Taoistlere Göre Suyun Asla Fark Edemediğimiz 3 Gizemli Özelliği

denizde-kiz

“Su gibi ol, dostum,” der Bruce Lee meşhur bir sözünde. “Su akar ama yıkabilir de.” Kendini gerçekleştirmek süreciyle ilgili bu yorumda Taoistlere göre suyun özellikleri, bilhassa üç tanesi özetlenmektedir. Bu felsefe Lao-Tze’nin şiirlerinden çıkarılmıştır. Bu metindeki bilgelik modern zamanlar için gerçekten ilham verici.

Çok az şeyin istikrarlı olarak tanımlanabileceği bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla, hızlı hareket etmeli ve esnek kalmalıyız. Ayrıca istihdam, politika, sosyal talepler ve yeni, çeşitli ilişki türlerindeki ani değişikliklere uyum sağlayabilmeliyiz.

1. Tao’ya göre suyun özellikleri: Tevazu

su-uzerinde-kagit-gemi-576x384

Taoistere göre suyun özelliklerinden ilki, tevazudur. İlk bakışta psikolojik boyutlar ve su dünyası arasında bir ilişki görmek zor. Ancak böyle bir ilişki var ve gerçekten ilham verici. Bir nehir boyunca sakin, akıcı ve uyumlu bir şekilde akan su, etrafındaki toprağı besler.

Su seviyesi normal olduğunda, kıyıya uzanır, hayvanları besler ve tüm yaşamın işlevini yerine getirebilmesi için çevrenin ideal bir denge oluşturmasına yardımcı olur. Nehir, su konusunda açgözlü olduğunda her şey değişir. Yarattığı selin gücü ciddi hasara yol açabilir. Toprağı alıp götürür, habitatları yok eder ve tüm canlıları etkiler.

Suyun huzur ve alçakgönüllülüğü yansıtan özelliğini içselleştirmeliyiz. Bunu iyi anlayan ve olduğundan başkası gibi görünmeye çalışmayan kişiler olmalıyız. Böyle biri daima sakinliği, şiddete yeğleyecektir. Her birimiz yaşamımızda sükuneti seçip doğal dengeyi teşvik edebiliriz.

2. Su, fırsata karşı dikkatlidir.

suyun-ozellikleri-576x384

Zor zamanlarında, her zaman bir fırsat ışığı görebileceğiniz küçük bir köşe vardır. Çevremizde neler olup bittiğinin, hangi değişikliklerin gerçekleştiğinin, hissettiğimiz baskıların ya da bizi yolumuzdan alıkoyan duvarların önemi yoktur. Bizler de su gibi olabiliriz. Rakiplerimizdeki çatlağı, zayıflığı ya da yeni bir yola yani yeni bir fırsata açılan problemi bulabiliriz.

Taoistlere göre suyun bu özelliği, bu hayati maddenin ne kadar uyum sağlayıcı olduğunu bize hatırlatır. Bizi kısıtlayan ya da yolumuzu tıkayan bir şey olduğunda iki şeyden emin olabiliriz: Bastırılamaz güç ve zayıf noktayı bulmak.

Suyun büyük bir oportünist olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. İlerlemek için şekil, ayar veya pozisyon değiştirmekten asla tereddüt etmez. İstediği yere gitmek için en ufak bir seçenek olduğu sürece su bunu yapacaktır.

3. Korkmadan değişmek

denizde-kiz

Taoistlere göre suyun özellikleri içinde üçüncüsü değişimden korkmamaktır. Su kadar değişime uyumlu çok az unsur vardır. Bir düşünün: Aşırı sıcaklık derecelerinde kendini buz ya da buhara dönüştürebilir. Su, çevresine bağlı olarak değişmekte tereddüt etmez. Bir vazoya konduğunda onun şeklini alır ve kaya yarığında ise küçük ve önemsiz kalır. Okyanusa döndüğünde kocaman olur ve bir canlı susayıp ihtiyaç duyduğunda hayati besin hâlini alır.

Suyun gücü ve karakteri vardır. Hiçbir şeyin gerekli olan her türlü değişikliği geçirmek kadar önemli olmadığını bilir ve anlar. Doğa o kadar sıklıkla düşmancadır ki, uyum sağlamayanlar hayatta kalmaz. Suyun bu niteliklerini üstlenmek sadece bize ilham vermekle kalmayıp hayatımızın farklı alanlarında da yardımcı olacaktır.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar