Su İçmek Sizi Bütün Dertlerinizden Kurtaracak!

Su İçmek Her Derde Deva

Close-up of a young woman drinking water

1.Yorgunluk

Bu hepimize çok tanıdık geliyor olabilir. İşte, okulda hatta evde bile yorulduğumuz oluyor. Fakat kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, vücudunuz yüksek ihtimalle fazlasıyla su kaybetmiştir. Vücudunuzun su kaybetmesi enzim sisteminin yavaşlamasına neden oluyor, bu; aynı zamanda vücudunuzun ileriki aktiviteler için enerji üretmesini yavaşlatıyor. Bunu önlemek için gün içinde mutlaka su içmelisiniz.

working-tired-at-03-14-2016

2.Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyondan şikayetçi olanlar, mutlaka su içme alışkanlıklarını değiştirmeliler. Kanın %92’si eğer yeteri kadar su içersek, sudan oluşuyor. Fakat içmediğimiz zaman kanımız daha yoğun bir hal alıyor ve bu yüzden kalbiniz pompalamakta zorlanıyor. Sonuç olarak tansiyonunuz yükselmiş oluyor.

risk-factors-for-heart-disease-high-blood-pressure-700x395

3.Yüksek Kolesterol

Bu sorunla daha çok yetişkinler karşılaşsa da, genç insanlarda da fazlasıyla görülmektedir. Ama mümkün olduğunca engel olunmalıdır. Eğer sizde yüksek kolesterol varsa veya aileniz de genetik olduğunu biliyorsanız, su içmenin bunu azalttığını unutmayın. Su kaybettiğiniz zamanlar da, vücudunuzun suyun yerini doldurmak için kolesterol üretecektir.

yuksek-kolesterol

4.Böbrek Sorunları

Böbrekler, kan dolaşımında bulunan tuzların, minerallerin, ürenin, aşırı suyun ve daha fazla maddenin, vücuttan atılmasından sorumludur. Böbrekler, onlarda dolaşan kandan bunu yaparlar. Su ve atık maddeler ilk önce mesaneye, daha sonrasında ise vücudun dışına taşınır. Bununla birlikte, su azken, böbreklerin suyu kandan çekmeleri çok daha zor olacaktır ve bu böbrek sorunlarını kaçınılmaz kılacaktır. Bu sorunlar ağrılarla ve hatta daha kötüsü fenalaşmalarla belli olur. Bu yüzden böbreklerinizin sağlığı için mutlaka su içmelisiniz!

chronic-kidney-disease-sexybodyfitness

5.Kabızlık

Kabız olanlar bilirler, ağrılı bir karın ve tuvalette saatlerce beklemek, hiç de eğlenceli bir deneyim değil. Kısacası, bu tecrübeyi yaşamak istemiyorsanız mutlaka su içmeye önem vermelisiniz. Kalın bağırsak, işlevlerini yerine getirebilmek için mutlaka suya ihtiyaç duyar. Ne yazık ki yeteri kadar su içmediğiniz zaman bu işlev yerine gelmiyor. Sonuç olarak; ağrılar içinde kıvranmak istemiyorsanız, yapacağınız şey bolca su içmek.

kabizlik

6.Ağrıyan Eklemler

Hiç kimse ağrıları sevmez: Özellikle sizi yaşlı ve güçsüz hissettiren ağrıları. Eğer gençseniz hatta orta yaşlıysanız, eklemlerinizin ağrıları susuzluktan olabilir. Eklemleri dolduran kıkırdak çoğunlukla sudan oluşur ve su miktarı azaldığında zayıflar ve iyileşmesi yavaşlar. Bir daha sabah diz ağrılarıyla uyanırsanız, iki yada üç bardak su içmeyi düşünmelisiniz.

7-everyday-things-that-effect-your-joints-feature

7.Su Yerine Yağ Elde Etmek

Nedenini anlayamadan kilo mu alıyorsunuz? Sağlıklı beslendiğiniz halde sürekli aç mı hissediyorsunuz? Bunlar vücudunuzun susuz kaldığına dair belirtiler. Vücudunuzdaki hücreler susuz kaldıkları zaman, su onlar için en önemli enerji kaynaklarından biri, vücudunuza alternatif bir güç kaynağı için sinyal gönderirler. Su içmek dışında, vücudunuz yemek yiyerek bu enerjiyi sağlayabilir. Su kaybettiğiniz zaman; ilk önce aç, daha sonrasında ise susamış hissedeceksiniz. Bu aldatmaca, kilo almanıza neden olacaktır. Geceleri bir şeyler atıştırmak istediğinizde, bir bardak su içmeyi deneyin. Bunu yaptığınız da aslında aç olmadığınızı fark edeceksiniz.

weight-gain-foods

8.Gözle Görülür Yaşlılık Belirtileri

Bu özellikle kronik olarak susuz insanlar için geçerli. Vücut uzun bir zaman boyunca su kaybederse, organlarınız ve cildiniz kırışmaya başlayacaktır. Olduğunuzdan daha yaşlı görünmek ve sağlıksız olmak, hiç de hafife alınacak bir durum değildir. Eğer vücudunuz su kaybediyorsa, sonuçlar sizin için daha kötü olmadan mutlaka su içmeye başlayın!

signs-of-aging

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar