Sürekli Düşünen İnsanların Rahatlamak İçin Yapması Gereken 8 Şey

yalniz-adam-1

1.Kafanı kurcalayan ve moralini bozan bütün düşüncelerini bir kağıda yaz ve bütün o rahatsız edici düşüncelerin yok olduğunu hayal ederek o kağıdı yak.

yanankagit

2.Kendine seni rahatlattığını ve sakinleştirdiğini düşündüğün fotoğraflar oluşan bir kolaj yarat. Öfkelendiğinde, huzursuz olduğunu hissettiğinde bu fotoğraflara bakarak kafanı boşaltmaya çalış. Hatta evinin veya odanın görünür kısımlarına bu fotoğraflardan asıp kendine daha rahatlatıcı bir ortam sunabilirsin.

deniz

3.Evinizde rahat hareket edebileceğiniz şekilde yer açmaya çalışın. Gereksiz gördüğünüz eşyalarınızı depoya kaldırın. Daha özgür ve huzurlu hissedeceksiniz.

ev

4.Kendinizle kalabileceğiniz bir gün planlayın. Çalışma hayatı, okul, bunun yanında yaşadığınız kişisel sıkıntılarınıza karşı bedeniniz kadar ruhunuz da bazen direnmekte zorlanabiliyor. Kendinizle her hafta baş başa kalabileceğiniz 1 veya 2 gün belirleyin. Düşünmeden birkaç saat geçirmeye çalışın bu sırada rahatlatıcı müzikler dinleyebilir, sevdiğiniz bir aktiviteyle meşgul olabilirsiniz. Bu sayede kafanızdaki sıkıntılı düşüncelerden uzak kalma fırsatınız olacak.

cay-icen-kadin-filoji

5.Size hiçbir şekilde faydası dokunmayacağını bildiğiniz bir iyilik yapın. Günümüzde yaptığımız tüm eylemler gibi iyilikleri de bir çıkar gözeterek yapıyoruz. Oysa ki, karşılıksız iyilik yapmak dini, ya da felsefi bir doktrinden öte insanı içten bir şekilde mutlu edecek nadir güçlerden biridir. Bugün ya da yarın dışarı çıktığınızda ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz birine hiç karşılık gözetmeden bir yardımda bulunun

gonulluluk-filoj

6.  Sevdiğiniz birini rastgele arayın ve kendinizi nasıl hissettiğiniz, onun hakkında neler düşündüğünüzü dürüstçe anlatın. Okurken kolay gibi gözüken bu tavsiyeyi, gerçek hayatta uygulamanın sizi ne kadar zorlayacağına şaşıracaksınız. İlk başta  biraz şaşırsa da, garip bir şekilde aradığınız kişi size aynı şekilde sevecen ve içten yaklaşacaktır.

oturan-kadin

7.Doğayla iç içe olabileceğiniz bir ortamda bulunmaya çalışın ve kendinizi doğanın sesine bırakın. Sadece kuşların sesini dinleyin, yaprakların hışırtısına odaklanın. Anın tadını çıkarın. Bu aktivite sık sık yaptığınız takdirde günlük hayatınızda da düşüncelerinizden kolaylıkla uzaklaşıp anın içinde kalabilmenize yardımcı olacak. Modern insan her ne kadar köklerinden gelen özünü reddetse de, bizler aslında doğanın birer parçalarıyız ve ona hala bağlıyız. Doğanın, insan halet-i ruhiyesi üzerinde her daim büyük tesirinin olmasının sebebi de budur. 

kayik

8.Bu tavsiyeleri gerçekleştirmek size iyi gelecektir. Fakat bu tavsiyeleri kaçmak olarak düşünmeyin. Kafanızdaki düşüncelerin kaynağına inin. Sizi rahatsız eden durumları çözmek için neleri değiştirip neleri azaltmanız gerektiğini bulmaya çalışın.

duvarin-ustunde-oturan-adam

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar