok yakındır. Parfüm veya bir çiçek kokusu gibi sevdiğiniz bir kokuyu soluduğunuzda, doğal olarak daha derin nefes alırsınız ve bu sizin rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Bu kokular ise özellikle stresin hafifletilmesinde yararlıdır:

  • Lavanta – Zihinsel stresi azaltır
  • Yasemin – Canlandırıcı ve rahatlatıcıdır
  • Gül – Kalbi besler ve güvence hissi uyandırır
  • Nane – Yorgunluğu azaltır

gül

Yorumlar